Lafeta s rakví vjíždí do útrob Pražského hradu.

Lafeta s rakví vjíždí do útrob Pražského hradu. | foto: Petr Krupičkapro iDNES.cz

PŘEHLEDNĚ: Davy, slzy, dojetí. Václav Havel se vrátil na Hrad

  • 1145
Tisíce lidí se v Praze rozloučily s Václavem Havlem. Zapojily se do smutečního průvodu, během něhož byly ostatky bývalého prezidenta převezeny z Pražské křižovatky na Hrad, kde byly vystaveny ve Vladislavském sále. Věřil v sílu slova měnit svět, řekl nad rakví prezident Václav Klaus.

Smuteční průvod, který organizovala rodina a kancelář Václava Havla, začal úderem osmé ranní. Otevřela se vrata kulturního centra Pražská křižovatka a vyjel z nich prosklený černý mercedes s rakví.

Loučení s Havlem

Auto s ostatky Václava Havla projíždí Karlovým mostem, v pozadí cíl smutečního...
Hned za autem šla vdova Dagmar Havlová s dcerou Ninou. Byly středem pozornosti.
  • Ve čtvrtek od 8:00 do 20:00 bude Vladislavský sál s rakví exprezidenta zpřístupněn veřejnosti. V mnoha kostelech se budou sloužit smuteční mše.
  • V pátek v poledne začíná státní pohřeb v katedrále sv. Víta na Hradě. Obřadu se zúčastní Havlova rodina, přátelé, čeští politici i státníci z celého světa. Veřejnost bude moci obřad sledovat na Hradě na obřích obrazovkách. Pak se koná soukromý obřad v krematoriu.
  • V páteční poledne mohou lidé uctít Havlovu památku minutou ticha.
  • Ve 20:00 začíná v pražské Lucerně koncert nazvaný Pocta Václavu Havlovi.
  • KONDOLENČNÍ KNIHA: Pošlete smuteční dopis přes iDNES.cz

Před budovou se už v tu dobu tísnil dav. "Je to jediný politik, který za to stojí. Kdy jít jindy, když ne dnes?" pronesl čtyřicátník z Prahy, který před Pražskou křižovatkou, odsvěceným kostelem svaté Anny, čekal od brzkých ranních hodin.

Lidé vyslyšeli výzvu Dagmar Havlové, aby se přišli do průvodu rozloučit s bývalým prezidentem. Dorazilo jich hodně přes deset tisíc a přidávali se postupně celou cestu na Pražský hrad. Karlův most zcela zaplnili.

Do sebe pohroužená vdova kráčela jen pár kroků za autem. Oporou na slzavé cestě jí byla dcera Nina s manželem. V čele průvodu kráčel také Havlův bratr Ivan. Následovali přátelé exprezidenta - mimo jiné Alexandr Vondra nebo Michael Kocáb.

Po hodině cesty auto s rakví zajelo do areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici, aby o hodinu později začal oficiální smuteční ceremoniál organizovaný státem. Rakev pokrytá zástavou spočinula na historické dělostřelecké lafetě potažené černým sametem. Příjezdu na I. nádvoří předcházely vojenské pocty.

Také na Hradčanském náměstí se tísnily tisíce lidí. Někteří v lidových krojích, jiní ovinutí českou vlajkou či držící transparenty s Havlovým "Pravda a láska zvítězí". V davu nechyběly maminky s kočárky či celé školní třídy. Když spatřili povoz tažený šesti kladrubskými koňmi, začali tleskat. Objevily se slzy, někteří vytáhli klíče a zvonili jimi v připomínce sametové revoluce, jejíž ústřední postavou Havel byl.

Hradní stráž poté zvedla rakev z lafety a přenesla ji po rudém koberci přes hradní nádvoří za přítomnosti vdovy, prezidenta i šéfů obou komor parlamentu do Vladislavského sálu. Za tónů orchestru položili rakev na katafalk potažený modrým sametem. Sál zaplnili politici, církevní hodnostáři i osobnosti veřejného života.

"Václav Havel - prezident, politik, intelektuál, umělec, člověk - zemřel. Jeho dílo, jeho myšlenky, jeho odkaz a jeho příklad s námi zůstávají," řekl v následném projevu prezident Václav Klaus. K rakvi pak položil rudou růži, stejně jako další politici. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se před rakví pokřižoval.

Hodinu po poledni se Vladislavský sál otevřel lidem. Had čekajících se kroutil bočními uličkami dlouhé hodiny. "Vyjádřit mu úctu účastí v průvodu mi přišlo nejpřirozenější. Z Hradu cítím trošku negativní vibrace, tak jsem se s ním chtěla rozloučit po svém," řekla iDNES.cz Mirka Jeníková z Vysočiny.

Na odpolední pietní akci na Havla vzpomínali také v Senátu. Proslovům Milana Štěcha a Petra Pitharta předcházela píseň Modlitba pro Martu. "Jestliže je uznáno, že Masaryk se zasloužil o stát a jeho vznik, Havel se zasloužil o návrat jeho demokratického charakteru. A to takovou měrou jako nikdo jiný," vzkázal šéf Senátu Štěch. Sálem se poté rozezněl Havlův hlas a jeho projev při prvních senátních volbách v roce 1996.

V pátek bude rakev s ostatky Václava Havla přenesena z Vladislavského sálu do katedrály svatého Víta, kde bude Dominik Duka celebrovat smuteční mši, na niž dorazí hosté z celého světa. Někdejší prezident se opět dočká i vojenských poct. Vojáci Posádkového velitelství Praha vystřelí 21 dělostřeleckých salv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video