Předvolební sliby ČSSD vyjdou na 40 miliard, přiznal Sobotka

  9:45aktualizováno  9:45
Příští vláda už nemůže být postavena jako prezidentská, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nevidí důvod, aby ho prezident Miloš Zeman nepověřil sestavením vlády, když strana vyhraje volby. A přiznal, jak velké by vlastně byly manévry ČSSD při rušení pravicových reforem. Řádově v rozsahu 40 miliard korun.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kolik horníků, kteří jsou zaměstnanci OKD a pracují v dole Paskov, podle vás v těchto volbách bude volit sociální demokracii?
Já doufám, že i pro ty horníky, kteří nenajdou práci někde jinde v rámci OKD, bude sociální demokracie po volbách schopna najít řešení v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Takže doufám, že budeme schopni dát naději i těmto lidem.

Cítíte osobní odpovědnost kvůli tomu, že v době, kdy jste byl ministrem financí, prodávala vláda sociální demokracie menšinový podíl v OKD za 4,1 miliard korun,  přičemž jen hodnota bytů, které takto získal pan Zdeněk Bakala, je vyšší než tato částka?
Byty vložil do OKD Vladimír Dlouhý na začátku devadesátých let. Pak došlo k divoké privatizaci a vláda přišla o většinový podíl v OKD. Tohle všechno se odehrálo ještě před tím, než sociální demokracie poprvé vyhrála volby v roce 1998. Příběh souvisí s nešťastnou privatizací dolů kupónovou a posléze divokou metodou.

Já jsem rád, že se mi podařilo do privatizační smlouvy, když jsme prodávali menšinový podíl, dát ustanovení, které poprvé vůbec řešilo otázku nájemníků bytů OKD. Do toho roku 2004 se o nájemníky bytů OKD nikdo nestaral, žádná vláda se tím nezabývala. My jsme byli první, kdo umožnil zakotvit předkupní právo. Ty byty není možné prodat nikomu jinému než nájemníkům a teď jde o to, aby stát vyvíjel tlak na vlastníky bytů RPG, aby umožnili postupný odprodej bytů nájemníkům za podmínek, které byly definovány v privatizační smlouvě.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (otázky si vyžádal písemně), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Jak by vaše vláda, pokud byste vyhráli volby, mohla přispět k tomu, aby těch zhruba tři tisíce lidí, o které v Paskově jde, neskončilo na dlažbě?
Pro nás je důležité posílit peníze na aktivní politiku zaměstnanosti a získat do regionu investory, kteří by byli schopni nabídnout práci, která by se charakterem hodila pro propouštěné zaměstnance OKD. V regionu jsou připravovány nové průmyslové zóny, kam by takoví investoři mohli přijít. To všechno jsou opatření, která nová vláda může učinit a zorganizovat. A věřte mi, že pro sociální demokracii bude otázka zaměstnanosti jednou z klíčových priorit, pokud jde o příští volební období. My nechceme pokračovat v politice, kdy prioritou vlády byly rozpočtové škrty. Pro nás bude prioritou zaměstnanost, včetně moravskoslezského regionu.

Rozhodující slovo při sestavení vlády musí mít Sněmovna

Momentálně jste jako předseda ČSSD oficiálním kandidátem strany na premiéra. Alespoň na papíře, máte na to i schválené usnesení. Bude to ale platit i minutu po volbách, když proti sobě máte poměrně silné prozemanovské křídlo ve vaší straně a prezidenta, který se ani netají nechutí vůči vám osobně?
Pan prezident se vyjádřil v tom smyslu, že si přeje, aby volby vyhrála sociální demokracie. A doufám, že si také přeje, aby vítěz voleb, pokud jím sociální demokracie bude, mohl sestavit funkční vládu a pustit se do řešení problémů, kterých je v naší zemi skutečně nepočítaně. Očekávám, že po volbách, pokud nám jejich výsledek umožní sestavení vlády, budu jednat s prezidentem republiky. A nepředpokládám, že by Miloš Zeman kladl překážky do cesty ke vzniku sociálnědemokratické vlády.

Máte připravený nějaký postup, kdyby Zeman trval na tom, že chce pověřit někoho jiného ze sociální demokracie než vás osobně?
Pokud sociální demokracie volby vyhraje a budeme mít partnery pro sestavení vládě nebo pro podporu jednobarevné menšinové vlády, nevidím žádný důvod, proč by prezident republiky neměl pověřit předsedu ČSSD sestavením vlády. A pak už to bude rozhodnutí sociální demokracie, jak v té věci bude postupovat. My jsme autonomní politická strana a domníváme se, že by země měla být řízena vládou, která se odvíjí od výsledku voleb a od zastoupení jednotlivých politických stran v Poslanecké sněmovně. Jsme parlamentní demokracií. Rozhodující slovo při sestavení vlády a důvěře vládě musí mít Poslanecká sněmovna.

Jste připraven jít do střetu s prezidentem, kdyby trval na tom, že vláda má vypadat jinak, než s vámi v čele? Pokusili byste se měnit ústavu, aby dostal prezident koridor pro to, jak se má chovat? A máte při znalosti sociální demokracie jistotu, že byste změnu ústavy prosadil i přes poslance a senátory ČSSD?
Pan prezident má teď svou prezidentskou vládu, ale i on sám ji vidí jako dočasné, provizorní řešení do doby, než tu bude nová Sněmovna, která bude mít mandát z voleb. Příští vláda už nemůže být postavena jako prezidentská, ale bude se odvíjet od rozhodnutí občanů 25. a 26. října. Pokud jde o zpřesnění postavení ústavních institucí v zájmu udržení parlamentního charakteru vlády, je to jeden ze závazků, které má sociální demokracie ve volebním programu. Předpokládám, že pro něj budeme hledat podporu napříč politickým spektrem, abychom získali ústavní většinu jak na půdě Sněmovny, tak na půdě Senátu. Jde o to, abychom do budoucna vyloučili možná prodlení při jmenování vlády mezi jednotlivými pokusy. Nebo abychom upravili systém jmenování členů bankovní rady tak, aby ty návrhy stejně jako u ústavních soudců schvaloval Senát. To jsou změny, které sociální demokracie vidí jako důležité.

Nemám signály z KSČM, že by s námi chtěli přímo do vlády

Poprvé od roku 1989 tady může být vláda, která bude závislá na hlasech komunistické strany a vy sami oficiálně vyhlašujete, že to je vaše preferovaná varianta. Pokud by komunisté dospěli k názoru, že jim nestačí tu vládu jen tolerovat, ale chtěli by se na ní přímo podílet, je to pro vás představitelné, nebo je to vyloučená varianta?
Já zatím nemám signály ze strany KSČM, že by chtěla po volbách vstoupit do vlády se sociální demokracií. My samozřejmě budeme hledat takové řešení, kterým budeme moci realizovat nejvíce ze svého programu. Nepředpokládám, že bychom po volbách měli vytvářet koalici s KSČM. Také voličům jasně říkáme, že naším řešením, pokud bude mít levice většinu ve Sněmovně, je jednobarevná vláda ČSSD. Nejsem pro pravolevé slepence po volbách. Demokracie u nás je do značné míry poškozena. Pokud má prokázat svoji funkčnost, tak by ji výrazně posílilo, kdyby docházelo ke střídání mezi více levicovými a více pravicovými vládami. A teď je po sedmi letech vlády pravice prostor, abychom prosazovali levicovější, sociálnědemokratické řešení. Nebylo by rozumné, kdyby sociální demokracie hledala spojence na pravici mezi stranami, které se mimo jiné zkompromitovaly účastí v Nečasově vládě.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Máte představu, co by komunisté dostali za to, kdyby tolerovali vaši menšinovou vládu? Jednáte o tom s jejich předsedou Vojtěchem Filipem? Mohla by to být neúčast českých vojáků v zahraničních vojenských misích, zrušení lustračního zákona nebo křeslo předsedy Sněmovny pro Filipa?
Dlouhodobě jsme pro poměrné zastoupení stran ve vedení Sněmovny. Bude záležet na volebním výsledku komunistické strany. My zatím nevedeme žádná koaliční jednání, počkáme na to, jak rozhodnou voliči. Pokud jde o zahraniční a obrannou politiku, chceme být nadále aktivním členem NATO. A určitě se chceme dál podílet na integraci v Evropské unii. To jsou limity, které jsou pro sociální demokracii těžko překročitelné.

A pokud jde o lustrační zákon?
Musím říci, že tohle zatím nebylo téma, které by kdokoliv otevíral.

Lustrační zákon by měl zatím zůstat

Vadilo by vám, kdyby byl zrušen?
Já osobně jsem nepodporoval v minulosti zrušení lustračního zákona. Neuvažuji o tom ani do budoucnosti. Myslím si, že ten zákon by tu měl zůstat do doby, dokud to bude z generačního hlediska aktuální záležitost. Pak přirozeně může být i zrušen. Není to nic, co by sociální demokracie měla ve svém programu.

Křišťálová lupa

Jaká je pro vás alternativa vlády, pokud by to s komunisty matematicky nevycházelo?
To bude hodně záležet na tom, kdo se do Poslanecké sněmovny dostane. V těchto volbách se to dá velmi obtížně předvídat. Jsem přesvědčen, že jsou tu tři, čtyři strany, které mají jistotu, že v příští Poslanecké sněmovně budou. Na levici sociální demokracie a KSČM. Na pravici zřejmě TOP 09, možná ODS.

Pokud jde o ty ostatní subjekty, mohou být zvoleny, mohou se zastavit těsně pod pětiprocentní hranicí. To se skutečně nedá přesně odhadnout. Bude záležet na rozložení sil ve Sněmovně. Pro nás, přirozeně pokud by to matematicky vycházelo, mohla mít svůj smysl spolupráce s KDU-ČSL, ale ani u KDU-ČSL není zatím jistota, že ve Sněmovně bude. Proto se teď nevěnujeme spekulacím o našich budoucích partnerech, ale snažíme se, aby sociální demokracie dostala maximálně silný mandát od voličů.

Netajím se despektem ke komerčním stranám

Vy osobně se netajíte velkým despektem vůči hnutí ANO, které podle průzkumů také ve Sněmovně bude. Máte ale jistotu, že se třeba Michal Hašek za vašimi zády nedomluví s Andrejem Babišem a že by tomu požehnal Miloš Zeman?
Já se netajím despektem vůči komerčním stranám a účelovým politickým subjektům, protože jsem přesvědčen, že nebudou mít a obvykle nemají dlouhého trvání. Nejde speciálně o ANO, jde i o SPOZ a Úsvit. To nejsou standardní politické strany a já se obávám, že pokud by se o některou z nich chtěla opírat naše vláda, tak málokteré z těch nových hnutí, která jsou často populistická, unesou vládní odpovědnost, aniž by se rozpadly. Příklad Věcí veřejných je varující. Nejen z hlediska zklamání voličů, ale i z hlediska toho, jak dopadla vláda Petra Nečase, která se o novou a slabou stranu Věci veřejné opřela. Takže já upřednostňuji spolupráci se standardními politickými stranami před těmito novými a nečitelnými politickými subjekty.

Pochopil jsem to správně, že vylučujete i spolupráci se Stranou práv občanů Zemanovci?
Nemyslím, že se ta strana do Sněmovny dostane. Pokud se dostane, tak s nimi budeme jednat. Jako se všemi ostatními.

Čím je podle vás způsobena poptávka po nových stranách mezi voliči?
Ale ta poptávka tady byla i v minulosti. Je otázka, jak to dopadne ve finále. Minule zůstaly těsně pod pětiprocentní hranicí jak SPOZ, tak strana paní Bobošíkové. Dokonce pod ní zůstali i lidovci a zelení. Prošel nový subjekt Věci veřejné. Je možné, že se překrývají potenciály nových politických stran a možná z nich nakonec do Poslanecké sněmovny pronikne jen jedna nebo dvě. Ale proč je ta poptávka? Lidé prostě hledají. Je tady část voličů, která v každých volbách hledá něco nového, zkouší různé cesty, nedůvěřují stranám, které mají delší tradici, nebo je ty strany v určitém okamžiku zklamaly. Tyhle procesy se odehrávají i v jiných zemích.

Penzijní reforma musí souviset s prorodinnou politikou

Na jednom z vašich mítinků jsem vás slyšel, jak říkáte, že zrušíte chybné a nespravedlivé pravicové reformy. Které to budou?
Výplata nemocenské v prvních třech dnech, k té bychom se chtěli vrátit. Druhý pilíř v rámci důchodové reformy, těm zhruba 80 tisíc lidem bychom rádi dali příležitost, aby z něj buď vystoupili, nebo aby si své úspory převedli do třetího pilíře. Chceme se vrátit k progresivnímu zdanění, zrušili bychom poplatky u lékaře, chceme ponechat pouze příspěvek na stravu v nemocnici na omezenou dobu. Určitě se budeme zabývat trvalým zakotvením daňové progrese. To jsou myslím věci, které jsou asi nejdůležitější.

Chcete, aby lidé odešli z druhého důchodového pilíře. Nicméně jako bývalý ministr financí si musíte být vědom, i když to třeba vaši voliči nechtějí slyšet, že to do budoucna nemůže stačit. Jak by tedy podle sociální demokracie měla vypadat budoucí důchodová reforma?
Nutně musí souviset s prorodinnou politiku. Země musí mít jasnou koncepci prorodinné politiky. To znamená tam, kde si to můžeme dovolit, kde to je stát spolu s obcemi, s kraji zvládnout, by měl pomáhat rodinám s dětmi. To je první věc. Druhá věc je, že nechceme oslabovat první pilíř, aby tam byly peníze na valorizaci penzí pro stávající důchodce. Chceme naopak posílit třetí pilíř a hledat motivaci pro zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům více připláceli, pokud si spoří ve třetím pilíři.

To je cesta, kterou bychom podle mě měli jít. Jak ta motivace bude vypadat, o tom bychom chtěli jednat se zaměstnavateli. Chtěli bychom o tom jednat s penzijními experty. Jinak pokud jde o zrušení druhého pilíře, dnes je tam tuším šest nebo sedm fondů. Do dvou let musí mít každý z těchto fondů padesát tisíc klientů nebo ho může bez dalšího Česká národní banka sloučit s jiným stávajícím fondem. Takže my počítáme s tím, že stejně bude muset ČNB přistoupit ke slučování fondů v rámci takzvaného druhého pilíře. Takže mezi těmi fondy zmizí konkurence a nám to usnadní uzavření druhého pilíře.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, v pozadí místopředseda Milan Chovanec.

Chcete posílit prorodinnou politiku, tedy omladit obyvatelstvo. To by řešilo část problému. Chcete také do České republiky přivést mladší lidi z jiných zemí, aby se "naředilo" věkové složení obyvatelstva, nebo nakonec přistoupíte k tomu, že byste zvýšili sociální odvody?
Nemáme v programu zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Pokud jde o imigraci, rádi bychom se soustředili na to, aby do naší země přišli lidé, kteří na pracovním trhu chybí. A určitě by nás zajímali kvalifikovaní, vzdělaní lidé. Určitě spíše lidé z jazykově a kulturně blízkých oblastí. To je něco, pokud si to do budoucna vyžádá potřeba trhu práce, co by mělo být možné. Ale nesmí to být nic, co by znamenalo velké jednorázové vlny. Spíš postupné "nasávání mozků" ze zemí na východ od nás. Lidí, kteří se budou schopni do společnosti velmi rychle integrovat.

Ještě pokud jde o rodiny. Jde o to umožnit rodinám, aby se vypořádali s tím, že mají děti, protože ono to velmi často vede k výpadku příjmů pro takovou rodinu ve chvíli, kdy matka zůstane s dětmi doma. A my bychom rádi zkrátili období, ve kterém se matka může vrátit do práce. Neříkám musí, ale může. Rádi bychom umožnili, aby tady byla předškolní zařízení, ve kterých lidé budou mít šanci umístit děti od tří a možná i do budoucna od dvou let.

Nejsme strana, která slibuje největší výdajová opatření

Chcete vyplácet porodné za druhé i třetí dítě, pomoci samoživitelům, kteří obtížně vymáhají alimenty, zálohovým výživným od státu, chcete vyšším tempem zvyšovat důchody. Když jste představovali program na mítinku v Ostravě, řekl jste mi, že neexistuje žádné číslo, kolik by všechny vaše sliby měly stát. Teď už to číslo existuje, už to víte?
Součet slibů nám byl v různých médiích spočítán. Já jsem rád, že rozhodně nejsme politická strana, která by slibovala největší výdajová opatření. A jsem rád, že máme také návrhy na zvýšení příjmů státu. Rozsah opatření na příjmové a výdajové straně se bude pohybovat řádově kolem 40 miliard korun. Nechtěli bychom, aby naše opatření prohloubila schodek veřejných rozpočtů. Chceme ho udržet pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

U firem chcete zvýšit daň z příjmu a zavést i druhou sazbu. Zatím jste řekli, že se to má týkat bankovních či telekomunikačních společností. Už víte, jak přesně určíte ty firmy, pro které by měla platit ta vyšší sazba, která podle vás má být 25 až 30 procent?
V zásadě jsou tři možností. Buď to bude dáno velikostí firmy, nebo to bude dáno sektorem, ve kterém působí, nebo to bude kombinace obojího. To jsou modely, které fungují v západní Evropě, a my se budeme chtít pro některý z těchto modelů rozhodnout.

V tuto chvíli je v zemi přes půl milionu lidí bez práce. Řekněte mi dva, tři vaše návrhy, jak chcete pomoci ke snížení nezaměstnanosti.
Veřejné investice v celé řadě oblastí, podpora nových investorů do průmyslových zón, které jsou připraveny, aktivní politika zaměstnanosti zaměřená na ty nejvíce handicapované, to znamená na ženy po mateřské, absolventy bez praxe, lidi v předdůchodovém věku a lidi zdravotně postižené.

V minulosti jste své kampaně stavěli na boji proti poplatkům ve zdravotnictví. Teď už jeden z nich, placení v nemocnici po omezený počet dní, uznáváte. Nezměníte názor i na ty další poplatky, když zjistíte, že by bez nich ve zdravotnictví chyběly peníze?
Sociální demokracie je strana, která staví na hodnotách. Pro nás je slovo dané voličům klíčová věc. Zavedení poplatků nebyl šťastný krok. Platí tedy náš závazek poplatky zrušit. My jsme i na základě tohoto příslibu vyhráli už krajské volby v roce 2008 a já jsem přesvědčen, že sociální demokracie by měla své slovo dodržet.

Váš stínový ministr zdravotnictví Němeček už mluví o připlácení za nadstandard. Nebude ho to stát křeslo ministra?
Pokud mluví o připlácení za nadstandard, tak se to nemůže týkat vysloveně lékařské péče. Pokud jde o doprovodné služby, tam ten prostor existuje.

Referendum o církevních restitucích je právně sporné

Chcete jednat o snížení plateb církvím v rámci církevních restitucí. Jak to chcete zařídit, jestliže církve budou trvat na smlouvách, které podepsaly se státem?
Já myslím, že i církve mají určitou společenskou odpovědnost. Nežijí někde mimo společnost. Musí cítit, co se ve společnosti děje. A musí cítit ten velký odpor, který je u velké části veřejnosti proti této podobě restitucí. Chceme si s církvemi sednout k jednacímu stolu, mluvit o rozsahu náhrad za nevydaný majetek a o tom, jak by se rozsah náhrad dal snížit, aby to mělo menší dopad do státního rozpočtu. Já vidím jako zajímavé téma také to, co vlastně církve s těmi penězi budou dělat. Na rozdíl od toho, co sociální demokracie navrhovala, součástí restitucí nejsou žádná omezení nakládání s těmi prostředky. A to je jedna z věcí, která lidem vadí.

Je podle vás reálný požadavek komunistů na referendum o církevních restitucích?
Vidím to jako krajně právně sporný požadavek.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojen a při jakém byste naopak nabídl svou funkci?
Spokojen budu s výsledkem, který bude začínat trojkou, to znamená, že sociální demokracie získá důvěru třetiny voličů, kteří přijdou k volbám. Pokud jde o opačnou variantu: nastala by, pokud by sociální demokracie dopadla stejně jako v roce 2010.

Pak byste nabídl svou funkci.
To by byl myslím logický krok. Pokud bychom vyhráli volby, ale nebyli schopni sestavit vládu. Pro nás je důležité, abychom byli schopni realizovat náš program jako vládní strana.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Měsíc se v noci částečně noří do stínu. Vidět jsou i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. 7. 2019)

V noci na středu je možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Krkonoše se kvůli horám odpadků neuzavřou. Lidé mají ale pomoci s úklidem

Zprava ministr životního prostředí Richard Brabec, vládce hor Krakonoš a...

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý prý zažehnal Krakonošův hněv. Krkonošský národní park kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz