Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci po prvním řádném...

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci po prvním řádném zasedání vlády premiéra Petra Fialy (22. prosince 2021) | foto: ČTK

PŘEHLEDNĚ: Konec respirátorů v dopravě, prodělání covidu dokáže i antigen

  • 1047
Protikoronavirová opatření v Česku se díky příznivé epidemické situaci smrskla prakticky na nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních. Aktuálně končí povinnost zakrytí dýchacích cest v hromadné dopravě, bude jen doporučené. Lidem s příznaky covidu-19 bude nově jako důkaz prodělání nemoci stačit pozitivní antigenní test.

- Nošení respirátorů

Epidemie se momentálně nezhoršuje, pokračuje tak rušení povinného nošení respirátorů. Od 14. dubna už nebude nutné mít zakrytá ústa ve veřejné hromadné dopravě. „Už to nebude nařízení, pouze doporučení a to doporučení platí ve všech prostorách, kde je hodně lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

O půlnoci ze středy na čtvrtek zrušíme respirátory ve veřejné dopravě, řekl Válek

Respirátory zůstávají povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Do 14. března platila povinnost ve všech uzavřených prostorách.

- Testování

Důkazem o prodělání covidu-19 bude nově u lidí s příznaky i pozitivní antigenní test. Ministerstvo zdravotnictví od 13. dubna zrušilo část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem.

Důkazem o prodělání koronaviru bude nově i pozitivní antigenní test a příznaky

Od 1. března mají nárok na hrazené preventivní testování metodou PCR jedenkrát za měsíc všichni lidé, kteří mají veřejné zdravotní pojištění. Testovat se tedy mohou jak očkovaní, tak i neočkovaní. Hrazené zůstávají také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice.

Podle Válka chce ministerstvo nicméně nyní provoz testovacích míst omezovat. Pro samoplátce je maximální cena provedení standardního PCR testu 814 korun. Maximální cena antigenního testu poté nepřesáhne 201 korun.

- Příjezd do Česka ze zahraničí

Od 9. dubna je možné vstupovat do České republiky jako před pandemií covidu, a to jak pro Čechy, tak cizince. Není potřeba vyplňovat příjezdový formulář a předkládat doklad o bezinfekčnosti. Dosud neplatila od poloviny března žádná omezení pro příjezd ze zemí Evropské unie a z některých dalších mimounijních států.

Příjezd do Česka ze zahraničí bude od soboty bez covidových opatření

„I nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak),“ napsalo na svém webu ministerstvo zahraničních věcí.

- Hromadné akce

Od 1. března se zrušilo omezení počtu osob na hromadných a dalších akcích jako jsou sportovní utkání, umělecká představení, kongresy či vzdělávací akce. Zároveň se zrušilo omezení počtu osob na zájmových a volnočasových činnostech pro osoby mladší 18 let. Ani na hromadných akcích už není nutné nosit ochranu dýchacích cest. 

- Do restaurace bez omezení

Vláda od 10. února zrušila povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném onemocnění covid-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Neprobíhají tak žádné kontroly a provozovny nemusí omezovat svou otevírací dobu. I nadále však odborníci doporučují dodržovat základní hygienická opatření.

Mění se covidová opatření. Na akce může více lidí, hrazených PCR testů ubylo

- Očkování

Od 1. března mají občané ČR možnost očkovat vakcínou Novavax. Na úvahy o podání čtvrtých dávek proti covidu běžné populaci je zatím příliš brzo. Shodlo se na tom Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a pracovní skupina Evropské lékové agentury pro covid-19.

Čtvrtá dávka nebo také druhá posilovací dávka může být po schválení od obou agentur podána dospělým ve věku 80 let a starším po přezkoumání údajů o vyšším riziku. V praxi se o tom zatím neuvažuje.

- Testování ve firmách

Plošné povinné testování zaměstnanců bylo oficiálně ukončeno 18. února.

Od 19. února se měnilo také testování zaměstnanců poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Pro ně povinnost testování zůstávala i po rozsáhlém rozvolnění. To se však od 13. března změnilo. Skončilo jak testování zaměstnanců v sociálních a zdravotnických službách, tak i testování neočkovaných návštěv v těchto zařízeních.

- Testování ve školách

Také plošné testování žáků základních a středních škol skončilo s 18. únorem.

- Platnost covidpasu

Platnost certifikátu o očkování proti covidu-19 platí pouze po dobu devíti měsíců od druhé dávky od 15. února. Omezení doby platnosti takzvaného covidpasu vyplývá z nařízení Evropské unie.

- Trhy

Prodej na tržištích, tržnicích a v mobilních provozovnách, stejně tak prodej ve stáncích, v pojízdných prodejnách a prodej z jiných mobilních zařízení už nepodléhá žádnému omezení. Na trzích je tak opět možné provozovat stravovací služby a prodávat pokrmy včetně nápojů určených k bezprostřední konzumaci. Majitelé stánků mohou na trzích opět poskytovat stoly a místa k sezení.

- Zákaz návštěv ve věznicích

Od 19. února byla také ukončena povinnost Vězeňské služby ČR testovat pracující odsouzené. Od 14. února už neplatí zákaz návštěv ve vazebních věznicích, věznicích, ústavech pro výkon zabezpečovací detence a v zařízeních pro zajištění cizinců.

- Izolace a karantény

Od 19. února se izolace nakažených koronavirem prodloužila z původních pěti na sedm dní. Naopak karanténa, do níž lidé chodili po rizikovém kontaktu s nakaženým, se ruší.

Od 19. února také skončila možnost využívat pracovní karanténu. Ta byla určena zejména pro zaměstnance zdravotnických, sociálních a dalších zařízení.

- Systém sledování nákazy

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, která zavádí systém epidemiologické bdělosti pro covid-19. 

Vyhláška například stanoví základní charakteristiku včetně příznaků a klasifikaci onemocnění covid-19, postupy při laboratorní diagnostice, epidemiologickém šetření nebo způsob protiepidemických opatření. Stanoví také, jaké údaje se budou shromažďovat a způsob jejich hlášení. Povinnost hlásit nakažené budou mít i nadále laboratoře a lůžková zařízení zdravotní péče i sociálních služeb.

Jako protiepidemická opatření může krajská hygienická stanice nařídit vyšetření na covid-19 a v případě pozitivního testu izolaci, mohou být také nařízena karanténní opatření ve zdravotnických či sociálních zařízeních.

Možným nařízeným opatřením je také povinnost nošení ochrany dýchacích cest nebo trasování epidemiologicky významných kontaktů. Vyhláška zmiňuje také například příjezdový formulář, který musí lidé vyplnit po návrhu ze zemí s vyšším rizikem nákazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video