Babiš na záda ODS nedýchá, tvrdí nový průzkum. Modří však ztrácejí dál

  13:54aktualizováno  13:54
Podle výzkumu agentury Median si nejvíce sympatií voličů uprostřed prázdnin drží ČSSD, za kterou s odstupem následuje trojice TOP 09, KSČM a ODS. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, kterému jeden nedávný průzkum přiřkl obdobně silnou pozici jako ODS, má podle Medianu podporu výrazně nižší.

Sněmovní volební model společnosti Median za červenec - srpen 2013. (Statistická odchylka je +/- 1 % u malých stran až +/- 3 % u největších stran) | foto: Median, koláž iDNES.cz

Ta zpráva je pro ODS dobrá i špatná zároveň.

Nejprve proč dobrá: nepotvrdila - občanští demokraté by mohli říci alarmistický - průzkum agentury ppm factum, podle nějž jejich strana klesla na šest procent podpory, zatímco nové hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše má o jediný procentní bod méně. Tento průzkum si zadalo hnutí ANO. (Agentura ppm factum vydala stranické preference, Median volební model. Nelze tedy říci, že "jednou má ODS šest a podruhé 13,5 %". Platí ale, že Median mezi oba subjekty klade mnohem větší rozdíl než ppm factum - pozn. red.)

A teď proč špatná: Median výzkum provedl ještě před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě, na kterém ODS opustili poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla. Tento čin podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median voliči ODS vnímají poměrně kriticky. Takže podpora ODS ještě klesá - a to je dost možná za humny subjekt zaštítěný Václavem Klausem (více zde), který jí může ubrat další hlasy.

Třetina hlasů pro ČSSD

Výzkum agentury Median předpovídá suverénně nejsilnější pozici ČSSD, která by při volbách v polovině prázdnin získala 32 % hlasů. S odstupem a malými rozdíly mezi sebou následují  KSČM (15,5 %), TOP 09 (15 %) a ODS (13,5 %).

Poblíž pětiprocentní hranice se pohybuje SPOZ, KDU-ČSL a Věci veřejné, zelení, jež opustil bývalý předseda Martin Bursík kvůli posunu strany doleva (více zde) zaostávají už výrazněji.

Metodika výzkumu

Median svůj výzkum uskutečnil mezi 15. 7. a 15. 8. na náhodném reprezentativním vzorku 1 161 dotázaných. Statistická chyba činí +/- 1% u menších stran a až +/- 3 % u nejsilnější ČSSD. Výzkum se konal metodou tzv. stratifikovaného náhodného výběru. Ta účinněji eliminuje zkreslení, které vzniká v o něco jednodušší a v českých průzkumech běžnější metodě - kvótním výběru - protože lépe zajišťuje dotazování skutečně náhodně vybraných lidí. Metoda je nicméně pracnější.

"Mezi ostatními stranami byly nejčastěji uváděny strany ANO, Svobodní a Česká pirátská strana. Respondenti dále uváděli i Úsvit přímé demokracie, Suverenitu, NS - LEV 21, a další strany a hnutí," napsala agentura Median.

Její výzkum zobrazuje takzvaný volební model, tedy teoretickým výsledkům voleb bližší čísla, než stranické preference (ty nerozpočítávají nevoliče a nerozhodnuté). Volební model Medianu zohledňuje, mezi jakými stranami nerozhodnutí váhají. Na druhou stranu průzkum dva měsíce před volbami logicky nemůže pracovat s názory voličů, kteří se rozhodují až krátce před hlasováním.

Median upozorňuje, že 41 % voličů si je zcela jistých svou volbou, 20 % téměř jistých, 26 % nepříliš jistých a zbylých 14 % připouští, že vůbec nemají jistotu, komu svůj hlas vhodí (procenta jsou zaokrouhlená).

Odhodlaní voliči levice

Výzkum agentury Median

 • ČSSD 32 %
 • KSČM 15,5 %
 • TOP 09 15 %
 • ODS 13,5 %
 • SPOZ 5 %
 • KDU-ČSL 4 %
 • VV 3,5 %
 • SZ 2,5 %
 • Ostatní 9% (ANO, Svobodní, Piráti, Úsvit, Suverenita, NS-LEV21 atd.)

Zdroj: Median (celý výzkum najdete zde)

Podobně jako jiné agentury tvrdí i Median, že voliči levice z roku 2010 jsou odhodlanější svou volbu zopakovat než voliči stran z pravé části spektra. "Z voličů ČSSD či KSČM se chce voleb určitě zúčastnit okolo 80 %. Z voličů ODS či TOP 09 z roku 2010 je o účasti určitě přesvědčeno jen zhruba 65 %," uvedl Prokop.

Dodal, že obecně posilují malé strany - neparlamentní subjekty si od jara v součtu polepšily o přibližně pět procentních bodů.

Zároveň je při pohledu na graf potenciálu jednotlivých stran (na konci vydané zprávy) zřejmé, že strany z pravé části spektra mají šanci na zisk více než dvojnásobku hlasů proti svému voličskému "jádru", nedokážou je však přesvědčit, že je opravdu stojí za to volit.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


 • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

 • Další z rubriky

I my jsme invalidé. Nižší jízdné chtějí tisíce duševně nemocných a sklerotiků

Studenti, senioři i lidé s průkazem ZTP jezdí za čtvrtinu. Jsou ale lidé pobírající invalidní důchod, kteří na průkaz...

Češi jsou hrdý národ. Svého občanství si považují nejvíce za 14 let

Hrdost Čechů na to, že jsou občany Česka, je letos nejvyšší za posledních čtrnáct let. Podle říjnového průzkumu Centra...

Premium

Zuzana chtěla jen hlasovat na Facebooku. Hacker díky ní ukradl desetitisíce

Časy, kdy vrcholem schopností digitálních zločinců byl špatnou češtinou napsaný vyděračský e-mail, už jsou dávno pryč....

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 30 lety...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz