Předseda sněmovny vyhlásil stav legislativní nouze

  16:44aktualizováno  16:44
- Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus vyhlásil stav legislativní nouze kvůli návrhu zákon o zákazu dodávek firmy ZVVZ Milevsko pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. Tento stav bude v souladu s požadavkem vlády trvat do 3. března.
Vláda ve středu večer schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu.

Václav Klaus v písemném rozhodnutí o vyhlášení stavu legislativní nouze uvedl, že důvodem pro tento postup je ohled na bezpečnost českého státu a zamezení značných hospodářských škod hrozících České republice, takto odůvodnila potřebu rychlého projednání návrhu zákona už vláda.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Podle jednacího řádu vyhlašuje zmíněný stav na určitou dobu šéf sněmovny, a to na návrh vlády. Učiní tak za mimořádných okolností, kdy jsou základním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů či bezpečnost státu nebo kdy hrozí značné hospodářské škody. Sněmovna jako celek může stav legislativní nouze zrušit nebo omezit.

"Zdá se mi trošku zjednodušené, aby se čekalo, že přijede paní ministryně zahraničí USA (Madeleine Albrightová) a předem se pro radost udělá tento zákon. Myslím, že bychom měli uvažovat koncepčněji, systematičtěji," komentoval Klaus vládní záměr. Naznačil, že kabinet svým postupem částečně převádí odpovědnost na sněmovnu.

Zakázku pro Írán stát firmě zaplatí
Na nočním jednání ministra průmyslu a obchodu s představiteli firmy ZVVZ Milevsko bylo dohodnuto, že zakázku vzduchotechniky bude stát kompenzovat asi ze 75 procent.

"Do příští středy budou náměty zpracovány do konkrétního projektu," řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. "Očekáváme, že přispěje americká strana, na jejíž požadavek jsme k těmto řešením byli svým způsobem nuceni přistoupit," dodal.

Mezitím by měla vláda učinit určité podpůrné kroky. "Je to otázka asi

Proti dodávkám do Íránu se postavily Británie a USA, které se obávají vojenského zneužití zařízení. Kdyby se obchod uskutečnil, mohly by České republice hrozit sankce ze strany některých členů NATO. Podle dostupných informací by vláda chtěla problém vyřešit do oficiální návštěvy Albrightové v ČR příští týden.
dvouměsíční přechodné výpomoci, než by zakázková náplň naběhla," uvedl ministr.

Pokud by parlamentem návrh zákona neprošel, je podle Grégra připraveno blíže neurčené náhradní řešení.

Šéf ZVVZ Stanislav Kázecký přiznal, že Grégrovi sím navrhl náhradní řešení. "Tyto zakázky jsou z části pro podniky ve státním vlastnictví a na export a nyní by se měla jejich realizace urychlit a zařadit do výroby v březnu, dubnu či třetím čtvrtletí," prohlásil.

Vláda schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro Írán
Důvodem kabinetu Miloše Zemana k vyhlášení stavu legislativní nouze od čtvrtka do 3. března jsou podle Roučka otázky bezpečnosti České republiky a "zamezení značných hospodářských škod hrozících ČR".

Vláda se také rozhodla nedodržení zákazu sankcionovat pokutou až 20 miliónů korun nebo do výše pětinásobku ceny zboží, pokud to bude víc než 20 miliónů. "Ten zákon půjde do parlamentu zítra," řekl Rouček. Návrh zákona přitom nepočítá s žádnými kompenzacemi.

Návrh zákona by mohl mít v Poslanecké sněmovně velkou naději na schválení. Ukázaly to první reakce poslanců. Výhrady totiž vyjádřili jen zástupci KSČM.

Česká společnost ZVVZ Milevsko měla v úmyslu do elektrárny v Búšehru dodat vzduchotechniku za milión korun. Milevský podnik, na který dolehl výrazný útlum tuzemské poptávky, vyhrál výběrové řízení ruské společnosti Atomstrojexport na subdodávku klimatizačního zařízení pro dva bloky busherské elektrárny v hodnotě třicet milionů dolarů. Proti vývozu se však postavily některé členské země Severoatlantické aliance kvůli pověsti Teheránu coby režimu podporujícího terorismus.  Predevším Spojené státy, Velká Británie a Izrael proto vyzvaly českou vládu, aby obchodu zabránila.

Vláda v polovině února rozhodla o tom, že tato zakázka nebude uskutečněna, uvažovala dokonce o majetkovém vstupu do firmy.

Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer si není jistý, jestli je skutečně potřeba přijímat zvláštní zákon. "Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována," řekl Langer ještě před rozhodnutím vlády.

Každopádně podle něj, pokud se stát rozhodne zakázat soukromé firmě podnikat, měl by se s ní finančně vyrovnat. "V sázce je budoucnost toho podniku a především několik set pracovních míst," dodal Langer.

Ohlasy na zákaz dodávek pro Írán
Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) ...i když se po posledních volbách zdá, že je možné předpokládat, že v Íránu je možný proces postupné demokratizace politických poměrů, ale to je podle mne v této chvíli spíše věcí budoucnosti.
Šéf sněmovního výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina (ODS) Tlak ze zahraničí je v tomto případě tak velký, že nebude politická vůle se tomu nějak bránit. Je evidentní, že to nemůžeme ustát.
Místopředseda Unie svobody Petr Mareš Měl jsem možnost mluvit s našimi partnery v rámci zasedání Parlamentního shromáždění NATO a vím, že tato otázka je především pro americké spojence velmi háklivá.
Předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip Postup vlády nechápu. Je to výraz nesuverenity tohoto státu.
Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer    Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz