Během chatu čelil Herman například otázce, jak heslo strany - že se nepodílela na zlodějinách - jde dohromady s tím, v kolika polistopadových vládách strana byla.
"KDU-ČSL se přiznává k celé kontinuitě své historie s pozitivními i negativními stránkami. KDU-ČSL se dokázala ze svých chyb poučit, jak dokazuje obměna jejího vedení i její program," uvedl Herman s odkazem na změny ve vedení strany, které se vznikem TOP 09 opustili lidé jako Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová či Pavel Severa.
Odpovědi pražského lídra lidovců Daniela Hermana zdeČas, který účastníci předvolebních chatů na iDNES.cz mají, je omezený. Z toho důvodu nemohou zodpovědět všechny otázky. Děkujeme za pochopení. |
Řada otázek se týkala také Hermanova působení v Ústavu pro studium totalitních režimů, ve kterých se setkal s uznáním i kritikou. Čtenáři se zajímali o nejasné Hermanovo odvolání a s ním související soudní řízení. Naráželi například na jeho časté služební cesty. "Počet svých služebních cest za tři roky, kdy jsem byl ve funkci ředitele Ústavu, si opravdu nepamatuji. Ani jedna z nich ale nebyla výletem," odpověděl. Své tříleté působení v čele instituce hodnotí jako úspěšné.
Drogy ne, církevní restituce jsou uzavřená kapitola
Mezi otázkami se objevila i jedna týkající se kontroverzního tématu potratů. "Je velmi důležité především pomáhat ženám v nouzi. Na druhou stranu hájíme princip priority života před "neživotem". To ale není možné regulovat pouze zákony, ale spíše prevencí a již zmíněnou pomocí ženám, které se ocitly v těžkých životních situacích," vysvětlil Herman postoj KDU-ČSL.
Volební rozhovory iDNES.czPortál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.
|
Pokud se dostane do Sněmovny, chtěl by přispět především k obnově důvěry občanů v politiku a posílení rámce právního státu. Nejbližší jsou mu oblasti kultury a bezpečnosti, jelikož se jim v minulosti už věnoval. V oblasti ekonomické se chce se svou stranou věnovat otázkám sociálního bydlení a podpoře seniorů a mladých rodin s dětmi.
Zajímavá pak byla otázka věřícího čtenáře, který chtěl vědět, jak strana začleňuje křesťanské hodnoty do svého programu. "Naše politika nemusí být přímo křesťanská, ale nesmí být nekřesťanská. K odkazu biblického Desatera se hlásíme a pokládáme ho za nejlepší program proti morálnímu rozvalu a korupci, který funguje již několik tisíc let. Lepší nikdo nevymyslel," reagoval pražský lídr.
Potenciální voliče také zajímalo, jak se Herman staví k bratrům Mašínům. "Jsem přesvědčený, že zločinný byl komunistický režim, nikoliv ti, kteří proti němu bojovali," vyjádřil svůj názor Herman. Blíže se však nechtěl vyjadřovat, jelikož nebyl v jejich situaci.
K dotazu týkajícího se legalizace marihuany vyjádřil Herman absolutní nesouhlas s užíváním jakýchkoliv drog. Otázku církevních restitucí považuje za již vyřešenou.
Od kněze až po politického lídra
Svůj vstup do KDU-ČSL zdůvodnil Herman svým blízkým vztahem ke křesťanskodemokratické politice. Podle něj je nyní strana ideální alternativou pro Českou republiku. "Líbí se mi i její názorová pluralita. Svoboda, solidarita a spravedlnost jsou pilíře, ke kterým se hlásím," dodal Herman.
KDU-ČSL ho přitom oslovila už loni před volbami do Senátu. To se však jako šéf Ústavu pro studium totalitních režimů nacházel teprve v polovině funkčního období. Situace se v dubnu, kdy byl z čela odvolán, změnila. Mnozí to považovali za politicky motivované rozhodnutí, odstoupila kvůli tomu celá vědecká rada ústavu.
Hermana pro nadcházející volby oslovilo několik stran. Mezi nimi i ODS, se kterou spolupracoval na řadě témat. Dříve nynější pražský lídr v žádné politické straně nepůsobil. Kandidatura je pro Hermana podle jeho slov politickou premiérou.
"Jsem přesvědčený, že politiku lze dělat čistě a poctivě. Přes dvacet let se pohybuji ve veřejném prostoru a tento ideál jsem neztratil, i když řadu iluzí ano. Do politiky by měli vstupovat jen lidé, kteří jsou odhodláni sloužit druhým, ne nechat si od nich posluhovat," řekl Herman v rozhovoru pro Denik.cz.
Pražský lídr lidovců Daniel Herman byl hostem čtvrtého dílu seriálu dvanácti předvolebních chatů, ve kterých vám portál iDNES.cz přináší možnost ptát se na to, co vás zajímá, přímo lídrů politických stran.
On-line rozhovory budou doplňovat i redakční rozhovory s výraznými tvářemi stran s nejvyšší šancí proniknout do Sněmovny.