Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

PŘEHLEDNĚ: Je tu nouzový stav. Končí trhy, bary do 22:00, alkohol jen uvnitř

  15:01aktualizováno  25. listopadu 19:18
Od půlnoci na pátek platí v Česku opět nouzový stav a s ním také nová protiepidemická opatření. Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé od pátečního večera moci konzumovat alkohol, rovněž se zakazuje pořádání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

VLÁDOU NOVĚ PŘIJATÁ OPATŘENÍ:

1Zavřené restaurace

Restaurace, bary či kluby budou muset mít podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) od pátku zavřeno mezi 22:00 a 05:00. V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána.

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Neplatí to však pro oddělené prostory restaurací. Lidé také nebudou smět na veřejnosti pít alkohol, týkat se to nebude vnitřních prostorů provozoven stravovacích služeb. Opatření platí od pátečních 18:00. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Kabinet rozhodl zároveň o vyhlášení nouzového stavu, platit bude od dnešní půlnoci 30 dní.

Zkrácení provozní doby do 22:00 bude podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platit kromě stravovacích zařízení také pro hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky i pro herny a kasina.

Restauratéři podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků kabinet žádali, aby do 22:00 povolila provedení posledních objednávek a opuštění podniků do 23:00. Už předchozí zkušenosti podle něj ukázaly, že pokud lidé musejí gastronomické provozy opustit ve 22:00, tvoří se hloučky a lidé se potulují po ulicích.

2Zrušení vánočních trhů

Vláda od páteční 18. hodiny také zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol. I toto je jedno z opatření, která mají omezit kontakty v době šíření epidemie covidu-19.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené, nebude se tam moci jíst a pít, upřesnil.

3Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

Lidé nebudou smět na veřejnosti pít alkohol. Opatření platí od pátečních 18:00. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Kabinet rozhodl zároveň o vyhlášení nouzového stavu, platit bude od dnešní půlnoci 30 dní.

4Kulturní a hromadné akce

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátečních 18:00 moci maximálně 1 000 lidí. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci nejvýše 100 lidí, dosud to bylo 1 000. Pohřby budou bez omezení.

Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

OPATŘENÍ, KTERÁ UŽ PLATÍ:

5Do restaurace jen po očkování

Vláda už 19. listopadu schválila návrh, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali. 

PCR test ne starší než 72 hodin bude stačit pouze dětem od dvanácti do osmnácti let, rozočkovaným a lidem s kontraindikacemi, které jim znemožňují vakcinaci podstoupit. To však budou muset mít zapsané v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) od svého lékaře.

6Testování ve firmách

Vláda znovu zavedla plošné testování ve firmách, platÍ od pondělí 22. listopadu. Po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj budou muset zaměstnavatelé testovat neočkované pracovníky jednou týdně, ti se testům musejí podrobit.

Ministr dopravy a obchodu a průmyslu Karel Havlíček uvedl, že firmy nemají vážný problém s nedostatky testů. „Třetina firem stále testovala ve své režii. Situace je jiná než v březnu, bavíme se jen o třetině zaměstnanců. Očekáváme, že se může jednat o 1,5 milionu lidí,“ řekl.

Z povinného testování jsou vyjmuti očkovaní zaměstnanci, dále lidé, kteří prodělali covid (v platnosti zůstává lhůta 180 dní), či lidé, kteří mají negativní výsledek testu pro své účely (PCR nebo antigenní test) ne starší 7 dní. Podstoupit jej nemusí ani zaměstnanci či OSVČ, kteří pracují z domova, případně ti, kteří při výkonu své práce nepřichází do styku s nikým jiným.

„Platí to ale skutečně pouze tehdy, pokud osoba nepřichází do kontaktu s nikým jiným,“ zdůraznil ministr Vojtěch. Může se podle něj jednat o zaměstnance pracující v přírodě. Tam testování není nutné.

Premiér Babiš řekl, že by úřady měly kvůli koronaviru co nejvíce využívat práci z domova, vláda navíc schválila i Krizové ošetřovné a Izolačku, obojí je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové potřeba projednat ve Sněmovně v legislativní nouzi. Fungovat by měla zpětně od 1. listopadu.

7Testování ve školách

Vláda se podle premiéra Andreje Babiše shodla také na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí, platí pro základní a střední školy. Vysokoškolští studenti mají povinnost při výuce nosit respirátory. 

Testování započne 6. prosince, naváže tedy na dřívější testy z 22. a 29. listopadu, a pokračovat by mělo do konce února. „Bude to tak, jak to bylo doposud. Testy budou zaváženy do škol ze Správy státních hmotných rezerv, budou se testovat děti, které jsou neočkované,“ popsal Vojtěch. Testovat se bude antigenními samotesty, vláda podle Babiše řešila jejich nákup. Do pondělního jednání kabinetu bude shromažďovat požadavky tak, aby bylo dost testů do konce února.

Na vysokoškolských kolejích bude zrušena možnost využívání samotestů. Ubytování bude možné pouze s očkováním, prodělanou nemocí, PCR testem ne starším než 72 hodin nebo antigenním testem z odběrového místa ne starším než 24 hodin. Testem se bude nadále potřeba prokazovat každých sedm dní.

8Testy hrazené pojišťovnou

Spolu s rozočkovanými a dětmi do 18 let budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění také lidé s kontraindikacemi. Očkovaní lidé mají dál nárok na dva hrazené testy.
Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun, za antigenní 200 korun.

Dál se prokazovat testem bude možné například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, ne však samotesty.

Původně vláda počítala s tím, že ubytovací služby mohou využít jen očkovaní lidé, případně ti, kteří nemoc prodělali. Od pondělí se ale tato povinnost ruší.

Ubytování mohou využít lidé po prokázání negativního výsledku testu. Vláda tuto výjimku schválila na základě podnětů, kdy není možné z podnikatelských důvodů ubytování odložit.

Ve věznicích bude od pondělí vyžadován u návštěv certifikát o očkování, prodělané nemoci či negativním PCR testu. Výjimky se vztahují například na obhájce či advokáty.

Autoři: , , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Tradice vánočních stromků. Dřevo mělo symbolizovat jesličky Ježíše Krista

Premium Bez vánočního stromečku si málokdo dokáže představit Štědrý den. Zvyk zdobit nejrůznější jehličnany ale není až tak...

Poražení ve volbách šetří: ČSSD opustí Lidový dům, Piráti začali propouštět

Premium Strany, které propadly v říjnových volbách, začaly ve velkém šetřit. Například ČSSD, která po vypadnutí ze Sněmovny...

Kvůli tisícům vzácných tesaříků se z Vlárského průsmyku dál neodváží dřevo

Ochránci přírody nejpozději do konce roku rozhodnou o tom, jaké vytěžené dřevo bude muset zůstat ve Vlárském průsmyku v...

Green Deal je příležitost, řekl kandidát do vlády. Nechce Česko jako montovnu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu za hnutí Starostové a nezávislí Jozef Síkela se po schůzce s prezidentem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...