Dívku kontrolovali v autobuse v pražských Bohnicích, když jela do školy. Revizorka zjistila, že má čtvrtletní jízdenku, které před třemi dny vypršela platnost.
Třináctiletá Zuzana jí nemohla ukázat průkaz totožnosti, z něhož by si revizorka opsala i adresu trvalého bydliště kvůli složence s pokutou. Dívce tedy řekla, že půjdou na policii k ověření totožnosti. "Dcera sklapla paty a udělala, co jí revizorka řekla," řekl iDNES.cz otec, kterého takový postup rozezlil. Proto napsal pražskému dopravci stížnost.
Vadilo mu hlavně to, že dcera šla pryč s cizím člověkem. "V jejím věku absolutně nemůže vědět, kdo je revizor, jaká má práva a nerozezná padělaný odznak od skutečného," napsal Dopravnímu podniku.
Věk černých pasažérů6 až 15 let - 0,1%, Zdroj: DP Praha |
Advokátka Klára Slámová s jednáním přepravní kontrolorky nesouhlasí. "Jednou je to dítě, revizorka ví, že je mu pod patnáct let. Dítě z toho může mít následky," domnívá se. "V pořádku mi to nepřipadá morálně, lidsky ani právně, když se dítě vede na stanici. Cítí nátlak."
Zákon nerozlišuje věk cestujících
Otec dívky se dočkal od vedoucího odboru přepravní kontroly Josefa Hocka suché odpovědi: revizorka postupovala stanoveným způsobem, odvedla cestující bez platného jízdního dokladu na policii k ověření totožnosti.
Přepravní podmínky pražského Dopravního podniku v souladu se zákonem nerozlišuje věk cestujících. Na druhou stranu, černých pasažérů ve skupině od šesti do patnácti let je minimálně.
Dívku možná v tu chvíli ani nenapadlo zavolat rodičům. Navíc potvrzení identity po telefonu by revizorce asi nestačilo. "Telefonování není jednoznačnou pomůckou," řekl iDNES.cz mluvčí DP Ondřej Pečený. "Máme omezené možnosti, jak si zjistit identitu dotyčného. Musíme dodržovat podmínky zákona."
Rodičům nikdo nevolal, ani revizorka, ani policie
Otec tvrdí, že ho nikdo o zadržení dcery neinformoval. Sama mu zavolala, až když dorazila do školy. Zákon o policii říká, že při zajištění osoby mladší 18 let je policista povinen vyrozumět zákonného zástupce. Jak probíhal konkrétní postup na bohnické policii, nechtěl její vedoucí Jaroslav Pecánek po telefonu sdělit.
Uvedl jen, že neexistuje-li u nezletilého podezření z nějakého nezákonného chování nebo podezření z přestupku, pustí ho. Dodal také, že s ověřováním totožnosti u nezletilých pro revizory se setkávají minimálně.
Advokát Josef Lžičař postup revizorky a priori neodsuzuje. Podle něj je třeba vzít v potaz mravní vyspělost dítěte i třeba to, jak daleko je škola, kam mířilo. "Moc bych v tom neviděl, slušnější by ale bylo zavolat," míní.
Cesta na policii může být pro dítě šok
Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová je přesvědčena, že by se přístup k dětem měl lišit. "Ať už řád Dopravního podniku nebo těch, co dopravu poskytují, by měl mít pojaté jiné chování k nezletilým a dospělým," poznamenala.
Slzám dívky na policejní stanici se nediví. "Pro nepřipravené, nepoučené dítě může být cesta na policii šok," myslí si. "Revizorka se mohla třeba spojit s tatínkem, dohodnout se. Ne jít rovnou na policii."
Mluvčí DP Ondřej Pečený připouští, že pro dítě to není příjemná zkušenost. Zároveň ale dodává: "Nejjednodušší by bylo, kdyby to měla v pořádku, to je věcí rodičů."