Předseda sněmovny vyhlásil stav legislativní nouze

  16:44aktualizováno  16:44
- Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus vyhlásil stav legislativní nouze kvůli návrhu zákon o zákazu dodávek firmy ZVVZ Milevsko pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. Tento stav bude v souladu s požadavkem vlády trvat do 3. března.
Vláda ve středu večer schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu.

Václav Klaus v písemném rozhodnutí o vyhlášení stavu legislativní nouze uvedl, že důvodem pro tento postup je ohled na bezpečnost českého státu a zamezení značných hospodářských škod hrozících České republice, takto odůvodnila potřebu rychlého projednání návrhu zákona už vláda.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Podle jednacího řádu vyhlašuje zmíněný stav na určitou dobu šéf sněmovny, a to na návrh vlády. Učiní tak za mimořádných okolností, kdy jsou základním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů či bezpečnost státu nebo kdy hrozí značné hospodářské škody. Sněmovna jako celek může stav legislativní nouze zrušit nebo omezit.

"Zdá se mi trošku zjednodušené, aby se čekalo, že přijede paní ministryně zahraničí USA (Madeleine Albrightová) a předem se pro radost udělá tento zákon. Myslím, že bychom měli uvažovat koncepčněji, systematičtěji," komentoval Klaus vládní záměr. Naznačil, že kabinet svým postupem částečně převádí odpovědnost na sněmovnu.

Zakázku pro Írán stát firmě zaplatí
Na nočním jednání ministra průmyslu a obchodu s představiteli firmy ZVVZ Milevsko bylo dohodnuto, že zakázku vzduchotechniky bude stát kompenzovat asi ze 75 procent.

"Do příští středy budou náměty zpracovány do konkrétního projektu," řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. "Očekáváme, že přispěje americká strana, na jejíž požadavek jsme k těmto řešením byli svým způsobem nuceni přistoupit," dodal.

Mezitím by měla vláda učinit určité podpůrné kroky. "Je to otázka asi

Proti dodávkám do Íránu se postavily Británie a USA, které se obávají vojenského zneužití zařízení. Kdyby se obchod uskutečnil, mohly by České republice hrozit sankce ze strany některých členů NATO. Podle dostupných informací by vláda chtěla problém vyřešit do oficiální návštěvy Albrightové v ČR příští týden.
dvouměsíční přechodné výpomoci, než by zakázková náplň naběhla," uvedl ministr.

Pokud by parlamentem návrh zákona neprošel, je podle Grégra připraveno blíže neurčené náhradní řešení.

Šéf ZVVZ Stanislav Kázecký přiznal, že Grégrovi sím navrhl náhradní řešení. "Tyto zakázky jsou z části pro podniky ve státním vlastnictví a na export a nyní by se měla jejich realizace urychlit a zařadit do výroby v březnu, dubnu či třetím čtvrtletí," prohlásil.

Vláda schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro Írán
Důvodem kabinetu Miloše Zemana k vyhlášení stavu legislativní nouze od čtvrtka do 3. března jsou podle Roučka otázky bezpečnosti České republiky a "zamezení značných hospodářských škod hrozících ČR".

Vláda se také rozhodla nedodržení zákazu sankcionovat pokutou až 20 miliónů korun nebo do výše pětinásobku ceny zboží, pokud to bude víc než 20 miliónů. "Ten zákon půjde do parlamentu zítra," řekl Rouček. Návrh zákona přitom nepočítá s žádnými kompenzacemi.

Návrh zákona by mohl mít v Poslanecké sněmovně velkou naději na schválení. Ukázaly to první reakce poslanců. Výhrady totiž vyjádřili jen zástupci KSČM.

Česká společnost ZVVZ Milevsko měla v úmyslu do elektrárny v Búšehru dodat vzduchotechniku za milión korun. Milevský podnik, na který dolehl výrazný útlum tuzemské poptávky, vyhrál výběrové řízení ruské společnosti Atomstrojexport na subdodávku klimatizačního zařízení pro dva bloky busherské elektrárny v hodnotě třicet milionů dolarů. Proti vývozu se však postavily některé členské země Severoatlantické aliance kvůli pověsti Teheránu coby režimu podporujícího terorismus.  Predevším Spojené státy, Velká Británie a Izrael proto vyzvaly českou vládu, aby obchodu zabránila.

Vláda v polovině února rozhodla o tom, že tato zakázka nebude uskutečněna, uvažovala dokonce o majetkovém vstupu do firmy.

Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer si není jistý, jestli je skutečně potřeba přijímat zvláštní zákon. "Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována," řekl Langer ještě před rozhodnutím vlády.

Každopádně podle něj, pokud se stát rozhodne zakázat soukromé firmě podnikat, měl by se s ní finančně vyrovnat. "V sázce je budoucnost toho podniku a především několik set pracovních míst," dodal Langer.

Ohlasy na zákaz dodávek pro Írán
Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) ...i když se po posledních volbách zdá, že je možné předpokládat, že v Íránu je možný proces postupné demokratizace politických poměrů, ale to je podle mne v této chvíli spíše věcí budoucnosti.
Šéf sněmovního výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina (ODS) Tlak ze zahraničí je v tomto případě tak velký, že nebude politická vůle se tomu nějak bránit. Je evidentní, že to nemůžeme ustát.
Místopředseda Unie svobody Petr Mareš Měl jsem možnost mluvit s našimi partnery v rámci zasedání Parlamentního shromáždění NATO a vím, že tato otázka je především pro americké spojence velmi háklivá.
Předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip Postup vlády nechápu. Je to výraz nesuverenity tohoto státu.
Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer    Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz