Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Bělobrádek: Penze nesmí trestat ty, kteří vychovávali víc dětí

  16:33
Skutečná penzijní reforma musí podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka zohlednit to, že někdo vychoval víc dětí, a proto nemá odpracováno tolik let. Bělobrádek chce zbavit stranu nálepky, že je jen pro křesťany, a přivést ji opět do Sněmovny. V rozhovoru pro iDNES.cz také říká, že KDU-ČSL se pod jeho vedením nebude tlačit za každou cenu do vlády.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při zahájení předvolební kampaně | foto:  František Vlček, MAFRA

Ve volebním spotu přesvědčujete voliče, že jste se nezapletli do žádných zlodějen a korupčních skandálů. Není to ale jen proto, že jste k tomu v posledním volebním období neměli příležitost, protože vás dost voličů nechtělo v posledních volbách ve Sněmovně?
Tak trochu ano, ale na druhou stranu možnosti by se možná našly, protože pořád jsme v Senátu, ale korupční kauzy se nás nedotýkaly a já bych chtěl, abychom v tom pokračovali i ve Sněmovně.

Jeden ze sloganů, který používáte, říká, že když se chceme jako v Německu mít, musíme také jako v Německu volit. Je úspěch Angely Merkelové a její CDU vůbec přenositelný do České republiky, když tady je výrazně méně věřících?
S religiozitou to nesouvisí. Typický volič CDU není praktikující katolík nebo evangelík. Já když se s kolegy z CDU bavím, tak se shodneme na tom, že to je strana, kterou lidé nevolí kvůli tomu, jestli jsou věřící nebo nevěřící, ale kvůli hodnotám, které strana prosazuje, a kvůli konkrétním řešením. Kromě neoliberálního a socialistického proudu může být i u nás křesťanskodemokratická politika středu nebo pravého středu úspěšná.

Církevní restituce nejsou otázka náboženská, ale právní

I v prostředí, kde existuje tak silná averze vůči schváleným církevním restitucím?
Jistě. Politika křesťanské demokracie nesouvisí s církevními restitucemi.  Církevní restituce nejsou ani otázka náboženská, ani politická, ale otázka právní. Prostě Ústavní soud má judikát a co bylo ukradeno, má být vráceno.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

ČSSD, podle průzkumů favorit voleb, chce po nich vyvolat jednání s církvemi o úpravě smluv s nimi, o finanční části restitucí. Pokud se dostanete do parlamentu a měli byste vliv na vládu, jak byste se k tomu stavěli?

Jednání je vždycky možné, ale já se obávám, že k žádné změně nedojde, protože jsou podepsány smlouvy a na změnu musí být oba partneři.

Ve volbách v roce 2010 vám vstup do Sněmovny unikl poměrně těsně, dostali jste 4,39 procenta hlasů...
... chybělo nám 50 nebo 70 tisíc voličů.

Ty vám asi zčásti sebrala tehdy nová strana TOP 09. Jaký typ voličů, kromě vašeho tvrdého jádra, tedy lidí, kteří vás volí vždy, chcete letos oslovit?
Pro nás je důležité oslovit lidi, kteří nebyli spokojeni s Nečasovou vládou a s politiky ODS a TOP 09 a zároveň nechtějí volit nové politické strany, které jsou založeny buď na protestu, nebo na tom, že chtějí změnit politický systém, nebo strany, které jsou založeny na jediné osobnosti. A nechtějí ani volit sociální demokracii nebo komunisty právě proto, že je tu možnost podpory menšinové vlády ČSSD ze strany komunistů. Chceme zasáhnout i ty voliče, kteří třeba ke křesťanským demokratům nenašli cestu dříve, ale teď hledají, koho volit. Chceme jim nabídnout stranu se stoletou tradicí, která má realistický program, který funguje například v sousedním Německu.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a europoslankyně Zuzana Roithová při zahájení...

Při představení programu jste mluvil o tom, že politika nemusí být křesťanská, ale nesmí být nekřesťanská. Můžete to konkretizovat, jak by politika měla vypadat?
Mnoho lidí si myslí, že chceme politiku pro křesťany. Já bych nechtěl, abychom byli stranou jenom pro křesťany, ono to už ani dávno neplatí. Řada lidí v tom bohužel ještě žije. Myslím, že ať jsou lidé věřící nebo ne, mohou nás volit kvůli hodnotám, které jsou univerzální - nekřesťanské je, když někdo lže, krade, podvádí, nectí lidskou důstojnost a nemá určitou míru pokory k chybám, které všichni děláme. Některé strany se chovají nekřesťansky.

ODS a TOP 09 frontálně zaútočily na solidaritu

Které strany konkrétně máte na mysli?
Mám na mysli frontální útok ODS a TOP 09 na solidaritu jako na jeden ze základních principů, který vychází z křesťanského principu, že člověk se má postarat sám o sebe, ale že každý neseme zodpovědnost i za ostatní, kteří se o sebe postarat nemohou. To je dramatický rozdíl oproti pohledu socialistů, kteří říkají, že stát je vaše máma a postará se o všechny od jeslí po domov důchodců.

Vaší straně odpůrci různě nelichotivě přezdívali či ještě přezdívají kvůli tomu, že KDU-ČSL byla strana, která v minulosti dotvářela téměř všechny koalice. Jak chcete voliče přesvědčit, že se teď budete chovat jinak a nepůjdete do vlády za každou cenu, když k tomu budete mít příležitost?
Víte, lidová strana v turbulentní době první republiky, kdy žádná vláda nevydržela celé volební období, byla stranou, která vůbec umožnila, aby nějaké koalice vznikly a mohlo se vládnout. Byly tu i silné německé strany a lidová strana byla stabilizačním faktorem. Heslo "být při tom" za první republiky mělo smysl. Josef Lux to doplnil o slova "být přitom a tvořit to" a já myslím, že to platí i nyní, ale rozhodně to neznamená, že bychom chtěli jít do vlády za každou cenu. Nehodláme být jazýčkem na vahách a rozhodně nehodláme plnit program jiných stran. Já chci prosazovat náš program, a když nenajdeme dostatečný programový průnik, tak prostě do vlády nepůjdeme.

Vy jste KDU-ČSL označil za stranu solidární pravice. Byla by vaše strana ochotna jít do koalice s ČSSD a Zemanovci, tak jako tomu je už v Pardubickém kraji, kdybyste měli takovou možnost? Nebo jste vy sám jednoznačně příznivcem vzniku středopravicové koalice?
Nejlepší by bylo, kdybychom vyhráli a sami si vybírali partnery. Dřív nebo později k tomu dojde. Programový průnik můžeme najít napravo i nalevo, ale důležité je, aby se nezvyšovala celková daňová zátěž, aby se snížily daně pracujícím rodinám a aby stát začal šetřit sám na sobě. Jinak krajská koalice je něco jiného než možná spolupráce na celostátní úrovni.

Doufám, že to od ANO není polibek smrti, říká Bělobrádek

Vnímáte jako lichotku od hnutí ANO Andreje Babiše, když jeho politici řekli, že KDU-ČSL je ze zavedených stran tou, která je jim nejblíže, se kterou by rádi spolupracovali?
Doufám, že to není polibek smrti. Je to zajímavý názor, který mě těší. Alespoň někteří si všimli, že jsme prošli nějakou změnou a snažíme se dělat skutečně poctivou politiku.

Když se podíváme do vašeho programu, máte v něm snížení DPH z 15 na 10 procent a u dětských plen a kojenecké výživy chcete s Evropskou unií dohadovat nulovou sazbu. Nebudou pak z výběru DPH státu chybět peníze? A jak je chcete nahradit?
Poslední zvýšení DPH přineslo jen několik miliard korun. Ten přínos byl podstatně nižší, než se předpokládalo. My máme v programu, že to je navázáno na vývoj ekonomiky. To znamená na situaci, kdy začneme vybírat více peněz z jiných daní, budeme moci snížit tuhle sazbu DPH.

Takže nám vlastně už před volbami říkáte, že váš slib nemusí být zasazen do reálného vývoje ekonomiky a že sazba DPH může zůstat stejná.
Ale my s tím počítáme až od roku 2015. Naším dlouhodobým cílem je snížit nižší sazbu DPH, která patří k nejvyšším v Evropě. Co se týká nulové sazby u plen a kojenecké výživy, tam jde o částky, které jsou pro rozpočet marginální, ale moc by to pomohlo rodinám s nejmenšími dětmi. Nulovou sazby na pleny mají například ve Velké Británii nebo v Irsku, myslím, že i další země.

U daně z příjmu navrhujete tři sazby - 12, 20 a 28 procent. Předpokládám, že mluvíme o zdanění hrubé mzdy. Jak vysokých příjmů by se měla týkat sazba 28 procent?
To je věc, která by měla být dynamická. Předpokládáme, že by se to v současnosti týkalo příjmů mezi 70 a 100 tisíci korun měsíčně. Dnes daníme patnácti procenty superhrubou mzdu, když se to přepočítá na hrubou, drtivá většina občanů by zůstala na dvaceti procentech. Pro nízkopříjmové bychom zavedli sazbu 12 procent, a to proto, že když jim peníze zůstanou, oni je okamžitě utratí a stát na DPH vybere podstatnou část zpátky.

Předvolební billboard KDU-ČSL s předsedou Pavlem Bělobrádkem.

V případě důchodové reformy říkáte, že by měla zohlednit počet vychovaných dětí. Můžete rozvést, jak přesně by to vypadalo s odvody?
Už v době, kdy lidé ty děti mají, potřebují nějakou úlevu. Za každé vyživované dítě by měl poplatník snížený odvod o tři procentní body do důchodového systému, protože ty peníze, které neodvede, použije na výchovu dětí. Nebude to mít efekt u lidí, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, protože ti úlevu mít nebudou.
Druhou věcí je, že lidé, kteří by pracují, by mohli dvě procenta ze svých odvodů převést na důchod svých rodičů.

Proč chcete znevýhodnit ty, kteří ne že nechtějí, ale nemohou mít děti?
To zcela zásadně odmítám. Naopak trestáni jsou ti, kteří chodí do práce a mají děti. Musí dojít k určitému vyvážení. Ne aby matka, která vychová několik dětí, dobře se o ně postará a ty děti pak vydělávají, měla penzi 3 500 korun. To je strašidelné. Ten, kdo do práce nechodí, sice žádnou penzi nemá, ale okamžitě dostává 2 200 korun životního minima a maminka našeho prvního místopředsedy Mariana Jurečky má penzi 3 500 korun, přestože vychovala děti, které mají nadprůměrné příjmy, platí daně a ta maminka za to pak dostane takovou "odměnu". To je diskriminace lidí, kteří mají děti.

Poplatek v nemocnici zastropujme jako v Německu

Rodiče by podle vás měli mít nárok umístit své dítě do mateřské školky už od tří let. Kdyby to všichni chtěli využít, kde tolik mateřských školek vezmeme?
Je to otázka zřizovatelů, kterým jsou většinou obce a obcím je třeba dát dotaci. My chceme, aby polovinu peněz, které mají jako náklady, jim stát pomohl dorovnat. Tím, že nejsou školky, přicházíme o spoustu dětí, protože maminky, které mají jedno dítě a neumístí je do školky, už si to nechtějí zopakovat a druhé dítě jim za to nestojí, protože si řeknou, že je to příliš složité a že to neskloubí s prací. Chceme, aby ty školky byly, ale aby si zároveň lidé mohli vybrat. Třeba si místo školky dát do nákladů babičku na hlídání nebo au-pair. Když stát podporuje školky, tak ať přispívá i na tohle.

I vy stejně jako levice nebo ANO říkáte, že mají být majetková přiznání. Vy je chcete pro lidi, kteří si za rok pořídí majetek za více než 10 milionů korun. Jak byste chtěl trestat ty, kteří nedoloží, že si ho nepořídili z legálních příjmů?
Metody ve světě jsou různé, od zabavení po stoprocentní zdanění, takže obě varianty jsou možné. Ve Švédsku je to třeba tak, že s daňovým přiznáním dáváte i majetkové. Tam nejde o to, že by se do toho každý mohl kouknout, ale o to, že v případě, že bude nějaké podezření, tak aby se srovnalo daňové a majetkové přiznání a porovnávalo by se, jestli to člověk mohl nabýt legálně.

Jste pro sociálně únosnou spoluúčast pacientů. Které poplatky by podle představ KDU-ČSL vydržely a které by měly být upraveny nebo zrušeny?
Poplatky by měly zůstat. Podle nás je otázka, zda by děti do 18 let měly platit, protože pak když je maminka s dítětem v nemocnici a za oba platí poplatky, je to eticky sporné. Jinak si myslíme, že spoluúčast pacientů je v pořádku. U poplatků v nemocnici chceme, aby se platily jen 30 kalendářních dnů v roce, tak jako je to v Německu, aby byla zajištěna ochrana nízkopříjmových osob.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojen?
Pro nás bude úspěch, když získáme mezi 6 a 8 procenty.

Ženy se u nás moc dopředu neženou

Proč je v čele vašich kandidátek jediná žena? Nevzkazujete tím veřejnosti, co si o ženách myslíte?
V předsednictvu strany máme dvě ženy, bohužel nemohu za to, že ani jedna nechce kandidovat do Sněmovny jako lídr. Prostě ženy se u nás v KDU-ČSL moc dopředu neženou. Kandidátky byly otevřeny, ženy nechtěly do lídrovských pozic, tak máme v čele kandidátek jen jednu.

Koho napadlo, že máte jako stranický symbol v kampani slunečnice? A je to jen jednorázová věc, nebo tu slunečnici budete používat i dál?
Tak ono to není nic nového, Stanislav Juránek ji používal už v krajských volbách. Je to otázka našich kreativců, kteří hledali, jak bychom se mohli odlišit barevně i symbolicky.

Jak se vám podařilo získat a přesvědčit režiséra Filipa Renče, který natočil váš volební spot?
Přes společné známé. Když jsme se bavili, tak se ukázalo, že jeden z jeho prarodičů seděl několik let v komunistickém kriminále, a také, že je zklamán z ODS. Nakonec jsme se shodli, že KDU-ČSL je pro něj zajímavá.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

 • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ázerbájdžánský vpád do Karabachu má 27 mrtvých, v Jerevanu vypukly potyčky

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne narušily příměří s Arménií a podnikly raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Ceny potravin klesají a budou dál, může za to i můj nátlak, říká Výborný

Premium Část potravin v obchodech začala zlevňovat. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za to může nadprůměrná...

Z Markéty na Markétku, přichází změna matrik. Poplatky vzrostou trojnásobně

Nejen Markéta, ale i Markétka. Rodiče už budou moci snadněji dávat dětem jména, která dosud matriky neuznávaly,...

Křetínský prodal akcie v Le Monde. Nový majitel je věnuje fondu na ochranu tisku

Podíl českého miliardáře Daniela Křetínského v deníku Le Monde získala společnost NJJ Presse, kterou vlastní...

KOMENTÁŘ: Blíží se desátá změna systému? Každá doba má svůj otčenáš

Premium První republika, zlatá šedesátá, polistopadová éra. Nebo okupace, padesátá léta a normalizace. Možná se schyluje k už...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...