Kalousek: Úsporná opatření bych radši dělal rychleji a důsledněji

  12:06aktualizováno  12:06
Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 považuje za chybu spíše to, že nebyl při finančních škrtech důslednější, než opak. "Spíše bych se měl kát z nedůsledných úsporných opatření," řekl v předvolebním rozhovoru iDNES.cz. Povolební koalici s ČSSD si umí představit jen v případě válečného konfliktu nebo velké ekologické katastrofy.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Váš předseda Karel Schwarzenberg řekl, že nemáte peníze na to, abyste měli všechny krajské lídry na billboardech. Není to spíš proto, že vás strana nechce tolik ukazovat, podobně jako před prezidentskou volbou?
Ne, to si nemyslím. Jestli je někdo vedle Karla Schwarzenberga vidět co nejvíc, tak jsem to já, a to ve všech formách kampaně. Mysleli jsme si, že je velmi přeobličejováno ve volební kampani, tak těmi obličeji šetříme. Ale ten můj přece jen sem tam zahlédnete.

Jak se vám líbí, že si vás jako symbol zla vybrali Zemanovci, kteří na své volební plakáty napsali Zastavili jsme Kalouska?
To beru jako velké vyznamenání. Všichni víme, o co těmhle pánům jde. Pokračování polistopadového vývoje to skutečně není. Je to nezasloužené vyznamenání. Takových, kteří jsme ochotni prát se za pokračování demokratického polistopadového vývoje, je hodně. Já si dokonce myslím, že bychom to měli na transparentním účtu TOP 09 pro kampaň zařadit jako nepeněžitý dar od SPOZ.

Rozhovory s lídry stran

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (na osobní rozhovor nenašel čas, otázky si vyžádal písemně), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Jedním ze symbolů vlády, v níž jste byl ministrem financí, byla sKarta, s níž přišel váš stranický kolega, exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Uznáváte, že to byla chyba, nebo dokonce blamáž?
Je mi strašně líto, že se teď několik dalších let nikdo neodváží tu myšlenku zvednout, protože ten projekt byl principiálně naprosto správný. Nejen proto, že šetřil státu peníze, ale především uživatelům sKarty garantoval, že sKarta nemůže být exekuována. Zatímco peníze, které dostanou, exekuovány být mohou. V neposlední řadě možná to nejdůležitější, ten projekt končil zcela jednoznačně zamezením zneužití těch dávek. V následujícím roce neumožňoval platit v některých provozovnách a v dalším roce neumožňoval platit některé zboží. Umožňoval kupovat jen to zboží, kterému moje babička říkala živobytí. Ten projekt se dostal do potíží a tady kladu řečnickou otázku. Který velký projekt se nedostal při realizaci do potíží ? Jak ministr Drábek, tak ministryně Müllerová dali na stůl naprosto jasný plán, jak chyby opravit a projekt dotáhnout do úspěšného konce. Bohužel v tu chvíli se politicky hodilo neumožnit úspěch toho projektu, naopak se hodilo z něj udělat pomník neúspěchu. Dobrá myšlenka byla pohřbena ve jménu politické řevnivosti.

Jenže ten projekt skončil krachem, protože se proti němu postavili nakonec skoro všichni. Takže získáte záporné body a ponesete za sKartu politické náklady.
Ano, ty náklady bych rád nesl za tu cenu, že by výsledky projektu byly realizovány. V okamžiku, kdy se našel návod, jak ten projekt opravit a učinit ho úspěšným, se ale proti tomu postavili ti, kteří to nechtěli umožnit.

Miroslav Kalousek představuje předvolební kampaň TOP 09

Vláda, v níž jste seděl, snižovala schodky státního rozpočtu, z 5,8 procenta HDP až pod tři procenta. Chlubíte se, že jste při tom ušetřili 270 miliard korun, ale bylo to za cenu velkých škrtů a zvyšování DPH, a to v době, kdy se ekonomice dobře nedařilo. Ve chvíli, kdy už sousední země začaly růst, Česká republika na tom nebyla dobře. Kdybyste teď měl šanci znovu řešit, jak dosáhnout nižších schodků, udělal byste něco jinak?
Spoustu opatření bych udělal důsledněji a tvrději, kdybych nemusel dělat koaliční kompromisy. Jsem přesvědčen, že ta rychlost, se kterou jsme veřejné rozpočty dostali od téměř rozvratu k relativně zdravým financím, položila zdravý základ dalšího vývoje české ekonomiky. Krizí si prošla celá Evropa. Různé země volily různé metody. Byly země, které byly přesvědčeny, že když si budou půjčovat na dluh a budou se s penězi snažit oživit ekonomiku, že je to správné řešení. Byly země, které si nejprve položily otázku, kde jsou příčiny krize. A protože si správně odpověděly, že příčinou krize je žití na dluh, tak nechtěly odstraňovat důsledky přiléváním oleje do ohně a snažily se řešit příčiny. To jsme byli my, Rakousko, Německo.

Křišťálová lupa

Jiné země, a byla to jejich svobodná volba, se domnívaly, že si koupí vyšší růst a nižší nezaměstnanost tím, že si půjčí víc peněz a pustí je do ekonomiky. Je na místě po letech udělat mezinárodní srovnání, jak si ty země stojí. Některé země měly skutečně o několik desetin vyšší růst, ale mají podstatně vyšší nezaměstnanost než my, a především se tím odsoudily k mnohem větším úrokům. Máme nejnižší míru chudoby ze všech zemí EU, jednu z nejnižších nezaměstnaností. Země jako Polsko a Slovensko ji mají mnohem vyšší a ti, kteří všem vládám půjčují peníze, v naši budoucí prosperitu a solventnost  věří neskonale více, než dalším zemím. Věří nám stejně jako Rakousku. Více než nám věří už jen Německu, ale Polsku věří dvakrát a Maďarsku třikrát méně.

Takže byste neměnil nic?
Dělal bych ty kroky rychleji, kdybych mohl. Určitě bych je nedělal pomaleji. Poprvé od devadesátých let jsme zastavili státní dluh. V okamžiku, kdy jsme deficit veřejných rozpočtů zmenšili o více než polovinu, máme pořád sto miliard deficit, takže se nehodí hovořit o drastických škrtech. Spíše bych se měl kát z nedůsledných úsporných opatření.

Ve volebním programu říkáte, že byste se do konce volebního období chtěli dobrat až k vyrovnanému rozpočtu. Kde byste chtěl dál šetřit?
Jestliže jsme se z deficitu okolo šesti procent v roce 2010 dostali za tři roky pod tři procenta, tak určitě není nereálné do roku 2017 dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů. Jestliže dnes můžeme doufat v křehký a mírný, ale přece jen hospodářský růst, tak uspořit půl procenta HDP ročně na výdajové stránce tím, že se sníží vládní spotřeba a zvýší efektivita výkonu státu, není přehnaná ambice.

Netušili jsme, že Nečas je občas jen reproduktor té dámy

Když jste viděli, jaký vliv má na premiéra jeho přítelkyně a šéfka kabinetu, proč nenašla TOP 09 sílu sama vládu ukončit? Bylo to kvůli církevním restitucím, že jste všechno skousli a že vláda jela dál až do zásahu na Úřadu vlády a zatčení Jany Nagyové a tří bývalých poslanců za ODS?
Proboha, proč si myslíte, že jsme to věděli? V tomto rozsahu jsme neměli šanci to vědět. Tohle měla Policie ČR šanci vědět jen proto, že nasadila telefonické i prostorové odposlechy všude, kde to jde. Domníváte se snad, že TOP 09 odposlouchávala premiéra a jeho podřízenou milenku? To jsme skutečně nedělali. Tady bych mohl položit stejnou otázku. Jak to, že vy investigativní žurnalisté jste to nevěděli? My jsme netušili, že pan premiér je občas jen reproduktor té dámy.

I kvůli zkušenosti z této kauzy, z počínání olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, navrhujete, aby vznikl nový institut vyšetřujícího soudce? Aby byla nad orgány činnými v trestním řízení nezávislá kontrola?
Jistě. Nebyl to jen tento případ, byla to celá řada případů, kde máme pocit, že orgány činné v trestním řízení nesmí zůstat bez účinné kontroly. Ono se často hovoří v médiích o nezávislé policii a o nezávislém státním zastupitelství, ale to je zásadní omyl, který nekoresponduje s právním řádem České republiky. Nezávislé ve svém rozhodování jsou pouze soudy. Státní zastupitelství je ze zákona povinno mít nestranný výkon působnosti. Mezi slovy nestranný a nezávislý je obrovský rozdíl. Státní zastupitelství je součástí moci výkonné, nemůže být nezávislé. Státní zástupci se začali domnívat, že jsou nezávislí, a tím pádem přestali být nestranní. Podle názoru TOP 09 je nezbytné, aby tato součást moci výkonné, která si plete pojmy nestranný a nezávislý, byla pod kontrolou jiné moci. Uvědomujeme si důvěru v politickou kontrolu, uvědomujeme si riziko, že politická kontrola bude obviňována z účelové manipulace, a proto nám pro nejbližší léta připadá nejlepší zesílit nad nestranným státním zastupitelstvím kontrolu nezávislou mocí soudní.

Kampaň TOP 09 je hodně postavena na předsedovi Schwarzenbergovi, kterému jste jen místo punkového číra dali bondovský image. Opravdu věříte tomu, že sázka na to, že volby do Sněmovny budou třetím kolem prezidentské volby, vám může vyjít? Není to trochu málo?
Není pouze tento akcent. Nabízíme komplexní program a odpovědi na všechny společenské výzvy, které v tuhle chvíli existují. Ale na otázku, zda to chápeme jako třetí kolo prezidentské volby, vám odpovím, že v určitém smyslu ano. Protože když probíhala prezidentská volba, tak mnohým z nás bylo již tehdy zřejmé, že neprobíhá soutěž o to, jestli na Hradě bude sedět jeden starší pán, nebo druhý starší pán, ale zda bude zachován systém liberální parlamentní demokracie západoevropského typu, nebo se začneme posouvat k putinovské autokracii. Těžko bychom našli jiné osoby, které by více personifikovaly tyto dva modely, než Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Toto téma, zda dál chceme rozvíjet svobodnou demokracii, nebo se uchýlit k putinovské autokracii, je tématem i těchto voleb. Je to jedno z velkých témat voleb, které nesmí být opomíjeno.

Prosím, abychom si uvědomili, že svoboda a ochrana práv každého z nás je garantována ústavním pořádkem, která zajišťuje dělbu moci mezi institucemi. Ve chvíli, kdy se kdokoli bude snažit vykastrovat pravomoci jednotlivých institucí a soustředit moc na jedno místo, tak směřuje k totalitnímu režimu. Koneckonců komunisté měli také nějakou vládu, také nějaký parlament a jednou za čtyři roky uspořádali volby, ale o všem se rozhodovalo na jednom jediném místě. My dnes máme pocit, že hrozí stejné tendence a chceme se jim bránit dřív, než bude pozdě. A chceme voličům slíbit, že tomu budeme bránit ze všech sil.

Nové strany? Je to obrovská sázka na nejistotu

Fenoménem letošních voleb může podle průzkumů být nástup nových stran a hnutí. Čemu vy osobně přikládáte zájem voličů o tato uskupení?
Určitě je velká část voličů zklamána. Pevně věří, že přichází něco nového, s čím nemají špatné zkušenosti, co by konečně mohlo naplnit jejich naděje. Je to obrovská sázka na nejistotu, která podle mě nemůže vyjít.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Andrej Babiš z hnutí ANO před začátkem

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Andrej Babiš z hnutí ANO před začátkem debaty na Českém rozhlase. (4. října 2013)

Poměrně ostře jste se jako strana vyhranili vůči hnutí ANO, s nímž si nedovedete představit spolupráci. Přitom lídr hnutí Andrej Babiš říká, že budou v parlamentu proti zvyšování daní a v programu podporují druhý důchodový pilíř. Je z pohledu pravicové strany taktické, když si zavíráte dveře ke spolupráci s ANO?
My jsme se nevyhranili proti hnutí ANO. My jsme jen jasně a poctivě řekli, jestli si s nimi umíme představit koaliční spolupráci. A říkáme, že neumíme. Máme dva naprosto jasné důvody. Za prvé hnutí ANO má sice něco napsáno ve svém programu, ale to měly Věci veřejné taky. Máme trpkou zkušenost ze spolupráce s Věcmi veřejnými, které byly politickou divizí firmy ABL. A tutéž špatnou zkušenost nechceme opakovat s politickou divizí firmy Agrofert. Druhým důvodem, který je silnější, je, že politiku děláte v rámci ideových limitů. Nikdo z nás z TOP 09 nešel do politiky proto, aby uzavřel demokratickou koalici s bývalém agentem StB.

Babiš se považuje za oběť StB

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který je zároveň majitelem vydavatelství MAFRA, se ohradil proti tomu, že spolupracoval s StB, už když TOP 09 oznámila, že s ním nehodlá spolupracovat.
"Já jsem nikdy s StB nespolupracoval, žádnou spolupráci jsem nepodepsal. Byl jsem oběť StB, která mě vyšetřovala ohledně dovozu syrských fosfátů. Při prvním vyšetřování mi oznámili, že moje rodina není přijatelná pro režim, protože můj strýc emigroval v den vstupu ruských vojsk a můj bratranec taky emigroval," řekl iDNES.cz šéf hnutí ANO. (jeho celou reakci pro iDNES.cz i video najdete zde)
Připomněl, že kvůli svazku StB vede soudní spor. "Jsem přesvědčen, že soud vyhraju, protože máme dostatečné důkazy, že ten důstojník to vedl formálně, vykazoval tam občerstvení v době, kdy jsem pobýval v Africe a vůbec jsem v Československu nebydlel," dodal Andrej Babiš.
"Já si ale myslím, že občany této země to vůbec nezajímá, že je hlavně zajímá, co tady pan Kalousek za dvacet let předvedl přes padáky, přes kauzu CASA, přes pandury, Kapsch, přes to, že hazard tu dvacet dva let neplatil daně. Pan Kalousek tady už dvacet let působí a všichni vidí, jak to tu vypadá. Je to levnej útok. Pokud TOP 09 nechce spolupracovat, je to její rozhodnutí," prohlásil Babiš. Později v tiskové zprávě dodal, že se bude bránit trestním oznámením na Kalouska i dalšího místopředsedu TOP 09 Ženíška pro pomluvu.

Ale pan Andrej Babiš se o to soudí. Nebylo potvrzeno, že agentem byl, a popírá to.
Soudí se o to, ale udělal všechno pro to, aby rozsudek nepadl do voleb. Pro nás je to v rovině, jestli budeme věřit jemu, nebo Ústavu paměti národa Slovenské republiky. My věříme Ústavu paměti národa a nemáme pochybnost. Respektujeme, že značné části veřejnosti to nevadí, nicméně trváme na tom, že my zastupujeme ty, kterým to vadí, kteří si myslí, že není myslitelné, aby bývalý agent StB vedl svou stranu úspěšně do voleb do Sněmovny. Stejně jako by v Německu dvacet let po válce nebylo myslitelné, aby bývalý agent Sicherheitsdienstu vedl svoji stranu do voleb do Bundestagu. Myslíme, že to není slušné, že to není možné.

Otázka na možnou vaši spolupráci s ANO se odvíjela od jejich postoje k penzijní reformě. Do druhého penzijního pilíře se přihlásilo jen něco málo přes 80 tisíc lidí, oproti předpokládanému půlmilionu. Asi i proto, že ho chce levice zrušit. Co s ním chcete udělat vy, aby toto spoření na penzi bylo pro lidi zajímavější?
V každém případě ho chceme ponechat, protože jsme přesvědčeni, že rizika se mají rozkládat. Snažíme se lidem vysvětlit, že spoléhat se na stát není méně rizikové, než spoléhat se na kapitálové trhy. Je evidentní, že jen ve státním průběžném pilíři nemůžete dostatečně jasně zvýraznit kromě solidarity i zásluhovost. Jediná šance, jak do důchodového systému vnést princip zásluhovosti, je druhý pilíř, kdy si část prostředků spoříte sám sobě, ale za tím jediným účelem, aby to byl váš zdroj, až budete čerpat starobní důchod.

Navrhujete možnosti společného sociálního pojištění manželů. Jak přesně by to fungovalo?
Je to strašně jednoduché. Dnes, když jdete do penze, vám Česká správa sociálního zabezpečení spočítá váš základ a z něj důchod. Což je nefér vůči jednomu z dlouholeté manželské dvojice, kdy jeden dělal kariéru a měl vysoké příjmy, a druhý zajišťoval zázemí v té domácnosti. Což je stejně záslužná práce, ale byla méně hodnocená. Když se stane, že se po třiceti letech soužití ten pár rozvede, je nefér, když ten, kdo si třicet let budoval kariéru, má ten důchod veliký, a ten, kdo mu zajišťoval zázemí, má ten důchod malý. Nenavrhujeme nic jiného, než aby se to po tu dobu soužití sečetlo a vydělilo dvěma.

ČSSD soutěží s KSČM, kdo bude víc komunističtější

Zpět k vašemu povolebnímu koaličnímu potenciálu. Se kterými stranami TOP 09 po volbách spolupracovat může a se kterými nikoli?
Stačí negativní vymezení. Mluvím přitom o těchto volbách, protože je spousta sociálních demokracií v západní Evropě, které dělají slušnou a demokratickou politiku, takže pro Angelu Merkelovou jistě bude možné udělat koalici s SPD. Jenže ta nesoutěží s marxisty o to, kdo bude komunističtější. U nás sociální demokracie soutěží s komunistickou stranou, která z těchto stran bude komunističtější. To za prvé. Za druhé lídrem sociální demokracie je Miloš Zeman, takže je naprosto vyloučená koaliční spolupráce se kteroukoli ze stran levicového bloku, jehož lídrem je Miloš Zeman - což jsou ČSSD, KSČM a SPOZ. A nemůžeme také spolupracovat s hnutím ANO z důvodů, které jsem už řekl.

Dovedete si představit nějakou situaci, kdy byste se přece jen zkusili dohodnout s ČSSD?
Válečný konflikt nebo kontinentální environmentální katastrofa.

Karel Schwarzenberg a další kandidáti jdou představit předvolební program TOP

Jak vám vaše kategorická prohlášení, s kým ano a s kým ne, mohou voliči věřit, když stačí vzpomenout na léto 2006 a na to, jak jste si s Jiřím Paroubkem zapálil vítězný doutník v Kramářově vile na znamení dohody o menšinové vládě s ČSSD tolerované komunisty, kterou pak ovšem smetla vaše tehdejší strana KDU-ČSL?
Tisíckrát jsem opakoval svůj motiv. Na poslední chvíli jsem zabránil podpisu velké koalice Tvrdík - Dalík a věděl jsem, že to nemohu politicky přežít. Za to, že jsem to politicky přežil, mohu děkovat tomu, že na rozdíl od většiny lidí můj motiv pochopil Mirek Topolánek. Učinil bych to znovu. Nikoho nepřesvědčuju, aby mi věřil. Mohu jen říci, že jsem to dělal veřejně a pod svým jménem, nedělal jsem to pod krycím jménem a nezapírám, že to tak nebylo.

Vy ale sociální demokracii budete potřebovat k tomu, abyste prosadili změnu ústavy, kterou byste omezili pravomoci prezidenta při jmenování vlády i jednotlivých ministrů. Nebo ten váš předvolební slib nemají brát lidé vůbec vážně, protože ani nepočítáte s tím, že by měl šanci na úspěch?
Já prosím, aby to lidé brali vážně. Máme takovou šanci to prosadit, jakou budeme mít sílu v těch volbách. Jako každá strana chceme volby vyhrát a sestavovat vládu. Jsme ale připraveni být profesionální a houževnatou opozicí, což by neznamenalo, že budeme na všechno říkat ne. Totálně negativistická opozice, kterou tady předváděla ČSSD, je možná pro pochopení veřejnosti velmi jednoduchá a efektní, ale ničemu neprospívá. Silná, profesionální opozice je stejně důležitá. A my jsme připraveni ty hodnoty, za které jdeme bojovat do voleb, prosazovat i z opozice. A zkrocení mocichtivého prezidenta je velká priorita. Myslím, že se to dá realizovat i z opozice.

Ve volebním programu říkáte, že budete pokračovat v sociálně citlivém zvyšování spoluúčasti pacientů. Můžete upřesnit, co přesně si pod tím máme představit?
Je to hodně expertní otázka. Pro udržení té mimořádně dobré kvality veřejných služeb není možné, aby spoluúčast byla pod dvaceti procenty, musí být vyšší. Musí být motivována ochota k prevenci, k udržování si vlastního zdraví, a naopak pokutována neochota k prevenci.

Matka s vysokým výdělkem odchodem na mateřskou prodělává

Navrhujete, aby mateřská nebyla zastropována a odvíjela se od výdělku matky před nástupem na mateřskou. Na kolik by taková věc stát vyšla?
Není to ani miliarda, jsou to stamiliony. Současná míra zastropování mateřské je diskriminační. Vzdělaná matka, která měla vysoký výdělek před odchodem na mateřskou, tím odchodem na mateřskou mimořádně prodělává. Zatímco nevzdělaná a nepracovitá matka odchodem na mateřskou neztrácí nic.

Vaši kolegové z hnutí Starostové a nezávislí přišli s tím, že by smlouvy obcí, krajů, státu a firem, které ovládají, měly být na internetu. Proč jste to neprosadili už dřív?
Registru smluv velmi fandím. Ministerstvo financí začalo zveřejňovat své smlouvy už v loňském roce, byť mu to žádný zákon neukládal. Zákon o registru smluv byl ve Sněmovně ve druhém čtení, když padala vláda a rozpustila se Sněmovna. Bude to jeden ze zákonů, které oživíme hned po volbách.

S jakým volebním výsledkem pro TOP 09 byste byl spokojen?
S žádným. Vždycky si řeknu, že to mohlo být o několik procent víc.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz