Snad voliči Babiše prohlédnou, vzkázala čtenářům Miroslava Němcová

  8:00aktualizováno  13:01
V předposledním ze série předvolebních on-line chatů čtenářům odpovídala místopředsedkyně a volební tvář ODS Miroslava Němcová. Vymezila se proti "komunistům a spasitelům", výslovně varovala před podnikatelem a lídrem ANO Andrejem Babišem. Vybírala si vstřícnější otázky.

Miroslava Němcová odpovídala zevrubně, i proto stihla zodpovědět ve srovnání s ostatními zpovídanými lídry relativně méně otázek. Vybírala si dotazy, které k ní byly většinou relativně vstřícné.

Tvrdší byla první otázka, v níž tazatel označil Andreje Babiše, lídra hnutí ANO, za produkt politiky ODS. Němcová se do Babiše, s nímž bojuje o typově podobné voliče, ostře pustila.

Odpovědi Miroslavy Němcové čtěte zde

Čas, který účastníci předvolebních chatů na iDNES.cz mají, je omezený. Z toho důvodu nemohou zodpovědět všechny otázky. Redakce neovlivňuje to, zda osobnost odpovídá na příjemné či nepříjemné dotazy. Děkujeme za pochopení.

"Dostane jenom takovou sílu, jakou mu dají občané ve volbách. Věřím, že si to dobře rozmyslí a neumožní vznik Věcí veřejných II. V jeho případě hrozí velká kumulace moci hospodářské, mediální a politické, která může významně negativně ovlivnit poměry v zemi (...) Na soud ve věci jeho aktivní spolupráce s StB se nedostavil, sílí tak podezření, že informace o spolupráci mohou být reálné. Snad i toto voliči dobře posoudí," napsala Němcová.

"Chci čelit vlivu komunistů i nových spasitelů"

V obecné rovině vyjádřila Němcová svou strategii lapidárně: "Spoléhám na všechny rozumné lidi, kteří nad tím, komu dají svůj hlas, budou přemýšlet. Stojím v čele ODS do těchto voleb, je to veliká odpovědnost, chci čelit vlivu komunistů i vlivu nových spasitelů," napsala.

Dění v ČSSD, kde se v minulých dnech staly tématem billboardy vyčítající Michalu Haškovi, že je kecal, lenoch a nevěrník (více o nich zde), komentovala slovy, že "v ČSSD zuří lítý boj o to, kdo by mohl být budoucím premiérem".

"Hejtman Hašek je mužem prezidenta republiky a má prosazovat prezidentský vliv nejenom na kroky vlády, ale na celý parlamentní systém. ČSSD nejde do voleb v žádném případě jednotná a uvidíme velmi brzy, v co zápas mezi jejími křídly vyústí. V žádném případě neočekávám, že tato strana bude moci přispět ke stabilitě v zemi, pokud bude sestavovat vládu. Bude nás to stát jenom promarněný čas, energii a peníze," míní Němcová.

Rozhovory s lídry stran

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

 • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
 • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
 • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
 • KSČM: Vojtěch Filip (na osobní rozhovor nenašel čas, otázky si vyžádal písemně), Marta Semelová (chat)
 • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
 • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat nepřijal
 • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
 • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
 • Svobodní: Petr Mach (chat)
 • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
 • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
 • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Místopředsedkyně ODS, vnímaná někdy jako jedna z mála aférami nezasažených tváří občanských demokratů, také připustila chyby, kterých se strana v koalici s TOP 09 a Věcmi veřejnými dopustila. "Musím přiznat, že lepší vysvětlení, lepší propagace by sehrály pozitivní roli. Budeme bránit zrušení této reformy, protože žádná jiná, lepší na stole není," řekla o záměru ČSSD zrušit druhý pilíř důchodové reformy.

Miroslava Němcová je jako kandidátka na premiérku hlavní tváří stranické kampaně. Ta se jasně vymezuje proti prezidentu Zemanovi, což udělala i sama místopředsedkyně strany.

V uplynulých týdnech se Němcová vymezila jak proti prezidentovi Miloši Zemanovi i expředsedovi ODS a Zemanovu předchůdci na Hradě Václavu Klausovi - to když řekl, že nikomu nemůže doporučit, aby ODS volil.

A také proti Andrejovi Babišovi a jeho hnutí ANO. ODS podle Němcové nebude opakovat chybu, kterou udělala v roce 2010, když uzavřela koalici s Věcmi veřejnými. "My jsme se z toho poučili," řekla Němcová.

Vymezení proti ANO v kombinaci s předvolebními průzkumy ale posílá ODS jasně do opozice. Podle posledního modelu, který zpracovala agentura ppm factum, by občanští demokraté získali jen 7,2 procenta hlasů, tedy 18 křesel.

Kromě ČSSD by je přeskočili ještě komunisté, TOP 09 a už zmíněné hnutí ANO (více se o tomto průzkumu dočtete zde). Větší podíl však ODS nepřiznávají ani jiné výzkumy. Podle TNS Aisa například strana v polovině října lavírovala se 6,5 procenty, za ní by skončili jen lidovci a Úsvit Tomia Okamury.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Najdete na iDNES.cz