Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

PŘEHLEDNĚ: Je tu nouzový stav. Končí trhy, bary do 22:00, alkohol jen uvnitř

  15:01aktualizováno  25. listopadu 19:18
Od půlnoci na pátek platí v Česku opět nouzový stav a s ním také nová protiepidemická opatření. Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé od pátečního večera moci konzumovat alkohol, rovněž se zakazuje pořádání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

VLÁDOU NOVĚ PŘIJATÁ OPATŘENÍ:

1Zavřené restaurace

Restaurace, bary či kluby budou muset mít podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) od pátku zavřeno mezi 22:00 a 05:00. V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána.

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Neplatí to však pro oddělené prostory restaurací. Lidé také nebudou smět na veřejnosti pít alkohol, týkat se to nebude vnitřních prostorů provozoven stravovacích služeb. Opatření platí od pátečních 18:00. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Kabinet rozhodl zároveň o vyhlášení nouzového stavu, platit bude od dnešní půlnoci 30 dní.

Zkrácení provozní doby do 22:00 bude podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platit kromě stravovacích zařízení také pro hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky i pro herny a kasina.

Restauratéři podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků kabinet žádali, aby do 22:00 povolila provedení posledních objednávek a opuštění podniků do 23:00. Už předchozí zkušenosti podle něj ukázaly, že pokud lidé musejí gastronomické provozy opustit ve 22:00, tvoří se hloučky a lidé se potulují po ulicích.

2Zrušení vánočních trhů

Vláda od páteční 18. hodiny také zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol. I toto je jedno z opatření, která mají omezit kontakty v době šíření epidemie covidu-19.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené, nebude se tam moci jíst a pít, upřesnil.

3Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

Lidé nebudou smět na veřejnosti pít alkohol. Opatření platí od pátečních 18:00. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Kabinet rozhodl zároveň o vyhlášení nouzového stavu, platit bude od dnešní půlnoci 30 dní.

4Kulturní a hromadné akce

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátečních 18:00 moci maximálně 1 000 lidí. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci nejvýše 100 lidí, dosud to bylo 1 000. Pohřby budou bez omezení.

Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

OPATŘENÍ, KTERÁ UŽ PLATÍ:

5Do restaurace jen po očkování

Vláda už 19. listopadu schválila návrh, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali. 

PCR test ne starší než 72 hodin bude stačit pouze dětem od dvanácti do osmnácti let, rozočkovaným a lidem s kontraindikacemi, které jim znemožňují vakcinaci podstoupit. To však budou muset mít zapsané v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) od svého lékaře.

6Testování ve firmách

Vláda znovu zavedla plošné testování ve firmách, platÍ od pondělí 22. listopadu. Po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj budou muset zaměstnavatelé testovat neočkované pracovníky jednou týdně, ti se testům musejí podrobit.

Ministr dopravy a obchodu a průmyslu Karel Havlíček uvedl, že firmy nemají vážný problém s nedostatky testů. „Třetina firem stále testovala ve své režii. Situace je jiná než v březnu, bavíme se jen o třetině zaměstnanců. Očekáváme, že se může jednat o 1,5 milionu lidí,“ řekl.

Z povinného testování jsou vyjmuti očkovaní zaměstnanci, dále lidé, kteří prodělali covid (v platnosti zůstává lhůta 180 dní), či lidé, kteří mají negativní výsledek testu pro své účely (PCR nebo antigenní test) ne starší 7 dní. Podstoupit jej nemusí ani zaměstnanci či OSVČ, kteří pracují z domova, případně ti, kteří při výkonu své práce nepřichází do styku s nikým jiným.

„Platí to ale skutečně pouze tehdy, pokud osoba nepřichází do kontaktu s nikým jiným,“ zdůraznil ministr Vojtěch. Může se podle něj jednat o zaměstnance pracující v přírodě. Tam testování není nutné.

Premiér Babiš řekl, že by úřady měly kvůli koronaviru co nejvíce využívat práci z domova, vláda navíc schválila i Krizové ošetřovné a Izolačku, obojí je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové potřeba projednat ve Sněmovně v legislativní nouzi. Fungovat by měla zpětně od 1. listopadu.

7Testování ve školách

Vláda se podle premiéra Andreje Babiše shodla také na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí, platí pro základní a střední školy. Vysokoškolští studenti mají povinnost při výuce nosit respirátory. 

Testování započne 6. prosince, naváže tedy na dřívější testy z 22. a 29. listopadu, a pokračovat by mělo do konce února. „Bude to tak, jak to bylo doposud. Testy budou zaváženy do škol ze Správy státních hmotných rezerv, budou se testovat děti, které jsou neočkované,“ popsal Vojtěch. Testovat se bude antigenními samotesty, vláda podle Babiše řešila jejich nákup. Do pondělního jednání kabinetu bude shromažďovat požadavky tak, aby bylo dost testů do konce února.

Na vysokoškolských kolejích bude zrušena možnost využívání samotestů. Ubytování bude možné pouze s očkováním, prodělanou nemocí, PCR testem ne starším než 72 hodin nebo antigenním testem z odběrového místa ne starším než 24 hodin. Testem se bude nadále potřeba prokazovat každých sedm dní.

8Testy hrazené pojišťovnou

Spolu s rozočkovanými a dětmi do 18 let budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění také lidé s kontraindikacemi. Očkovaní lidé mají dál nárok na dva hrazené testy.
Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun, za antigenní 200 korun.

Dál se prokazovat testem bude možné například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, ne však samotesty.

Původně vláda počítala s tím, že ubytovací služby mohou využít jen očkovaní lidé, případně ti, kteří nemoc prodělali. Od pondělí se ale tato povinnost ruší.

Ubytování mohou využít lidé po prokázání negativního výsledku testu. Vláda tuto výjimku schválila na základě podnětů, kdy není možné z podnikatelských důvodů ubytování odložit.

Ve věznicích bude od pondělí vyžadován u návštěv certifikát o očkování, prodělané nemoci či negativním PCR testu. Výjimky se vztahují například na obhájce či advokáty.

Autoři: , , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tečka náhle zčervenala, zachrání to žlutý pruh. Zkolaboval i očkovací web

Aplikace Tečka, která slouží k prokazování bezinfekčnosti, v pondělí zaznamenala výpadky funkčnosti. Některým...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Víc pohlaví? Fantazmagorie, je mi těch lidí líto, říká spisovatel Vondruška

Premium Čipování lidí, chudoba způsobená zelenou politikou, vícero pohlaví. Nejen o nich píše v novém románu spisovatel a...

Povinné covidové očkování: stačí změna vyhlášky, odmítačům hrozí pokuta

V České republice v posledních dnech bují debata o povinném očkování. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že by se...

Česko má první nákazu mutací omikron, stejně jako Německo či Itálie

Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z Namibie, na 90 procent potvrdila novou...

Havlíček: Nelze vyloučit další omezení shromažďování. Plošný lockdown nebude

V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka vyloučit, že by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...