PŘEHLEDNĚ: Reformy, úspory, restituce... Co může také padnout s vládou

  14:54aktualizováno  14:54
Případný konec vlády Petra Nečase a vyvolání předčasných parlamentních voleb by citelně ohrozily plánované reformní a další kroky, které koalice považuje za nezbytné pro záchranu veřejných financí a pro budoucnost země. Redakce iDNES.cz sestavila přehled nejvíce ohrožených bodů.

S pádem vlády mohou dostat reformní plány Miroslava Kalouska a Petra Nečase úder pod pás | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro udržení přijatelné míry schodku státního rozpočtu v příštím roce potřebuje vláda přijmout úsporná opatření ve výši více než 42 miliard korun. Navrhuje mimo jiné snížení valorizací důchodů na třetinu výše inflace a třetinu růstu průměrné mzdy v zemi, přechodné zvýšení daňových odvodů vysokopříjmových skupin, změny sazeb DPH na 15 a 21 procent, zpřísnění daňových pravidel pro OSVČ (například zrušení odpočtů na děti u živnostníků, kteří nevedou účetnictví) i zvýšení daní z příjmů z patnácti na šestnáct procent superhrubé mzdy.

Levice s těmito kroky nesouhlasí.

Koaliční kabinet už nastartoval zdravotnickou a sociální reformu, pracuje na důchodové, vysokoškolské a daňové. Ty by měly například zavést možnost občanů dobrovolně si spořit na důchod v privátních penzijních fondech ukládáním části povinných odvodů na vlastní účet.

Dubnová koaliční krize

Vysoké školy plánuje Nečasův kabinet rozdělit na elitní a specializované (profesní a odborné), zpřísnit systém jejich akreditací a financování a zavést i přísnější pravidla pro studenty, kteří studují více škol najednou, případně si studium neúměrně prodlužují.

Daňová reforma do budoucna hovoří mj. o sjednocení DPH na jednu sazbu, změnu výpočtu daní z příjmů na 19 procent z hrubé mzdy, sjednocení podmínek zaměstnanců a OSVČ či o změnách v odvodech zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Opozice i tyto návrhy tvrdě kritizuje. Otázkou je, co by případné nové rozložení sil ve Sněmovně provedlo s už zavedenými změnami ve zdravotnictví a sociální oblasti.

Vláda se zavázala konečně vyřešit letitý problém s církevními restitucemi. Na způsobu a harmonogramu odškodnění se už dohodla s církvemi a náboženskými společnostmi. Slíbila jim do pěti let vydat pole, lesy a nemovitosti v celkové hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard odškodného vyplatit do třiceti let. Navíc se zavázala dalších 17 let platit mzdy duchovním, přičemž objem vyplácených prostředků by se po třech letech začal snižovat.

Ani s touto dohodou opozice nesouhlasí. ČSSD už oznámila, že při projednávání ve Sněmovně bude chtít prosadit alespoň zrušení finančního odškodnění. Nad způsobem, jakým se chce vláda s církvemi vyrovnat, se navíc pozastavil i prezident Václav Klaus. Vládní návrh má prý "řadu otazníků".

Na zavedení institutu přímé volby prezidenta se shodly všechny strany a příslušná změna ústavy už byla parlamentem schválena k 1. říjnu 2012. Chybí však ještě schválit příslušnou novelu prováděcího zákona. Ta už sice ve Sněmovně prošla tzv. prvním čtením, pokud by se ale dolní komora parlamentu rozpustila ještě před definitivním schválením novely, celý legislativní proces se zruší.

"Pokud by prezident Sněmovnu rozpustil, poslancům zanikne mandát okamžitě. Pak by měli na projednání zbylých zákonů podstatně méně času," konstatoval odborník na ústavní právo Jan Kysela. Sociální demokraté i ODS už deklarovali, že chtějí zbývající legislativní kroky dokončit včas.

Avšak i kdyby vláda skutečně padla a poslanci by zákon schválit nestihli, nemusí to podle Kysely ještě nutně znamenat odložení prezidentských voleb. "Byla by to určitě komplikace, ale ve zrychleném jednání by při dobré vůli noví poslanci novelu mohli zvládnout," doplnil. Stejně tak by podle něj i vláda v demisi či bez důvěry mohla projednat případné prováděcí předpisy.

Vláda zatím stihla uvést do praxe zhruba polovinu z 84 bodů, jimiž vymezila svůj boj proti korupci. Z důležitějších opatření chybí například zavedení institutu tzv. korunního svědka, posílení nezávislosti a odpovědnosti státního zastupitelství, přísnější pravidla pro lobbing a také soubor novel zákonů o obcích, krajích a hlavním městě Praze, které mají nově obsahovat ustanovení důsledněji znemožňující korupční chování.

Po pádu vlády by tato opatření byla zřejmě minimálně revidována.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz