Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Věřím, že Šlouf bude chlap a sám odejde, říká předseda Zemanovců

  9:28
Miroslav Šlouf, kterého Zemanovci škrtli z čela pražské volební kandidátky, by měl sám ze strany úplně odejít, řekl v předvolebním rozhovoru předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Korigoval i slib o vlacích zdarma mimo špičku, který si dala strana do volebního programu. Týkalo by se to podle něj jen některých regionálních tratí.

Předseda Strany práv občanů Zemanovci Zdeněk Štengl. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Po celé republice visí billboardy vaší strany s heslem Zastavili jsme Kalouska. Můžete mi říci, jak přesně podle vás SPOZ zastavila Kalouska?
My jsme upozorňovali na neúspěchy vlády s panem Kalouskem už v předchozí době, kde byl Kalousek dominantou. Zmobilizovali jsme lidi, aby v přímé volbě zvolili na Hrad Miloše Zemana a on sehrál významnou roli. V podstatě se ta vláda zlikvidovala sama, ale on pak neumožnil návrat Kalouska do vlády.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Takže připouštíte, že se ta vláda zastavila spíš sama, respektive, že ji zastavila paní Nagyová a státní zástupce Ištvan?

Ano. Ale my jsme upozorňovali na nedostatky vlády, kde byl hlavní tváří Kalousek. Takže si stojím za tím, že jsme byli jedním z hlavních iniciátorů toho, že se už ve vládě neobjevil.

Ve svém názvu má SPOZ jméno čestného předsedy, prezidenta Zemana, který dostal přes 2,7 milionu hlasů v přímé volbě. Zatím to ale podle průzkumů nevypadá, že by se míra jeho podpory mezi občany přenášela i na SPOZ. V průzkumech jste okolo pětiprocentní hranice. Kde je podle vás problém?

Průzkumy nechci komentovat, jsou různé. Nás poškodila agentura, která provedla průzkum pro Českou televizi, kde jsme byli až devátí. Je s podivem, že některé strany, které měly v průběhu roku dvě procenta, nás najednou přeskočily. Jsou kolem toho nejasnosti, nechci nikomu sahat do svědomí...

Jaké jsou kolem toho nejasnosti?
Nejasnosti kolem těch průzkumů. Nás to také nenechává chladnými. Uvidíme, jak rozhodnou voliči. Věřím občanům a jejich zdravému rozumu.

Pan Hůlka byl možná trochu nervozní

Váš lídr v Královéhradeckém kraji, zpěvák Daniel Hůlka, si v talk show Jana Krause nedokázal v televizi vzpomenout na to, jak se jmenuje strana, za kterou kandiduje. Vytkli jste mu to?
Mě to mrzelo. Pan Hůlka byl možná i trochu nervózní, protože jako politik vystupuje krátkou dobu. Já jsem se s ním bavil několikrát a ten název znal. Když jsme měli tiskovou konferenci v Hradci Králové, byl v pohodě, ale v tom pořadu asi trochu znervózněl. Je to jiná role, než jakou obvykle hraje.

Takhle Hůlka spletl u Krause název strany, za niž kandiduje:

Jiní vaši kandidáti vědí, za koho kandidují?
Určitě, jsem o tom přesvědčen. I pan Hůlka ví, za koho kandiduje. Zkomolil to, ale programové cíle zná.

Před podáváním kandidátek vypukly ve vaší straně viditelně velké spory. Vyhodili jste z prvního místa pražské kandidáty Miroslava Šloufa, v Plzni jste sesadili paní Portovou. Proč jste to vlastně udělali? Neslyšel jsem vaše vyjádření k tomu...
Já jsem také neslyšel vyjádření jiných stran, jak si to upravovali. ČSSD si také upravovala své listiny a nikdo se o to nezajímal. Ale já to vysvětlím. My jsme jako předsednictvo tak, jak to máme ve stanovách, měli právo upravit kandidátní listiny. Shodli jsme se většinově, že to složení nebylo vhodné a dali jsme na první místo pražské kandidátky člověka, který má renomé, a to ministra Zdeňka Žáka.

Paní Portová se jako místopředsedkyně Šloufa zastala a sundali jste jí také z prvního místa kandidátky v Plzni.
To nebylo kvůli tomu, ale ona také v minulých volbách neobstála, a my jsme chtěli dát do čela kandidátních listin úspěšné lidi.

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Připadá vám normální, když si ve straně, která si chce říkat demokratická, v nějakém kraji sestavili kandidátku a vedení strany řeklo, že mají smůlu? Vám to připadá normální, běžné?
Právě proto, že jsme strana demokratická, jsme dali krajským organizacím možnost připravit si kandidátní listiny. Ale s tím, že předsednictvo může kandidátní listiny upravit, aby byly úspěšné.

Ještě přece jen jednu otázku k panu Šloufovi. On teď říká, že si přeje, aby se SPOZ nedostala do Sněmovny, a že bude volit ČSSD. Jak moc to vaší straně podle vás může uškodit? (rozhovor se Šloufem najdete zde)
To je hlavně rozhodnutí Miroslava Šloufa, který také naznačil, že vystoupí ze strany. Věřím, že je chlap a že svá slova dodrží.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojen?
Všechno, co bude nad pět procent, bude pozitivní. Osobně si myslím, že někde kolem sedmi, osmi procent bychom se mohli pohybovat.

Jsme schopni podpořit menšinovou vládu

Když se dostanete do Sněmovny, usilovali byste o křesla ve vládě?
My jsme říkali, že se nebudeme cpát do vlády. Byla to i slova Miloše Zemana, jeho doporučení, abychom se do ní netlačili. Takže my jsme schopni podporovat menšinovou vládu.

Zdeněk Štengl, nový předseda Strany práv občanů a prezident Miloš Zeman.

Začala kolovat taková spekulace, že Miloš Zeman bude po volbách chtít, aby ve vládě zůstali někteří ministři, kteří teď kandidují za SPOZ, a doplnit Rusnokovu vládu o některé sociální demokraty. S tím, že křeslo šéfa Sněmovny by za podporu vlády dostali komunisté. Zaslechl jste takovou věc a připadá vám to jako reálná možnost?
Jsem zaskočen touto otázkou. Ne, rozhodně jsem o tom neslyšel.

Dovedete si představit, že by váš čestný předseda Miloš Zeman po volbách znovu jmenoval Rusnokovu vládu, třeba v takovéto podobě?
O tom nejsem přesvědčen. Pamatuji si na výroky Miloše Zemana, že pověří sestavením vlády představitele nejsilnější strany. Představitele, ne lídra. Nebo toho, kdo projde nejlépe volbami, získá nejvíc preferenčních hlasů.

Váš stranický kolega, bývalý předseda a teď také kancléř a lídr vaší zlínské kandidátky Vratislav Mynář si neumí představit spolupráci s ČSSD, pokud by ve vládě byli Bohuslav Sobotka nebo Lubomír Zaorálek. To je oficiální postoj SPOZ, nebo jeho osobní stanovisko?
To je postoj Vráti Mynáře.

Vy sám nemáte ambice být ve vládě?
Ne, takové ambice nemám. Já bych mohl pomoci někde v oblasti bezpečnosti, v bezpečnostním výboru Sněmovny.

Pane Štengle, jste jako předseda ta osoba, která SPOZ skutečně řídí? Nejsou to spíš pánové Mynář a Nejedlý?
To bych neřekl. My jsme kolektivní orgán. Politická rada je nejvyšší orgán, rozhodujeme vždy ve shodě. Může se to tak jevit, ale předsedou jsem já.

Ve vlaku večer zadarmo? Jen na regionálních tratích

Když se podíváme do vašeho volebního programu, ministr dopravy Žák do něj prosadil originální slib SPOZ, že by mimo dopravní špičku mohli lidé ve vlacích jezdit zdarma (více zde). Jak to chcete prosadit, pokud třeba na trati z Prahy přes Pardubice, kde s vámi dělám rozhovor, do Ostravy si konkurují tři společnosti, z toho dvě soukromé? Jim to nemůžete nakázat a kdybyste to chtěli prosadit u Českých drah, tak byste tím poškodili RegioJet i Leo Express.
Tady se jedná spíše o regionální záležitosti, o lokální tratě. My jsme se o tom takto bavili s ministrem dopravy Žákem. Někde na regionálních tratích, kde by to bylo, se ani nevyplatí prodávat lístek, nebo aby tam chodil průvodčí. Ale obslužnost musí být zajištěna. Byl to jeden z takových nápadů.

Jste si vědom toho, že na takových tratích jako je Praha - Ostrava, kde si konkurují dopravci, by to nemohlo být?
To si myslím, že by nebylo na pořadu dne.

Jedním z hitů vaší strany jsou majetková přiznání. Koho všeho by se to týkalo a jak by majetková přiznání fungovala?
My nic neslibujeme, my nabízíme řešení. Jestliže jedním z programových cílů je boj proti korupci, tak naší představou je, že by měl být přijat zákon o prokázání původu majetku. Pustili jsme se do petiční akce, získali jsme více než 170 tisíc podpisů občanů, já bych za to chtěl občanům poděkovat. Lidi po tom volají. My říkáme, že bychom se neměli bavit o majetkových přiznáních lidí, kteří mají někde na vesnici baráček, ale mělo by to být zaměřeno na velké ryby.

Majetková přiznání u majetku nad 50 milionů korun

Od jaké hodnoty majetku by se měl prokazovat původ příjmů?
Já myslím, že by to mělo být 50 nebo 100 milionů korun.

Kolegové z MF DNES vyzvali vás i vaše kolegy ze SPOZ, abyste sami udělali takové majetkové přiznání. A třeba váš kolega Mynář se odmítl o tom bavit. Kdo by podle vás měl k těm majetkovým přiznáním přístup, pokud je prosadíte? Byl by to jen finanční úřad, nebo by to bylo pod širší kontrolou?
Já bych se jen ještě vrátil k tomu, že jsme se o těch našich přiznáních bavili s kolegy. Ve chvíli, kdy to bude přijato, tak to uvedou. Kdyby se to teď dalo novinářům, tak oni to spíš zneužijí. Když to bude přijato, my jsme připraveni veškeré materiály předložit finančnímu úřadu nebo jinému orgánu, který by to prověřoval.

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl při tiskové konferenci strany. (29. srpna 2013)

Nevládní organizace Transparency International vytkla vaší straně a ještě Úsvitu, že nezveřejňujete údaje o financování vaší volební kampaně před volbami do Sněmovny (více o tom najdete zde). Můžete jmenovat největšího sponzora SPOZ?
Hlavním sponzorem je stát, protože nám dal státní příspěvek. A pak jsou to drobné dary od sponzorů. Celé naše účetnictví bude předáno renomovanému auditorovi a vše bude řádně, podle zákona, zveřejněno.

Jméno největšího soukromého sponzora určitě jako předseda znáte. Takže ho teď neřeknete?
Dozvíte se sponzory, až bude zveřejněna zpráva v Poslanecké sněmovně, jak nám to ukládá zákon.

Od Lukoilu žádné peníze nemáte?
Tuším, že ne.

Tušíte, nebo víte?
Od ruského v žádném případě.

Snížením DPH bychom ulehčili seniorům i samoživitelkám

Do programu jste si napsali, že budete usilovat o snížení zvýhodněné sazby DPH na 10 procent. Nechyběly by pak peníze z výběru daní?
Ty peníze se určitě najdou. Tady je ale důležitá jedna věc. Senioři, rodiny, ženy s dětmi - samoživitelky mají velmi hluboko do kapsy a my jim touto cestou chceme pomoci, protože základní potraviny tvoří spolu s bydlením tu největší položku. Takže bychom trochu ulehčili seniorům, mladým rodinám a samoživitelkám. Naopak u některého luxusního zboží by se ta daň ještě mohla zvýšit.

Chcete progresivní daň z příjmu a nejvyšší sazbu 40 procent. Jakých příjmů by se to týkalo?
Lidí, kteří mají měsíčně víc než čtyřnásobek průměrné mzdy.

Napsali jste si do programu, že nechcete další zvyšování spoluúčasti pacientů. S těmi poplatky, které teď jsou, jste srozuměni?
Nám jde hlavně o to, aby byla zaručena zdravotní péče o všechny občany. Poplatek v nemocnici, kde v tom platíte i za stravu, by měl existovat. Seniory může i těch 30 korun u lékaře zatížit, na druhou stranu to částečně odrazuje ty, kteří si chodí pro neschopenku jen proto, aby nemuseli do práce. Kdyby ten manipulační poplatek nebyl, mohly by ty peníze zdravotnictví chybět.

Po odchodu od policie jsem řešil pohledávky

Ještě k vám. Byl jste 21 let u policie, to je celkem známo. Mohl byste ale říci něco k vašemu pozdějšímu působení v oblasti vymáhání pohledávek?
Já jsem spíš řešil pohledávky. Každý občan má právo, aby za své dílo dostal zaplaceno. Po odchodu od policie jsem dělal bezpečnostního poradce a mezitím jsem byl osloven, abych řešil pohledávky, aby bylo řemeslníkům zaplaceno za jejich práci. Nesčetněkrát jsem se setkal s tím, že si někteří občané, i movitější, nechali udělat nějaké dílo a pak za něj nechtěli zaplatit.

Jak jste to řešil?
Buď jsem se to snažil řešit mimosoudní cestou, nebo jsme doporučili, jakou cestou by měl ten člověk, který nedostal zaplaceno, jít.

Vaše oblíbené heslo je - co tě nezabije, to tě posílí. Zabilo by SPOZ, kdybyste se navzdory očekávání, která máte vy i váš čestný předseda Miloš Zeman, nedostali do Sněmovny? Nebo byste dál jako apoštolové hlásat prezidentovy myšlenky, jak jste řekl letos na jaře po zvolení do čela strany?
Nepochybuji o tom, že se tam dostaneme. A budeme stranou, která bude do Sněmovny přenášet myšlenky Miloše Zemana.

Nelitujete teď s odstupem času těch vašich slov o apoštolech, která vás v očích některých lidí mohla zesměšnit?
Nelituji ničeho, co jsem udělal. Byla to nadsázka. Nechtěl jsem křesťany ani nikoho jiného urazit. Už to odnesl čas.

 • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ázerbájdžánský vpád do Karabachu má 27 mrtvých, v Jerevanu vypukly potyčky

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne narušily příměří s Arménií a podnikly raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Novela bohužel neřeší volně prodejné léky, říká největší distributor léčiv

Výpadky léků tady podle jejich distributora byly odjakživa, lidé totiž propadají panice a zásobují se. Problém má řešit...

Mobilizaci Čechoslováků připomenou desítky nasvícených pohraničních bunkrů

Výročí 85 let od mobilizace v tehdejším Československu dnes večer připomene akce Světla nad bunkry, dobrovolníci při ní...

Začal odlov vlka. Poslanci řeší i to, jak platit za škody způsobené kormorány

Premium Téměř třistakrát loni zaútočil vlk na stáda v Česku. Bylo to více než v předchozích dvou letech, a to o stovku,...

Rozloučení s létem. Je tu rovnodennost, začíná astronomický podzim

V 8:50 středoevropského letního času nastala rovnodennost a začal astronomický podzim. V daném okamžiku Slunce opustilo...

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...