Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

PŘEHLEDNĚ: Jak funguje příspěvek na bydlení a kdo na něj má nárok

  15:03
Premiér Petr Fiala ve středu po jednání vlády slíbil proplácet náklady na bydlení nad hranici jedné třetiny příjmů domácnosti, a to díky příspěvku na bydlení. Ovšem nezmínil, že pomoc má právní limit, je totiž zastropovaná tzv. normativem. Ten se odvíjí od počtu osob v domácnosti a od velikosti obce, kde se domácnost nachází. Redakce iDNES.cz přináší přehled, jak přesně příspěvek na bydlení funguje.

Premiér Petr Fiala a ministr zemědělství Marian Jurečka před jednáním vlády 27. července 2002 | foto: Twitter Úřad vlády

Kdo má nárok na příspěvek

Nárok na příspěvek na bydlení má domácnost, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 procent příjmů po zdanění (v Praze 35 procent).

Příjem × 0,30 (v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení

Za domácnost nebo rodinu se považují všichni, kdo spolu bydlí v jednom bytě nebo domě. Při výpočtu nároku na bydlení jsou tak posuzovaní společně a jejich příjmy se sčítají.

Lidé, kteří spolu bydlí, ale nehradí své náklady společně, jsou posuzovaní jednotlivě. Musí však prokázat, že ačkoliv byt společně užívají, nežijí spolu.

Co všechno se započítává do příjmů

 • příjmy ze zaměstnání, podnikání, příjmy OSVČ (vždy čisté příjmy)
 • příjmy z nájmu
 • nemocenské dávky
 • důchod
 • podpora v nezaměstnanosti
 • výživné
 • rodičovský příspěvek
 • přídavek na dítě
 • obdobné příjmy z ciziny

Do příjmů se nezapočítává příjem ze zaměstnání nebo prací na dohodu u nezaopatřených dětí.

Co jsou náklady na bydlení

Náklady na bydlení musí být jednotlivě rozepsané a vypočítají se jako průměr za uplynulé tři měsíce, na které se nárok na příspěvek prokazuje. Přesahují-li 30 procent (v Praze 35 procent) příjmů, žadatel má nárok na příspěvek.

Co všechno jsou náklady na bydlení?

 • nájemné
 • náklady za plyn, elektřinu
 • dodávky tepla
 • voda (teplá voda, dodávky vody, odvádění odpadních vod)
 • provozní náklady domu (výtah, osvětlení společných prostor, jejich úklid)
 • odvoz komunálního odpadu, čištění jímek
 • společná televizní a rozhlasová anténa

Do nákladů se počítají také doplatky, které byly uhrazené v posuzovaných třech měsících. Stejně tak se počítá i s přeplatky, které se naopak z nákladů strhávají.

Pokud se rodina nebo žadatel museli v posledních třech měsících přestěhovat, jejich průměrné náklady se pro posouzení nároku na příspěvek sníží na 80 procent.

Mít trvalé bydliště v domě nebo bytě, na který se nároky vztahují, není pro získání příspěvku nutné.

Pevná paliva

Příspěvek nezapomíná ani na domácnosti, které topí pevnými palivy. Pro ty platí pevně stanovené částky na měsíc podle počtu osob v domácnosti. Jedné osobě přisuzují náklady na pevná paliva 802 korun, dvěma 1 097 korun, třem 1 435 korun a čtyřem a více 1 773 korun.

Do jaké výše se vyplácí příspěvek na bydlení

Premiér Fiala ve středu po jednání vlády řekl nepřesnou informaci o vyplácení příspěvku: „Veškeré náklady nad 30 a 35 procent jejich příjmů je stát připraven uhradit, a to prostřednictvím příspěvku na bydlení.“ Ovšem pomoc státu je zastropovaná normativem a nemůže pokrýt veškeré náklady domácnosti, jak premiér uvedl.

KALKULAČKA: Spočítejte si příspěvek na bydlení

Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, u vlastníků (družstevníků) pak takzvané srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro daný počet trvalých obyvatel bytu.

Například normativní náklady na bydlení pro tříčlennou rodinu, která žije v nájemním bytě v Brně, jsou 15 000 korun. V Praze jsou normativní náklady pro podobnou rodinu 18 312 korun, v Hradci Králové 14 399 korun.

Pro výpočet příspěvku na bydlení se jako náklady použijí buď normativní náklady, nebo průměr skutečně uhrazených nákladů za rozhodné období.

 • Normativní náklady na bydlení se pro výpočet výše příspěvku na bydlení použijí, jsou-li nižší než skutečné náklady.
 • Skutečné náklady na bydlení se pro výpočet výše příspěvku na bydlení použijí, jsou-li nižší než normativní náklady.

Domácnost, která splňuje podmínky příspěvku, se tedy nedočká větší pomoci, než je hranice jejích normativních nákladů.

Například paní Alena má příjem 14 859 Kč, z toho třicet procent je 4 458 Kč, a normativ pro Aleninu domácnost je 6 746 Kč. Část Aleniných nákladů na bydlení přesahujících částku 4 458 Kč jí stát proplatí, maximálně ale do hranice 6 746 korun.

Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) > náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení nevzniká

Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení vzniká

Jak požádat o příspěvek

O příspěvek na bydlení lze zažádat několika způsoby. Buď se žádá osobně na úřadu práce podle trvalého bydliště žadatele, kde je nutné doložit požadované tiskopisy a přílohy. Tiskopisy jsou dostupné na úřadu práce nebo na stránkách ministerstva práce.

Na stránkách lze žádost o příspěvek vyplnit také online skrz Identitu občana. Do ní se žadatel dostane jedním z nástrojů, jako je Bankovní identita, eObčanka, Mobilní klíč eGovernmentu nebo NIA ID (Jméno, Heslo, SMS).

Dokumenty lze podat i přes datovou schránku nebo e-mail s uznávaným elektronickým podpisem či poštou. Pokud žadatel pošle dokumenty e-mailem bez elektronického podpisu, musí jeho podání do pěti dnů potvrdit ústně nebo písemně.

Potřebné dokumenty k podání žádosti o příspěvek

 • doklad o výši příjmu za příslušné tři měsíce (u všech posuzovaných osob)
 • doklad o výši nákladů na bydlení za příslušné tři měsíce
 • doklad o nájemní, podnájemní smlouvě nebo o vlastnictví či služebnosti
 • potvrzení o nezaopatřenosti dítěte 15+, pokud žije v rodině (potvrzení o studiu, zdravotním stavu)
 • potvrzení úhrad nájemného, nákladů spojených s užíváním bytu a energií
 • poslední vyúčtování zálohově hrazených služeb

Pokud má někdo problémy s vyplněním formuláře, ministerstvo práce nabízí pomoc buď přes bezplatnou telefonní linku 800 77 99 00 nebo skrz e-mail callcentrum@uradprace.cz. S vyplněním formuláře pomohou také videa zveřejněná na stránkách ministerstva. Příspěvek na bydlení se vyplácí jednou měsíčně za uplynulý měsíc. Nejpozději by měl na účet přijít na konci měsíce. Výjimkou je, když byl příspěvek vyměřen na méně než sto korun. Potom se vyplácí po třech měsících.

Vláda zvažuje úpravu

Vláda premiéra Fialy zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér.

Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.

„Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Dodal, že se vláda znovu obrátí na Energetický regulační úřad a statistiky s žádostí o aktuální údaje.

„Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude chtít podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ řekl Fiala. Zmínil, že průměrná dávka nyní činí přes 4 tisíce korun. Znovu vyzval k většímu využívání příspěvku.

Autoři: , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Ubráníme se srážce s asteroidem? Čeští vědci prozradili první výsledky mise DART

 • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Čeští stíhači se vrátili z Pobaltí. Poplachy kvůli Rusům zněly takřka denně

Čeští letci s gripeny se po šesti měsících vrátili z alianční mise v Pobaltí na mateřskou základnu v Čáslavi. Od dubna...

Druhé kolo voleb do Senátu netáhne. Mým soupeřem je Babiš, řekl Vystrčil

Sledujeme online Česko vstoupilo do finále senátních voleb. Lidé na Jihlavsku rozhodnou o tom, zda bude ve funkci předsedy Senátu...

Poslanci zrušili omezení počtu náměstků. Mračková skončila ve vedení Sněmovny

Sněmovna schválila novelu služebního zákona, která ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení počtu...

Rusko je potápějící se loď. Čeští politici odsoudili oznámení o anexi

Čeští politici odsuzují formální anexi okupovaných území Ukrajiny, kterou v pátek vyhlásil ruský prezident Vladimir...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...