Předsedou Unie svobody se stal Karel Kühnl

  10:13aktualizováno  10:13
- Republikový sjezd Unie svobody zvolil na příští dva roky předsedou strany Karla Kühnla. Z 290 kandidátů hlasovalo 281, z nich 193 dalo svůj hlas Karlu Kühnlovi, Vladimír Mlynář jich obdržel 87. Kühnl zopakoval, že bude usilovat o to, aby se Unie svobody stala v boji o voliče reálnou hrozbou pro ODS a hnacím motorem čtyřkoalice. Kühnl rovněž nehodlá jít do vlády se sociální demokracií.

"Chtěl bych vám poděkovat za důvěru, kterou jste mi dali," byla první slova nového předsedy.

Karel Kühnl je připraven stát se šéfem čtyřkoalice.

Zvoleno bylo také nové vedení strany. Prvním místopředsedou byl zvolen počtem 175 z 266 platných hlasů jediný kandidát Vladimír Mlynář. Další dva kandidáti se před volbou svých kandidatur vzdali. Místopředsedy strany zvolili delegáti Hanu Marvanovou, Petra Mareše a Miroslava Malchara.

Co chce nyní Unie svobody prosazovat?
1. Radikálně snížit daně firem z 31 až na 10 procent. Snížit daně fyzických osob pouze do dvou pásem - 15 a 25 procent. Zavést společnou daň pro manžele. Zrušit daně z nemovitostí.
2. Zrušit řadu činností státu, například - v souvislosti se vznikem krajů - snížit počet ministerstev z dnešních šestnácti na deset.
3. Zreformovat důchodový systém, zavést povinné kapitálové spoření na stáří. Na odstartování nového systému použít výnosy z privatizace (zhruba sto miliard korun).

Odcházejícímu předsedovi Janu Rumlovi se výsledek voleb zamlouval. "Já jsem spokojen. Myslím si, že Karel Kühnl má všechny předpoklady vést stranu do voleb a doufám, že v tandemu s Vladimírem Mlynářem jako prvním místopředsedou, že to bude dvojice, která udělá pro úspěch Unie svobody maximum," řekl novinářům Ruml.

"Věřím, že to společně dokážeme, že vytvoříme tým a že nás úspěch nemine," řekl Mlynář v bezprostřední reakci po zvolení. Pokud by se však kandidatury na první místopředsedkyni nevzdala Hana Marvanová, byla by podle delegátů patrně větší favoritkou.

Nově zvolený předseda Karel Kühnl k souboji o druhou nejvyšší stranickou funkci podotkl, že Mlynář byl do zvolen s jasným mandátem. "Přes 170 hlasů je dostatečně silný mandát," řekl Kühnl.

Oba kandidáti, Karel Kühnl i Vladimír Mlynář přednesli v sobotu své projevy. Vyzvali v nich Unii svobody k souboji s ODS o pravicové voliče.

"Jsme opoziční strana, chovejme se tak, jinak nebudeme důvěryhodní ani jako vládní strana," prohlásil Kühnl. "Vyhýbáme se skutečnému politickému střetu a spokojili jsme se s rolí malé strany," kritizoval Mlynář tento postoj unionistů.

Kühnl připustil, že i když unie dodržuje svůj program, neprojevuje se to dostatečně na růstu jejich volebních preferencí, které se pohybují kolem 12 procent.

"Důvodem jsou různé nejednotné signály o dalším směřováni unie za dobu její existence a toto lavírování nám neprospělo," řekl Kühnl

Slabostí unie není podle Mlynáře zaznívání různých hlasů a názorová pluralita uvnitř strany, jak se domnívá Kühnl, ale to, že jsou to jenom hlasy.

"Jakkoli je pravděpodobné, že jednou ODS bude naším koaličním partnerem, v tuto chvíli je to náš soupeř v boji o voliče a musíme se podle toho chovat," uvedl dále k volebnímu souboji s ODS Vladimír Mlynář.

Jan Ruml rezignoval na post předsedy strany koncem loňského roku. Za mírného favorita předsednických voleb je pokládán úřadující předseda Unie svobody Karel Kühnl, Vladimír Mlynář je přesvědčen, že šance jsou vyrovnané.

Sjezd bude volit i nové vedení strany, projednávat se mají také změny stanov.

Neúspěšný kandidát na funkci předsedy se bude ucházet o funkci prvního místopředsedy. Šance na obsazení tohoto postu jsou u obou kandidátů vysoké.

O funkce tří zbývající místopředsedů má zájem šest kandidátů: Hana Marvanová, Petr Mareš, Miroslav Malchar, Zdeněk Kořistka, Jiří Lobkowicz a Luděk Suchomel.

Delegáti sjezdu také rozhodnou, jestli prodlouží volební období předsednictva z jednoho na dva roky, nebo zruší funkci prvního místopředsedy.

Sjezd Unie svobody můžete sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách strany (viz odkaz WEB v pravém sloupci). Přečtěte si také online rozhovory obou kandidátů na předsedu (viz TÉMA v pravém sloupci).

NOVÉ VEDENÍ UNIE SVOBODY
Karel KÜHNL, předseda Při volbě jej podpořilo 69 procent delegátů.
Prosazuje důsledně opoziční politiku, do dalších voleb odmítá uvažovat jak o spolupráci s ČSSD, tak ODS. Má ambice stát se volebním lídrem čtyřkoalice. "Nás sjezd musí vyslat tři základní signály. Za prvé: Unie svobody je reálnou hrozbou pro ODS v boji o pravicového voliče. Za druhé: Unie svobody se nenechá vlákat do žádného socialistického dobrodružství. Za třetí: Chceme být motorem čtyřkoalice."
Vladimír MLYNÁŘ, první místopředseda Při volbě na funkci prvního Kühnlova zástupce neměl protikandidáta, volilo jej 66 procent delegátů.
Při volbě předsedy získal pouze 31 procent. Zdůrazňoval, že narozdíl od Kühnla ztělesňuje změnu politiky Unie svobody. "Musíme se stát srozumitelnější a čitelnější. Musíme co nejdříve rozjet permanentní volební kampaň. Musíme stranu otevřít novým členům."
Hana MARVANOVÁ, místopředsedkyně Na sjezdu měla velkou podporu mnoha regionů, návrh, aby kandidovala na funkci první místopředsedkyně však odmítla. Do funkce "řadové" místopředsedkyně ji poté podpořilo 75 procent delegátů. Jde o její comeback do vysoké politiky. Řadu let byla poslankyní za ODS, po odchodu do US však už odmítla do parlamentu kandidovat. Pracuje jako právnička. "Veřejnost musíme zaujmout nejen slovy, ale i činy. Proto jsem pro urychlené ustavení stínové koaliční vlády stran čtyřkoalice." Jeden z delegátů ji vzápětí označil za potenciální stínovou ministryni spravedlnosti.
Petr MAREŠ, místopředseda Získal hlasy 51 procent delegátů. Jediný politik z původního vedení Unie svobody z roku 1998. "Musí být jasné, že skončila doba, kdy jsme si pohrávaly s plány na nejrůznější spojení, která by mohla nahradit současnou situaci. Musí to být jasné jak těm, kteří nás poslouchají, tak nám samotným," řekl v narážce na loňské úvahy některých členů unie vstoupit do vlády s Milošem Zemanem. Navrhl, aby si čtyřkoalice během letošního roku ujasnila, zda je schopna se shodnout na společném vládním programu, a pokud ne, aby se rozešla.
Miroslav MALCHAR, místopředseda     Lékař a soukromý podnikatel ze severní Moravy, nováček v politice. Uspěl až ve druhém kole voleb, v nichž ziskem 60 procent hlasů porazil dosavadního místopředsedu Jiřího Lobkowicze. Na sjezdu nevystoupil s žádným překvapivým názorem či návrhem. "Aspirujeme na vítězství v příštích parlamentních volbách, abychom mohli prosadit reformy, které nás posunou do společenství zemí s vysokou životní úrovní a vládou práva. Cesta k vítězství vede přes kvalitu, věcnost a schopnost důvěryhodné prezentace."

(jik, ch)

Bývalý předseda Unie svobody Jan Ruml nastavuje nastavuje na republikovém sjezdu Unie svobody mikrofon předsedovi Karlu Kühnlovi, vpravo přihlíží první místopředseda Vladimír Mlynář

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz