Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

PŘEHLEDNĚ: Opatření proti omikronu. Testy ve firmách, kratší karanténa

  17:40aktualizováno  17. ledna 8:59
Vláda vzhledem k šíření varianty omikron upravila některá opatření proti koronaviru. Ve firmách se od 17. ledna musí všichni zaměstnanci bez ohledu na očkování či prodělání covidu dvakrát týdně testovat. Karanténa a izolace se zkrátila na pět dní. Očkovaným se zvýšil počet hrazených PCR testů ze dvou na pět měsíčně.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci po jednání vlády. (5. ledna 2022) | foto: ČTK

-Zkrácení izolace a karantény

Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se nově zkrátila na pět dní. Změna je účinná od úterý 11. ledna. Do té doby trvala izolace dva týdny, karanténu bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky.

Důvodem ke zkrácení karantén byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět zaměstnanci v klíčových oblastech ekonomiky. 

Do karantény musí od 11. ledna také očkovaní a lidé po prodělání covidu-19, pokud měli rizikový kontakt. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že lidé musí po skončení kratší pětidenní izolace či karantény dalších pět dní nosit respirátor. Podobnosti ale nesdělilo. 

Rizikový kontakt znamená, že se lidé nacházeli v blízkosti menší než dva metry a po delší dobu neměli respirátory. Zda jde o rizikový kontakt posuzuje a vyhodnocuje hygienická stanice individuálně.

Začátek izolace nebo karantény se počítá od dalšího dne po pozitivním testu. Den pozitivního testu je tedy tak zvaný nultý den. Konkrétní příklad: pokud vyjde pozitivní test v pondělí, počítáme úterý jako první den, následuje středa, čtvrtek, pátek a až sobota je pátý den. Musím zůstat doma v izolaci, stejně tak to platí pro karanténu. 

Karanténa při covidu bude pět dnů. Vláda schválila testování zaměstnanců

Do izolace nastupují lidé s potvrzenou nákazou, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. V okamžiku, kdy člověk dva dny nemá příznaky, tak izolace končí po pěti dnech bez testu. Pokud ale má dva dny před ukončením izolace příznaky covidu, musí se ozvat svému lékaři a ten rozhodne o dalším postupu. Pokud tedy má člověk příznaky, izolace mu po pěti dnech nekončí.

U karantény po kontaktu s nakaženým možnost ukončení negativním testem není, ta trvá nově od 11. ledna automaticky pět dní.

-Testování ve firmách

Od pondělí 17. ledna se musí všichni zaměstnanci, jak lidé neočkovaní, tak očkovaní i ti po třetí dávce, povinně testovat na covid-19 antigenními testy dvakrát týdně. Výjimkou jsou zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, protože ti se testují už nyní, ale v jiném režimu. 

Posilující dávka bude i pro lidi nad 18 let. Firmy musí testovat všechny, i očkované

Testy mají být hrazeny ze zdravotního pojištění. Podle propočtů ministra zdravotnictví Vlastimila Válka to vychází na osm testů v lednu a šest v únoru.

„Zaměstnanci, kteří se odmítnou otestovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset v práci nosit respirátory nebo jít na home office,“ řekl po jednání vlády Válek. V současné době se musejí testovat jen pracovníci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19, a to jednou týdně.

-Testování ve školách

Naopak žáci se ve školách od 17. ledna testují na nemoc covid-19 pouze jednou týdně antigenním testem. Doposud se testovali každé pondělí a čtvrtek do 16. ledna. Od 17. ledna se testování vrátilo jen k prvnímu vyučovacímu dni v týdnu, tedy pondělí. V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní. 

Plošné testování se týká žáků základních a středních škol, vysokoškolští studenti tuto povinnost od 17. ledna nemají, jelikož aktuálně ve zkouškovém období prezenční výuku nemají. Ministerstvo školství bude nakupovat testovací sady pro školy za 13,89 koruny za kus.

Nově chce vláda také umožnit ředitelům středních a základních škol prodloužit ředitelské volno až o 10 dní. Doteď mohli ředitelé čerpat maximálně 5 dní volna. Podle ministra Gazdíka tak školy budou moci reagovat na lokální epidemickou situaci.

-Testy hrazené pojišťovnou

Nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění mají nově všichni očkovaní. Dosud tuto možnost měli jen rozočkovaní lidé, děti do 18 let a lidé s kontraindikacemi.

Očkovaní lidé měli nárok jen na dva hrazené testy. Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun, za antigenní 200 korun.

Krajům se prodraží nákup testů. Stát jim bez nouzového stavu nestíhá pomoci

Dál se prokazovat testem je možné například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, ne však samotesty. 

Negativní test mohou pro ubytování v hotelu či penzionu předložit lidé kvůli pobytu z pracovních důvodů nebo z důvodů nezbytné potřeby péče o jinou osobu.

Ve věznicích je vyžadován u návštěv certifikát o očkování, prodělané nemoci či negativním PCR testu. Výjimky se vztahují například na obhájce či advokáty.

-Příspěvek na bydlení

Vláda také řešila příspěvky na bydlení, které by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Na dávku by mohlo dosáhnout také víc lidí. Vláda schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Kabinet by mohl případně také rozhodnout o dalším navýšení, pokud by ceny dál rostly.

Podle novely by se takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, mohly jednorázově zvednout podle počtu lidí v domácnosti a typu bydlení zhruba o 1 100 až 2 100 korun. Podporu by nově mohli pobírat i podnájemníci. Na vyšší dávky pro víc lidí by bylo podle ministerstva práce potřeba asi 2,6 až 3 miliardy korun.

OPATŘENÍ, KTERÁ SE NEMĚNÍ

-Restaurace, bary a kluby

Restaurace, bary či kluby už nemají omezenou otevírací dobu a mohou mít otevřeno klidně až do ranních hodin. Do podniků však smí pustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení. Toto pravidlo neplatí pro taneční a hudební kluby.

U jednoho stolu spolu může sedět pouze šest lidí s výjimkou členů jedné domácnosti. Více lidí lze usadit také u stolů s deseti a více místy. V takovém případě ale musí být mezi nejvýše šestičlennými skupinami rozestup alespoň 1,5 metru.

Zatím není možné se pro vstup do restaurace nebo na hromadnou akci prokázat negativním PCR testem. Dále platí, že tyto služby jsou přístupné jen lidem s ukončeným očkováním nebo těm, kteří prodělali onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech. Doklad nepotřebují děti do 12 let.

Opatření ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje tím, že stolování, především pak ve vnitřních prostorech, je z epidemického hlediska v mnoha studiích považováno za vysoce rizikovou činnost.

-Trhy

Trhovci mohli ke konci roku opět otevřít své stánky. V případě, že je na místě posezení ke konzumaci jídla nebo nápojů, platí, že u stolu sedí maximálně šest lidí, zároveň musí mít dokončené očkování nebo potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v posledním půl roce, výjimku mají děti do 12 let. Provozovatel má hlídat i rozestupy ve frontě, kdy by lidé sobě navzájem neměli stát blíže než 1,5 metru.

-Kulturní a hromadné akce

Na hromadné události jako jsou kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce nebo kongresy může maximálně 1 000 sedících lidí. Pokud se akce účastní více než 20 lidí, všichni musí splňovat pravidlo testování nebo prodělané nemoci, které organizátor zkontroluje aplikací čTečka. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, jsou omezeny na 100 návštěvníků. Pohřby jsou bez omezení.

-Do restaurace jen po očkování

Testy se stále jako covidový certifikát neuznávají. Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení mohou prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo potvrzením, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali. 

PCR test ne starší než 72 hodin stačí pouze dětem od dvanácti do osmnácti let, rozočkovaným a lidem s kontraindikacemi, které jim znemožňují vakcinaci podstoupit. To však musí mít zapsané v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) od svého lékaře. Děti do 12 let se prokazovat nemusí.

-Testování cizinců

Všichni cizinci, kteří cestují na území České republiky, musí před příjezdem do Česka podstoupit PCR test. Na test nemusí děti do 12 let a lidé po třetí dávce očkování. Povinnost se tedy vztahuje i na ty cizince, kteří nemoc covid-19 prodělali, nebo kteří jsou naočkovaní, ale nemají posilovací dávku vakcíny. U cizinců ve věku od 12 do 18 let stačí pro překročení hranic dvě dávky očkování.

Test je povinný i pro turisty ze zemí, které mají na takzvané mapě cestovatele zelenou a oranžovou barvou značící nízké, respektive střední riziko nákazy.

Pro Čechy platí při návratu ze zahraničí stejná pravidla jako dosud. Test nepotřebují ani obyvatelé Evropské unie a lidé z mimounijních zemí, kteří mají v Česku přechodný či trvalý pobyt. Ministerstvo zdravotnictví opatření zavedlo kvůli obavě z šíření varianty omikron.

Autoři: , ,

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Spor o financování aquacentra v Letňanech ukončila výjimečná dotace

Nakonec to trvalo jen týden. Dočasné uzavření letňanského bazénu ukončil finanční injekcí pražský magistrát. Ten...

Senátoři budou bojovat i o své platy. Jejich zmrazení mohou opět zatrhnout

Přímý přenos Návrh vlády, aby se platy politiků a soudců vrátily na úroveň loňského roku a zůstaly až do konce roku zmrazené, může v...

Po Farském nastoupí ředitelka divadla v Liberci, koalice oceňuje jeho odchod

Ředitelka divadla F. X. Šaldy v Liberci Jarmila Levko potvrdila, že převezme poslanecký mandát po Janu Farském ze STAN....

Lovecké psy zabila nemoc přenášená divočáky, ohrožuje i domácí mazlíky

Zvýšenou pozornost by měli chovatelé ve Zlínském kraji věnovat pohybu svých psů ve volné přírodě. Státní veterinární...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...