Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš (5. září 2018)

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš (5. září 2018) | foto: AP

Zjistí dostupnost dalších lůžek pro Čechy, řekl Babiš po telefonátu s Merkelovou

  • 66
Premiér Andrej Babiš hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o lůžkové pomoci pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Kancléřka bude Babiše informovat o dostupnosti lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích. Česko by je mohlo mít k dispozici v případě nouze.

Babiš potvrdil, že Česko má konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera. „Předal jsem to písemně hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje,“ uvedl. 

Kancléřka Merkelová mu prý neplánovaně sama zavolala. „Nabízí další lůžka k dispozici, pokud bude potřeba, v Bavorsku nebo jiných zemích v Německu. Budeme to mít v záloze, kdyby bylo potřeba to využít. Abychom byli připraveni, aby byla připravena logistika. Ale je to poté na krajích, zda to využijí, nebo ne,“ dodal premiér.

České nemocnice podle něj zatím situaci zvládají, takže se teprve uvidí, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér však připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče je velice malá.

O pomoci musí vždy rozhodnout vláda

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová uvedla, že o tom, zda bude ČR žádat o zahraniční pomoc, musí podle zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci vždy rozhodovat vláda. 

„V dané době by mělo být toto minimálně projednáno v rámci Ústředního krizového štábu a to je taky varianta, ke které se momentálně kvůli rychlejšímu průběhu kloní všichni zúčastnění. Na ÚKŠ to bude projednáno již zítra (ve středu),“ uvedla. Dále se bude podle Peterové postupovat přes mechanismy Evropské unie.

Zemské vlády Saska a Bavorska chtějí případný převoz českých pacientů s covidem-19 na kliniky do Německa dohodnout diplomatickou cestou. Mluvčí úřadu bavorské vlády Eva-Maria Ungerová řekla ČTK, že takové řešení usnadní organizaci převozu nemocných. Stejně se vyjádřilo saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starost zdravotnictví. Zdůraznilo, že kvůli velkému vytížení saských nemocnic je koordinace nezbytná.

Také saské a bavorské nemocnice u hranic s Českem shodně uvádějí, že případný transport nebude domlouván přímo mezi klinikami, ale přes oblastní koordinátory či příslušná zemská ministerstva.

První lůžka nabízí Sasko

První nabídky spolkové země Sasko jsou na devět volných lůžek. Záležet ovšem bude na každém konkrétním případu, řekl novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Nabídka německých lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek, dodal. O možnost převozů nemocných do Německa žádal Karlovarský kraj vládu dlouhodobě. Jeho nemocnice jsou dlouhou dobu přetížené.

Zbývají dva až tři týdny. Kapacita nemocnic se blíží úplnému vyčerpání

Dopravu do Německa i zpět zajistí česká strana. Podle Kulhánka existují zdravotnické dopravní služby, které mají vyřízené povolení jak pro českou, tak pro německou stranu hranice.

Situace v nemocnicích v Karlovarském kraji se za poslední dny nepatrně zlepšila, a nejsou tak vyžadovány hromadné převozy pacientů s covid-19 do nemocnic mimo Karlovarský kraj. Poslední větší převoz pacientů byl minulý týden ze sokolovské nemocnice, odkud odjelo deset pacientů do Humpolce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video