Předsedou zelených zůstal Jan Beránek

  18:34aktualizováno  18:34
Předsedou Strany zelených zůstal Jan Beránek. Na sjezdu v Olomouci mu vyjádřilo v hlasování podporu 101 delegátů, zatímco protikandidáta Petra Štěpánka jich volilo 92. Celkem se volby nového předsedy zúčastnilo na 230 členů strany.

Volbu prvního místopředsedy a dalších členů předsednictva strany delegáti odsunuli až na nedělní dopoledne.

Petr Štěpánek se nakonec rozhodl o pozici prvního místopředsedy neucházet a oznámil, že by se jím měla stát žena.

Příznivci Otevřené platformy, kteří neuspěli s volbou Štěpánka, do této funkce navrhli Danu Kuchtovou z Českého Krumlova, představitelku sdružení Jihočeské matky.

Kuchtová byla nakonec první místopředsedkyní zvolena, i když příznivci staronového předsedy Jana Beránka v kuolárech tvrdili, že kandidátku nepodpoří a chtěli odevzdat prázdné lístky, aby tak vyvolali novou nominaci.

Místopředsedkyní pro média se stala Jana Ulbrychová a na místopředsedu pro hospodaření kandidoval stávající zástupce Pavel Brzobohatý. Oba jsou zastánci Beránkovy skupiny.

Kritický proud vůči Beránkově vedení ale také získal své zastoupení. Místopředsedou pro zahraniční věci se stal volební vyzyvatel Petr Štěpánek, který tak porazil Olgu Lomovou.

Místopředsedou pro odborné sekce se právě před chvílí stal někdejší ministr životního prostředí za lidovce Martin Bursík.

Diskuse trvala 4 hodiny
Sjezdová diskuse o volbě předsedy strany trvala bezmála čtyři hodiny a někteří delegáti jednání opustili. Většina devíti hlasů tak mohla vypadat jinak.

KOMETÁŘ MF DNES:

Zelení jsou v půli cesty

Na stranu umírněnějšího Štěpánka se na sjezdu přidala i frakce "Za zelené pestré a tolerantní" a bývalí představitelé strany z dob před zvolením Beránka předsedou strany před necelými dvěma lety.

Beránkovi zase pomohli krajští a místní funkcionáři strany, mezi které Beránek zajížděl více než jeho protikandidát Štěpánek. Tento bývalý člen Strany pro otevřenou společnost zahájil svou kampaň teprve před měsícem, když byl přibližně rok předsedou pražské organizace Zelených.

"Je mnoho Štěpánků, ale velice málo Beránků," řekl jeden z delegátů v narážce na možný kariérismus.

Štětina: Zanechme bratrovražedný boj
Delegáty na sjezdu oslovil mimo jiné jediný kandidát do Senátu za Zelené Jaromír Štětina, který díky preferenčním hlasům přeskočil lídra kandidátky strany pro evropské volby Jakuba Patočku. Nakonec se ale do EP nedostal ani jeden.

"Je čas zanechat bratrovražedný boj a pokušení dávat podpásové rány," vyzval Štětina stranu k obrodě. Jeho slova ale nakonec vyšla na prázdno.

Šance na zvolení měli oba kandidáti vyrovnané. "Kvůli kontinuitě by měl pokračovat nynější předseda, ale do předsednictva by měli být zvoleni noví lidé, aby měly zastoupení všechny skupiny," řekl zpravodaji MF DNES nicméně jeden z olomouckých delegátů sjezdu.

Současného předsedu Beránka podporoval například šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. Jeho vyzyvatel Štěpánek šel do boje s tím, že by si přál, aby kandidátku do sněmovních voleb vedl exministr životního prostředí Martin Bursík.

Podle internetových stránek Strany zelených získal před sjezdem Beránek podporu pěti krajských organizací a Štěpánek čtyř.

KDO SE UCHÁZEL O VEDENÍ ZELENÝCH

Jan Beránek. Je předsedou SZ. V roce 1989 zakládal Hnutí Duha, kde se věnoval problémům energetiky. Vedl kampaň proti dostavbě a spuštění Temelína. Podílel se na přípravě tzv. Brandýské deklarace, která obsahovala zásady pro fungování občanské společnosti a rozšiřování prostoru pro občanské iniciativy. Je ženatý, má dvě dcery a syna.

Petr Štěpánek. Je zastupitelem Prahy 4 a předsedou pražské SZ. Absolvoval UK a ČVUT. Učí českou a slovenskou politiku na Univerzitě Karlově. Je předsedou občanského sdružení Oživení a živí se jako konzultant v oboru životního prostředí a biotechnologií.

V předvečer sjezdu ukončila ve straně činnost takzvaná Otevřená platforma, tedy Petr Uhl a  Ivan Dejmal, která se stavěla kriticky k současnému vedení strany a obviňovala ho z autoritářství. To bylo zvoleno díky tzv. "Tmavozelenému proudu" Patočky a Beránka, kdy do strany vstoupily desítky nových členů z občanských a ekologistických sdružení.
 
Zelení ve volbách
V posledních parlamentních volbách v roce 2002 získala Strana zelených 2,36 procenta za 112 929 hlasů. V letošních evropských volbách získala sice 3,16 procenta hlasů, ale volilo jí 73 932 obyvatel.

V nadcházejících krajských volbách vytvořila SZ koalici s LiRA v Jihomoravském kraji, s US-DEU na Vysočině, s KDU-ČSL v Karlovarském kraji a s SOS ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.

"Nabízíme voličům jiný politický styl. Chceme v jejich prospěch řešit nejen ekologické problémy, ale nabídnout jim ucelenou moderní politiku, která stejně tak klade důraz na kulturu, vzdělávání, dopravu či dostupné a kvalitní zdravotnictví," napsal ve stranických Zelených listech dosavadní předseda Beránek.

V komunálních volbách v roce 2002 Zelení uspěli nejvíc v Olomouci, kde jako Zelení/Šance získali 8,94 procenta hlasů a 4 mandáty, v Brně získali 4 mandáty za 5,8 procenta hlasů a v Praze v koalici se SNK a SOS měli 5,03 procenta hlasů a 2 mandáty. Z velkých měst uspěli ještě v Jihlavě (5,89%) a Karlových Varech (5,48%).

V evropských volbách získali zelení nejvíc v Lucembursku (15%), Rakousku (12,7%), Německu (Spojenectví 90/Zelení - 11,9%), Belgii (Spirit - 11,0 %) a Finsku (Svaz zelených - 10,4%).

Jan Beránek na sjezdu Strany zelených v Olomouci, kde byl opět zvolen předsedou. (11. září 2004)

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Nemravnost není trestná. Soud nepravomocně osvobodil Nečasovou i Rittiga

Městský soud v Praze zprostil někdejší šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, lobbistu Iva Rittiga i...

Jan Masaryk buď nebyl zavražděn, nebo bylo všechno jinak, tvrdí vědci

Plzenští vědci Jan Špička a Martin Čermák dospěli k závěru, že bývalý poválečný ministr zahraničí Jan Masaryk nebyl...

I dnes stačí málo a můžeme o svobodu snadno přijít, varovala Vašáryová

„Naděje je to nejdůležitější, co nikdy nemůžeme ztratit. Ať se děje cokoliv, ať vám říkají cokoliv, ať vám vymývají...

Najdete na iDNES.cz