Může nějaká strana vnést do zatuchlých vod Sněmovny skutečně čerstvý vítr? Lidé, kteří se pohybují častěji na internetu a sociálních sítích, mají jasno: může. Mezi jinými je to právě Česká pirátská strana. V mnohém ji lidé vnímají podobně jako Svobodné, což byl také jeden z dotazů čtenářů na šéfa Pirátů.
"Svobodní, podobně jako Piráti, mají své místo na slunci. Programovou shodu vidím zhruba v jedné třetině. Dokážu si představit spolupráci na krajské či komunální úrovni. Jejich východiska jsou však odlišná od Pirátských a jejich pohled na svět je z mého pohledu 'zastaralý'. Aplikace politiky Svobodných, a teď prominou, neb vyjadřuji svůj názor, by nás vrátila zpět o dvacet let," odpověděl Bartoš na dotaz, zda neuvažovali nad tím jít společně se Svobodnými do voleb.
Odpovědi Ivana Bartoše čtěte zdeČas, který účastníci předvolebních chatů na iDNES.cz mají, je omezený. Z toho důvodu nemohou zodpovědět všechny otázky. Děkujeme za pochopení. |
Čtenáře stejně jako v minulosti zajímal i postoj strany k případné legalizaci měkké drogy marihuany. "To, že je alkohol společensky nebezpečný na úrovni heroinu, lidem nevadí. Marihuany se asi bojí kvůli dlouhodobé propagandě o její škodlivosti a její identifikaci jako přestupné drogy," řekl Bartoš čtenářům. Sám podle svých slov pravidelným uživatelem marihuany není.
Volby jsou nelepším průzkumem veřejného mínění
S odvolatelností politiků občany v přímých volbách souhlasí. "Prosadíme dlouho odkládaný a ústavou předvídaný zákon o celostátním referendu. Referendum bude uspořádané na základě petice přibližně sto tisíc občanů. Zákon umožní občanům fakticky ovlivňovat rozhodování politiků a umožní blokovat zákony, s nimiž občané nesouhlasí pomocí občanského veta," popsal detailní plány Pirátů.
Bartoš cítí, že česká společnost vnímá Piráty pozitivně. Úspěchem pro stranu podle něj bude, když získá mezi třemi a pěti procenty voličských hlasů. Pozitivní je především díky relativnímu úspěchu Pirátu ve studentských volbách. "Nejsme však jen strana pro mladé a vidím podporu u všech věkových kategorií. Přesto mladší generace obecně umí lépe pracovat s informacemi a ten mediální diktát tolik nebaští. Volby jsou nejlepším průzkumem veřejného mínění. Letos samozřejmě máme ambice Sněmovnu dobýt. Uvidíme za čtrnáct dní," napsal Bartoš.
Na otázku, jak by vyvedl Česko v situaci Řecka z krize, odpověděl: "Řecko se dostalo do dluhové pasti, protože jim bylo nabídnuto žít na dluh. První krok by mohl být po vzoru Islandu říct, že prostě ten dluh nesplatíme. Nakonec věřitelé Islandu ustoupili a své nároky snížili. Problém nezaměstnanosti je problém celé Evropy. Kdo to vyřeší, dostane Nobelovku."
Řekl také, že je proti trestu smrti a doufá, že to tak cítí i jeho strana. O ekologii se prý jako každý správný "ajťák" zajímá.
MHD zdarma a přímá demokracie
Slovo pirát přitom označuje někoho, kdo se pohybuje mimo zákon - v historickém i informačním slova smyslu. Zdálo by se, že to nemůže být vizitka, která přitáhne voliče, ale třeba na Islandu jsou Piráti v parlamentu. Jak je to možné?
Zjednodušeně řečeno se mění doba i zájmy voličů, kteří jsou ze starých stran a jejich zajetých kolejí unavení. Pirátské strany začaly vznikat po zátahu proti portálu The Pirate Bay v roce 2006, čeští Piráti roku 2009 a jejich dosud zřejmě největším úspěchem je podíl na zamítnutí kontroverzní "šmírovací" smlouvy ACTA. Politicky dosud úspěšní nebyli, ve sněmovních volbách získali 0,8 %.
Ale to bylo před třemi lety. Co čeští Piráti konkrétně nabízejí letos?
Je pravda, že zastávají svobodný až neomezený přístup k informacím a jejich šíření (právě podporu stahování filmů či hudby ze internetu jim kritici nejčastěji vyčítají), ale jejich program přesahuje do řady společenských témat.
Volební rozhovory iDNES.czPortál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.
|
Silná u nich je například podpora přímé demokracie: lidé by si podle Pirátů měli mít možnost volit sami nejen prezidenta či zastupitele na obecní, krajské i parlamentní úrovni, ale také rovnou starosty, nejvyššího státního zástupce nebo ředitele České televize. A v případě, že se tak rozhodnou, je i odvolat. Větší transparentnost všude tam, kde je možná, by podle nich ztížila manévrovací prostor korupci.
Neotřelými myšlenkami by na české politické scéně bylo i zavedení jízdného v MHD zdarma například po estonském vzoru (v Tallinu mají občané města jízdné hrazené z rozpočtu metropole), nevylučují ani debatu o takzvaném nepodmíněném základním příjmu (dávky, vyplácené namísto všech ostatních dávek každému bez ohledu na jeho jiné příjmy - více jsme o tom psali zde).
Strana vyhlásila, že nehodlá vstoupit do žádné povolební koalice, což jí samo o sobě ztěžuje možnost prosadit své myšlenky. Piráti nicméně otvírají otázky, které před společnost staví rozvoj komunikačních technologií. Debatu o jejich řešení by podnítili silněji než mnohé ostatní strany dohromady.
Dokážou tím vyvážit politickou nezkušenost, těžší přístup do médií a to, že jejich program zaujme především mladé, kteří k volbám nechodí tak často jako lidé vyššího věku? Mají co nabídnout i v celospolečenských tématech, jako je reforma důchodů, ekonomika či zdravotnictví?
Hostem dalšího dílu seriálu předvolebních chatů iDNES.cz byl předseda Pirátů Ivan Bartoš. On-line chaty vám portál iDNES.cz přináší spolu s redakčními rozhovory s výraznými tvářemi stran s nejvyšší šancí proniknout do Sněmovny.