Záchytky mají své věrné klienty. Rekordman střízlivěl na stanici 235krát

  20:21aktualizováno  20:21
Zatímco někteří lidé se za celý život na záchytku nepodívají, jiní tam nocují pravidelně. Opilce s nejvyšším počtem záchytů mají zřejmě v Brně, věrné klienty však hlásí i další stanice. A je mezi nimi řada neplatičů, po nichž zůstávají statisícové dluhy. Péče o sociálně slabé alkoholiky má přitom v Česku podle odborníka trhliny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Záchytky se shodují, že mají své věrné, kteří se k nim často vracejí. Za přenocování přitom zpravidla neplatí. Jedná se obvykle o nemajetné lidi se závislostí na alkoholu.

Ze statistik, které má redakce iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že prvenství patří muži z Jihomoravského kraje. „Rekordman má za svůj život u nás již 235 záchytů,“ uvedl ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský. V závěsu za ním je čtyřiatřicetiletý muž, který od roku 2006 absolvoval již 178 záchytů v Sokolově. Jen loni byl hospitalizovaný třiačtyřicetkrát.

A problémy s nemajetnými notoriky mají i jinde. „Máme rekordmany v počtu záchytů a zároveň i neplacení. Jedná se o lidi, kteří nikde nepracují, trvalé bydliště mají na magistrátě a nevlastní žádný majetek,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. První příčku u nich drží muž se 165 záchyty, další strávil na stanici 115 nocí. Potíže však nemají jen muži – jihlavská záchytka registruje také ženu s 58 hospitalizacemi.

A často se klienti vracejí i na záchytku v Kroměříži, jeden muž tam skončil za posledních deset let stokrát. Další „známé firmy“ sice nemají se záchytkou dlouhodobou zkušenost, ale zase v ní stráví i několik nocí v měsíci.

„Záchytná stanice Mladá Boleslav eviduje klienty, kteří byli přijati na záchytnou stanici opakovaně každý rok, celkem u jednoho klienta evidují 63 pobytů, u dalšího 38 pobytů, a u dalšího 32 pobytů,“ shrnula situaci ve Středočeském kraji tamější mluvčí Nicol Lenertová.

S opakovanými návštěvami však souvisejí i problémy s platbami za záchyt. Například v Olomouci jim jen za loňský rok dluží jeden z pravidelných nocležníků 142 500 korun. Ještě větší dluh má již zmíněný notorik ze Sokolova. „Většinu pohledávek neuhradí, jeho dluh jen za rok 2017 dosahuje výše 146 200 korun,“ popsala mluvčí Karlovarského kraje Veronika Severová.

A nedoplatky ve výši desítek tisíc hlásí i další záchytky. Kvůli životní situaci dlužníků jsou však zpravidla nevymahatelné.

Chybí pomoc pro alkoholiky

Součástí bludného kruhu je také péče o lidi závislé na alkoholu. „Dříve to bylo tak, že když se člověk ocitl několikrát na záchytce, tak záchytná stanice automaticky posílala hlášení o tom, že byl opakovaně zachycen, místní příslušné ambulanci. Dneska už to není kam posílat, protože místně příslušné ambulance už neexistují,“ vysvětluje primář kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty při Všeobecné fakultní nemocnici Petr Popov.

Kvůli nedostatku peněz se totiž transformovaly na soukromé psychologické ambulance. „Ty jsou většinou pacienty zahlceny a touto klientelou se nechtějí zabývat, protože se s nimi pracuje obtížně, a když to nikdo nedotuje, tak s tím nikdo nic nedělá,“ shrnuje Popov.

Potřebná by podle něj byla minimální síť ambulancí, kde by se člověk mohl nechat vyšetřit, jestli není alkoholik, případně by mu psychiatr naordinoval léčbu a on by pak pravidelně chodil na kontroly.

Pojišťovny však podle Popova nejsou této myšlence příliš nakloněny. Ale chyba je i na straně pacientů. „Když neseženete zubaře, tak se obrátíte na svoji zdravotní pojišťovnu, která má ze zákona povinnost vám ho sehnat. Když má někdo problém s alkoholem, tak se většinou na pojišťovnu neobrátí, protože se za to stydí. Nebo mu třeba není příjemné chodit do pojišťovny a žádat je o pomoc,“ dodává Popov.

„Já budu hvězda, že?“ Svoz opilců na záchytku - reportáž z července 2015:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz