Informace o zatčení Víta Bárty se začaly šířit ve čtvrtek večer, kdy zprávu přinesl server Prvnízpravy.cz. MF DNES záhy zjistila, že si případ vzala na starost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její lidé měli Bártu zatknout už dopoledne v centru Prahy. Odehrálo se to před hotelem Four Seasons.
Inspekce řeší případy, kdy jsou mezi obviněnými policisté, její pravomoc se však vztahuje i na civilní osoby. Podle MF DNES je mezi zatčenými i jeden z důstojníků protikorupční policie - vedoucí analytiky a informatiky Jan Petržílek. Ten v minulosti pracoval pro Bezpečnostní informační službu, kde měl na starosti ochranu významných ekonomických zájmů státu.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl informace komentovat s dovětkem, že se média musí v této věci obracet právě na GIBS. Ani mluvčí inspekce Radka Sandorová však nechtěla k případu cokoli říci, obratem odkázala na Městské státní zastupitelství v Praze.
"Tento dotaz nebudeme s ohledem na ochranu utajovaných skutečností nijak komentovat," řekla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Také z této nekonkrétní reakce lze dovodit, že událost se odehrála, ale je v režimu utajení, který mluvčím nedovoluje říci cokoli konkrétního.
V podobné situaci je i Bártův advokát Oldřich Chudoba. Ten řekl, že Bártu zastupuje "i v této věci", ale vzhledem k tomu, že jde o utajované informace, nemůže Bártovo zatčení potvrdit ani vyvrátit.
Petržílek u policie vedl odbor, který měl na starosti správu všech informací. Zpravodajci i další pracovníci útvaru získávají informace nejen ke svému případu, ale i další poznatky jako "vedlejší produkty" pátrání. Tyto informace, které samy o sobě nemusejí dávat smysl, se shromažďují a třídí právě v analytickém odboru. Zde se vzájemně propojují a získávají tak na důležitosti. Přístup k nim ale mají jen vybraní lidé. Už proto, že by tak policisté věděli až příliš o tom, co dělají jejich kolegové.
O ničem nevím a jsem naštvaný, říká Lessy
Některá média nejdříve spekulovala, že by Bártovo zatčení mohlo souviset s někdejším policejním prezidentem Petrem Lessym. Toho prosazovali do funkce právě Bárta společně s bývalým předsedou VV Radkem Johnem, který seděl v čele ministerstva vnitra. Spor, který se kvůli tomu rozhořel mezi expremiérem Petrem Nečasem a VV musel dokonce řešit i tehdejší prezident Václav Klaus.
"Netuším, kde se tato souvislost na moji osobu vzala. Nikdo mne nekontaktoval, nebyl jsem vyslýchán. O věci opravdu nic nevím," řekl iDNES.cz Lessy.
Shodou okolností bývalý policejní prezident právě v pátek požádal vnitro, aby zahájil přezkum rozhodnutí, na jehož základě byl loni odvolán z funkce policejního prezidenta a propuštěn od policie. (více o kauze můžete číst zde) Podle něj je zvláštní, že policie nechává žít vlastním životem fámu, že má něco společného se zatčením Bárty. "Jsem strašně naštvaný a rozčarován,že to policie nedementovala, " uvedl Lessy pro MF DNES.
Lessyho v roce 2011 doporučila výběrová komise sestavená ministrem vnitra Radkem Johnem. Lessy ve výběrovém řízení porazil šéfa pražské policie Martina Červíčka a brigádního generála Jiřího Vorálka ze severočeské policie. V lednu 2011 se Lessy stal šéfem policie. Oficiálně ho tak sice prosadil Radek John, opravdovým šéfem strany ale byl tehdy právě Bárta.
Bárta nyní kandidoval do voleb za hnutí Úsvit, poslanecký mandát mu unikl jen těsně - o 175 hlasů. Lídr Úsvitu Tomio Okamura prohlásil, že vůbec netuší, o co se jedná.
"Vít Bárta byl jedním z mnoha kandidátů mnoha stran na naší kandidátce a jak jsem opakovaně říkal již před volbami, nebyl ani není člen Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury," distancoval se od Bárty Okamura, který před volbami říkal, že dal Bártovi prostor kandidovat za Úsvit, protože mu pomohl řešit problém exekutorů (rozhovor s Okamurou o Bártovi najdete zde).
Vít Bárta se ocitl u soudu v roce 2012 se svým bývalým spolustraníkem z VV Jaroslavem Škárkou: