Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Pomozte k energetické nezávislosti, chystáme krizový plán, řekla Leyenová

  8:00aktualizováno  23:00
Historicky druhé předsednictví České republiky v Radě Evropské unie začalo v pátek slavnostní akcí v Litomyšli. Na tamním zámku přivítala česká vláda u příležitosti jeho zahájení delegaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové s velkou částí eurokomisařů. Setkání vrcholných představitelů EU a předsednické země je tradiční událostí.

Příjezd členů české vlády a delegace Evropské komise do Litomyšle na slavností zahájení českého předsednictví proběhlo za skoro aprílového počasí. Když na zámek v Litomyšli dorazil jako první Fiala začalo pršet. A déšť postupně zesiloval, až do silné bouřky. Ještě předtím bylo ve městě slunečno.

I kvůli nevlídnému počasí měli nejen ministři, ale i eurokomisaři zpoždění. Bouřka trvala po celou dobu, kdy politici přijížděli k zámku v Litomyšli, který je centrem pátečního setkání českých a unijních politiků. Když dorazila von der Leyenová, vítalo ji u brány zámku několik desítek podporovatelů, kteří tleskali a mávali vlajkami Evropské unie. Následně ji už přivítal premiér Fiala květinou.

Po uvítání Evropské komise Petrem Fialou se všichni odebrali na společný oběd na litomyšlském zámku. Odpoledne bylo v plánu bilaterální jednání Fialy s Von der Leyenovou, po kterém následovala tisková konference.

Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před společným jednáním během zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU. (1. července 2022)

Na brífinku po zasedání vlády a Evropské komise uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová, že spoléhá na to, že české předsednictví v Radě EU posune řadu věcí dopředu. Po pátečním společném zasedání komise s českou vládou v Litomyšli zmínila například energetický program Repower EU, který otevírá cestu ke společným nákupům plynu a dobudování energetické soustavy. Komise a české předsednictví se podle ní zaměří i na plány na nejbližší dobu pro případ omezení dodávek z Ruska. Zahrnovat mají omezení spotřeby i solidární sdílení surovin.

Dodala také, že předsednictví ČR musí pomoci Evropě k energetické nezávislosti, řekla šéfka EK v Litomyšli. Za dva týdny Leyenová představí krizový plán.

Česko má také zájem posunout kupředu otázku rozšíření Evropské unie například o země západního Balkánu, řekl premiér Petr Fiala. Podle von der Leyenové je rychlost přístupového procesu v rukou daných zemí.

Do Litomyšle k večeru dorazila i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která řekla, že Česko přebírá předsednictví v Radě EU v době plné výzev. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila není role ČR vést, ale spíše spojovat členské země.

Menu společného oběda

Jako předkrm byl podáván košíček s marinovaným litomyšlským pstruhem s fenyklem a koprem. Dále šunková terina s křenovou pěnou, mladým hráškem a nakládanou hořčicí.

Hlavní chod bylo kachní prso, crumble z kůže a petrželky a kachní konfit v zelném knedlíčku. To vše v silné kachní omáčce s ostružinami a divokou brokolicí.

Na závěr si komisaři s vládou pochutnali na větrníku s vanilkou a rybízem.

Závěrem celého programu byl pro celou reprezentaci Koncert pro Evropu na druhém zámeckém nádvoří pod taktovkou České filharmonie. Na něm měla zazní například symfonická báseň Bedřicha Smetany, který se v Litomyšli narodil, Z českých luhů a hájů, nebo Sukova Praga a Brahmsův první klavírní koncert.

Začátek vystoupení České filharmonie narušili dva enviromentální aktivisté, kteří se připoutali k pódiu. Měli s sebou český a anglický transparent: zastavme fosilní šílenství a solární tunel.

„V žádném případě nedošlo k ohrožení chráněných lidí. Podle mých informací zde byli pouze pozvaní hostě, proto neprobíhala žádná podrobná bezpečnostní prohlídka. Policisté okamžitě zasáhli, muže odpoutali a zajistili,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Premiér Fiala před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nacházíme v těžké době.

Příjezdu politiků přihlíželi protestující i pamětníci

Příjezd politiků do Litomyšle se obešel takřka bez protestů. Zkomplikoval se pouze během zahájení Koncertu pro Evropu, kdy vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Svůj nesouhlas s českým předsednictvím Radě EU přijeli k litomyšlskému zámku vyjádřit jen dva muži. Jeden postával s husitskou vlajkou, druhý ho doplňoval hlasitou píšťalkou ve chvíli, kdy z limuzín vystupovali čeští ministři.

“Nelíbí se mi, kam Evropská unie, která byla založena za úplně jiným účelem, směřuje. Českému národu se rozsvítí, až se zhasne. Myslíte si, že Evropa bude s námi tak solidární, až přestane proudit plyn? Každý se bude starat sám o sebe,“ řekl muž, který se představil jako Karel z Prahy.

Průtrž mračen neodradila ani pamětníky 28 let starých události, kdy Litomyšl hostila sedm středoevropských prezidentů. „Je to ohromná událost a jsme hrdí na svoje město, ve kterém můžeme přivítat evropskou špičku a vládu, kterou máme. Při setkání sedmi prezidentů mi bylo sedm let a pamatuji si, jak ulice byly zaplněné lidmi. Lidi to hodně prožívali, byla to euforie. O to víc mě mrzí, že je tady dnes tak málo lidí. Zrovna jsme se se sestrou bavili, proč to tak je. Jestli lidé nemají zájem o demokracii, o to, co nás čeká do budoucna…těžko říct,“ řekla s českou vlajkou promočená Aneta Komárková Drahošová.

Ze sedmadvaceti unijních komisařů se omluvilo z účasti na slavnostním zahájení předsednictví šest politiků. Byl mezi nimi třeba šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Dále pak nepřijel ani maďarský nebo rakouský eurokomisař.

„Vážený Petře Fialo, máte Evropu v srdci. Vím, že vaše evropská vášeň a odhodlání a tvrdá práce vaší vlády zajistí, aby české předsednictví EU bylo úspěšné,“ napsala von der Leyenová na Twitteru.

„Budeme jednat s členy Evropské komise, což je nejvýznamnější orgán EU z hlediska denní agendy, oni přicházejí s návrhy, dokážou ty věci posouvat. Pro mě bude důležité hovořit s kolegou (Marošem) Šefčovičem, nebo (Janezem) Lenarčičem, protože jejich portfolia jsou důležitá pro zahraniční agendu,“ přiblížil při příjezdu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič má na starosti agendu interinstitucionálních vztahů a strategického výhledu. Slovinský eurokomisař Janez Lenarčič pak řešení krizí, právě s ním by chtěl Lipavský diskutovat otázky humanitární pomoci na Ukrajině.

Logisticky, personálně a organizačně je v rámci půlročního předsednictví setkání v Litomyšli jedno z nejexponovanějších. Odpovídá tomu i nasazení policistů. Těch má být na místě přítomno zhruba dvě stě. Dohlížejí především na bezpečnost všech politiků.

„Nejexponovanějším a nejvytíženějším útvarem bude ochranná služba, zapojena však bude i letecká a pyrotechnická služba. Ve zvýšeném počtu bude přítomna i cizinecká policie. Pardubičtí policisté se zaměří zejména na plynulost a bezpečnost silničního provozu,“ přiblížil mluvčí Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík. Unijní politici totiž přiletí na letiště v Pardubicích, poté se budou přesouvat do Litomyšle.

Setkání čelních představitelů Evropské unie v Litomyšli využili členové dvou agrárních uskupení, Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, kteří umístili na všech příjezdech do města své transparenty. Na nich se dožadují férových podmínek podnikání. Zemědělci protestují už od ledna proti podle nich diskriminační agrární politice.

Obrázek od znojemské školačky bude na pohlednicích k předsednictví Česka

Evropští komisaři z Litomyšle po prvním dni českého předsednictví neodjedou s prázdnou. Na památku si odvezou i místní pivo uvařené v minipivovaru Veselka ověnčené řadou ocenění. „Radnice si u nás objednala do balíčků Bedřichovu polotmavou jedenáctku. Celkem třicet lahví s patentním uzávěrem. Je to pro nás pocta, že budou mít na Litomyšl vzpomínku zrovna v podobě piva,“ řekl Jiří Kohák, majitel minipivovaru Veselka, který je jen pár kroků od litomyšlského zámku. „Nemyslím si, že se k nám některý z eurokomisařů zatoulá. Možná někdo z doprovodu,“ usmíval se dopoledne před příjezdem politiků Kohák.

V kanceláři mi brečeli lidé z ambasád, vzpomíná na předsednictví Fišer

Pro veřejnost se v podvečer v Klášterních zahradách otevřela vernisáž výstavy fotografií u příležitosti výročí 18 let České republiky v Evropské unii s názvem Dospěli jsme v EU za účasti starosty a ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka.

Autoři: , , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

VIDEO: Nechvalně proslulá formule se znovu proháněla po dálnici D4

Řidič formule, který se ve vozidle proháněl po dálnici D4 v září 2019, je zřejmě zpátky. Zdá se, že ani desetitisícová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinův přítel Steven Seagal navštívil Donbas. Svět nezná pravdu, říká herec

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Zauzené piliny i bramborová zmrzlina, v kuchyni využijeme vše, říká šéfkuchař

Otto Vašák je jednou z nadějí profesionálních českých kuchařů. Z lokálních surovin vytváří neotřelé kombinace a snaží...

Babiš na turné. Bublá to jako v papiňáku. Zvrhne se vyostřená kampaň?

Premium Šéf hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš zahájil svou cestu Karlovarským krajem, stejně jako jinde i zde se to neobejde...

Vraždy v Česku: o třetinu víc než loni, přibylo mordů na objednávku

Premium Od začátku roku do konce července evidují policisté v České republice 90 vražd, o 25 více než ve stejném období...

Duhový průvod dorazil na Letnou. Účastnilo se ho až 60 tisíc lidí

Účastníci duhového průvodu hrdosti sexuálních menšin postupně přicházejí na pražskou Letnou. Zaplněná je celá Pařížská...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...