Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

PŘEHLEDNĚ: Co z desatera na pomoc Šluknovsku vláda plní a o čem mluví

  7:19aktualizováno  7:19
Začátkem září sepsali šluknovští starostové desatero, v jehož naplnění vidí šanci ukončit problémy s romskými přistěhovalci. Premiér a vláda tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách. Podívejte se přehledně na požadavky starostů a na to, jak se k nim postavili politici.

Premiér se na pondělní překvapivé návštěvě setkal i s romskými dětmi v ubytovně T. G. Masaryka. Jedním z bodů, které vláda zavádí, je vázání dávek na to, aby děti řádně chodily do školy. | foto: Karel PešekMF DNES

"Potřebujeme sladší cukr a ostřejší bič," prohlásil začátkem září starosta Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček. Těmito slovy otevřel jednání, na jehož konci bylo Desatero Šluknovského výběžku - recept, který podle starostů bude lékem na region sužovaný kriminalitou nepřizpůsobivých obyvatel.

Více policistů: premiér je pro

Desatero aneb co žádají starostové

1. Posílení nebo přinejmenším zachování stávajícího počtu policistů ve Šluknovském výběžku, a to především ve výkonu hlídkové služby.

Premiér Petr Nečas vzal tento bod za svůj. "Pro zajištění bezpečnosti nesmí být kladeny žádné personální a finanční limity. Trvalé řešení bude spočívat v posílení policie v problémových oblastech. Pokud byly v dislokaci jednotek v minulosti učiněny chyby, musí být urychleně napraveny," řekl.

Současné posily na Šluknovsku zůstanou, dokud to bude potřeba. Policie dostala 700 milionů korun ročně navíc. A plánuje vytvořit novou stálou pořádkovou jednotku v Ústí nad Labem. "V současné době je vše ve fázi příprav," uvedl mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Peníze malým obcím: TOP 09 hrozí odchodem z vlády

2. Změnu rozpočtového určení daní ve prospěch všech měst a obcí na úkor 4 největších měst, která v současné době pohltí cca 50 % všech daňových příjmů z určení daní. Část navýšených příjmů by byla mandatorně použita na zvýšení zaměstnanosti v obcích.

Kvůli rozpočtovému určení daní pohrozila TOP 09 odchodem z vlády. Návrh ministra financí Miroslava Kalouska, který měl největší městům ubrat ve prospěch menších, označil Nečas za zbojnický a levicový. ODS pak navrhla největším městům peníze nechat a menším (hlavně do 10 tisíc obyvatel) dát oproti Kalouskově plánu miliardu navíc.

Peníze navíc by podle ODS mohla přinést i úspora na obří ekozakázce (o tu se koalice pře také, trvá na ní TOP 09). Ačkoliv se vládní strany shodují, že malým obcím přidají, kvůli sporné otázce "jak" visí rozpočtové určení daní ve vládě jako sporné.

Loterijní zákon: schváleno

3. Rychlé schválení novely loterijního zákona v podobě navrhované Senátem.

Starostové mohou mít radost, Sněmovna novelu v podobě, kterou jí vrátil Senát, schválila. Obce budou mít z loterií více peněz, úprava také obcím jasněji vymezuje, jak regulovat hazard. Obce se budou moci do tří let zbavit všech heren s hracími automaty, které jim vadí (více o zákonu čtěte zde).

Ani zde to ale nešlo bez koaličních strkanic. Věcem veřejným vadilo, že koalice odložila zdanění hazardu.

Boj se zloději kovů: slova a chybějící vyhláška

4. Rychlé vydání prováděcí vyhlášky k zákonu o odpadech, která by měla zpřísnit režim výkupu železa a barevných kovů.

Zlodějům kovů usnadňuje "práci" to, že se škoda vyčísluje v ceně kovu, nikoliv jako náklady na opravu zařízení. V Ústí nad Labem například na městské budově způsobili škodu sedmdesát tisíc, vyčíslili jim ji ale jen na tři tisíce. Tudíž nespáchali trestný čin, ale jen přestupek.

"Chceme připravit legislativní návrhy, které by umožnily obcím regulovat provoz výkupen kovů, zastaváren apod.," říká premiér Nečas, jehož ODS vládne na ministerstvu životního prostředí (to by příslušnou prováděcí vyhlášku mělo připravit). Ve stejném duchu mluví i Věci veřejné. Dosavadní vyhlášky ale byly dosud vždy na zloděje kovů krátké.

Evidence přestupků: ODS ustoupila

5. Zavedení Centrálního rejstříku přestupků.

Analýzu vzniku jednotného registrů přestupků (které dosud eviduje řada různých institucí) na vládu přinesl ministr vnitra Jan Kubice. Nyní je odložena, na vládu také čeká rozhodnutí, zda celý návrh nezrušit kvůli nedostatku peněz. Proti vzniku registru původně byla ODS, pod tlakem událostí na Šluknovsku ale obrací.

Centrální registr by ukázal, kdo kde co provedl, takže přistěhovalec se škraloupem ze druhého konce republiky už nebude čistý jak lilie. "Pokud vláda rozhodne o pokračování v přípravě novely zákona, práce budou v plném rozsahu obnoveny," řekla iDNES.cz Petra Schneiderová z ministerstva vnitra. Registr by v tom případě mohl začít fungovat během roku 2012.

Proti drogám a kriminalitě: zatím nic nového

6. Důrazné řešení drogové a pouliční kriminality ve Šluknovském výběžku.

Zeširoka formulovaný bod má dvě části. "Expozitura protidrogové centrály je v Ústí nad Labem na problematice Šluknovského výběžku intenzivně pracuje. V tuto chvíli neuvažujeme o zřízení pobočky ve výběžku, i když nemůžeme vyloučit, že k posílení expozitury kvůli událostem ve výběžku dojde," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Pouliční kriminalitě má podle vlády zamezit už řešení prvního bodu desatera, počítající s větší policejní přítomností ve výběžku a se zřízením nové jednotky.

Omezení počtu lidí na byt: zatím jen slova

7. Nastavení hygienických norem, stanovujících počet metrů čtverečních na osobu v bytové jednotce, které zajistí důstojné bydlení všech občanů a zamezí jejich nekontrolovatelnému sestěhovávání.

Sedmý bod desatera zaujal Věci veřejné. "Jsme připraveni navrhnout znovuobnovení hygienického předpisu na omezení počtu osob na velikost bytu," řekl předseda Radek John. Zároveň VV mluví o kontrolování podmínek v ubytovnách a o tom, že by výpověď z bytu měla být brána za doručenou, i když si ji dotyčný nevyzvedne.

"Musíme definovat plošné standardy nájemního bydlení, aby se nestávalo, že do ubytoven s příjmem ze sociálních dávek na bydlení je sestěhováno neúměrné množství lidí," tvrdí premiér Petr Nečas.

Novela občanského zákoníku dá od 1. listopadu pronajímateli právo žádat, aby v bytě žil jen přiměřený počet lidí, který nebude bránit tomu, aby všichni "mohli řádně užívat byt a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách". Konkrétnější ale novela není. "Jinou pravomoc pronajímatel v této souvislosti nemá a vesele si může požadovat cokoliv," kritizoval novelu poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Zrychlení a zlepšení justice: více přestupků = trestný čin

8. Důraz na vymahatelnost práva, na rychlejší a důslednější postižitelnost trestných činů a přestupků. Rychlé vynesení trestu má výchovný a výstražný účinek na celou společnost.

Osmý bod působí spíše jako floskule z předvolebního programu libovolné strany. V obecné rovině je péče o lepší chod justice hlavním smyslem existence ministerstva spravedlnosti.

Přesto premiér Nečas o jedné novotě hovoří a v kombinaci s centrálním registrem přestupků (který se Nečasovi také zamlouvá) to může být účinná zbraň. "Opakované páchání přestupků musí být posuzováno jako trestný čin s alternativními tresty," uvedl premiér na webu vlády.

Lepší dělba dávek: jen za děti chodící do školy

9. Spravedlivé a motivační rozdělování sociálních dávek pro všechny občany republiky.

Záměrem vlády je svázat výplatu dávek s řádnou docházkou dětí do školy. "Když je někdo nezaměstnaný, nemá přece žádnou jinou starost než odvést dítě do školy a po skončení výuky ho zase vzít domů," míní předseda vlády.

Další plány, které vláda zamýšlí hodit do legislativního kotlíku, například počítají s výplatou dávek jen tomu, kdo má v místě trvalý pobyt. Věci veřejné navrhly, že souhlas pro přihlášení obyvatele k trvalému pobytu bude muset dát majitel nemovitosti, v níž nájemce bydlí.

Veřejně prospěšné práce: ČSSD je chce dát k soudu

10. Rychlé a efektivní řešení zaměstnanosti, zejména v oblasti veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

Vláda v tomto bodu po legislativní stránce udělala, co mohla - zákon prosadila ve Sněmovně. Očekávaný scénář ale říká, že jej levicový Senát vrátí, Sněmovna ho přehlasuje a ČSSD dá normu k Ústavnímu soudu. Sociálním demokratům vadí, že by na dosažení řádných dávek museli povinně pracovat i ti, kteří jsou nezaměstnaní teprve dva měsíce, a hovoří o "nucené práci".

Premiér ale oponuje: "Každý slušný člověk ví, že sociální dávka nevznikla jako mana nebeská. Že je to dávka, na kterou se složili jeho spoluobčané z daní. Princip veřejné služby je podle mě naprosto v pořádku a nic protiústavního na něm není. Každá práce je důstojná a pořád je co dělat."

Oblast veřejných prací zaznamenala první konkrétní výstup v podobě zřízení stovky nových míst, což oznámil ministr práce Jaromír Drábek v Rumburku. "Je to dobrá věc, počet míst, které bude mít přidělený Varnsdorf, dokážeme zužitkovat," řekl iDNES.cz starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Autor:

Primář z Bulovky: Chtěli bychom zachránit všechny, ale nejde to

  • Nejčtenější

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Sledujeme online Celodenní déšť rozvodnil řeky na východě a severu Česka. Na desítkách míst dosáhly nejvyššího, třetího stupně povodňové...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Lockdown není nic nového, používal se už v dobách moru, říká historik

Lidstvo se s epidemiemi a pandemiemi potýkalo odjakživa. Čím více se svět globalizoval, tím ničivější byly. „Nejvíce...

Piráti navrhli, aby v nouzovém stavu poslanci schvalovali zákony online

Poslanci by podle Pirátů v době nouzového stavu nemuseli chodit do Sněmovny a o zákonech by rozhodovali na dálku...

Průzkum: jeden z deseti Čechů má roušku za zbytečnou, pětina za nutnou povinnost

I přes narůstající počty lidí nakažených nemocí covid-19 stále někteří Češi nedodržují opatření a dokonce jim přijdou...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...