Předpisy pro revizory děti nešetří, mohou skončit v pláči na policii

  6:20aktualizováno  6:20
Třináctiletou Zuzanu přistihli v autobuse s propadlým kuponem. Občanku dívka ještě nemá, proto ji revizorka odvedla kvůli prokázání totožnosti na policii. "Dcera tam brečela, byla z toho špatná," stěžuje si na postup otec černé pasažérky. Revizorka ale postupovala podle předpisů, zákon nerozlišuje věk pasažérů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Dívku kontrolovali v autobuse v pražských Bohnicích, když jela do školy. Revizorka zjistila, že má čtvrtletní jízdenku, které před třemi dny vypršela platnost.

Třináctiletá Zuzana jí nemohla ukázat průkaz totožnosti, z něhož by si revizorka opsala i adresu trvalého bydliště kvůli složence s pokutou. Dívce tedy řekla, že půjdou na policii k ověření totožnosti. "Dcera sklapla paty a udělala, co jí revizorka řekla," řekl iDNES.cz otec, kterého takový postup rozezlil. Proto napsal pražskému dopravci stížnost.

Vadilo mu hlavně to, že dcera šla pryč s cizím člověkem. "V jejím věku absolutně nemůže vědět, kdo je revizor, jaká má práva a nerozezná padělaný odznak od skutečného," napsal Dopravnímu podniku.

Věk černých pasažérů

6 až 15 let - 0,1%,
16 až 19 let - 8 %,
20 až 29 let - 54 %,
30 až 39 let - 21 %,
40 až 49 let - 10 %,
50 až 59 let - 6%,
60 až 69 let - 1 %

Zdroj: DP Praha

"Na stanici policisté ověřovali totožnost, revizorka si vypisovala bloček, dcera brečela. Revizorka jí řekla něco v tom smyslu, že se stanou i horší věci. Neznělo to prý ale jako útěcha. Pak přišel policajt, řekl, že je to v pořádku, a dcera odešla do školy," popsal otec dívky.

Advokátka Klára Slámová s jednáním přepravní kontrolorky nesouhlasí. "Jednou je to dítě, revizorka ví, že je mu pod patnáct let. Dítě z toho může mít následky," domnívá se. "V pořádku mi to nepřipadá morálně, lidsky ani právně, když se dítě vede na stanici. Cítí nátlak."

Zákon nerozlišuje věk cestujících

Otec dívky se dočkal od vedoucího odboru přepravní kontroly Josefa Hocka suché odpovědi: revizorka postupovala stanoveným způsobem, odvedla cestující bez platného jízdního dokladu na policii k ověření totožnosti.

Přepravní podmínky pražského Dopravního podniku v souladu se zákonem nerozlišuje věk cestujících. Na druhou stranu, černých pasažérů ve skupině od šesti do patnácti let je minimálně.

Dívku možná v tu chvíli ani nenapadlo zavolat rodičům. Navíc potvrzení identity po telefonu by revizorce asi nestačilo. "Telefonování není jednoznačnou pomůckou," řekl iDNES.cz mluvčí DP Ondřej Pečený. "Máme omezené možnosti, jak si zjistit identitu dotyčného. Musíme dodržovat podmínky zákona."

Rodičům nikdo nevolal, ani revizorka, ani policie

Otec tvrdí, že ho nikdo o zadržení dcery neinformoval. Sama mu zavolala, až když dorazila do školy. Zákon o policii říká, že při zajištění osoby mladší 18 let je policista povinen vyrozumět zákonného zástupce. Jak probíhal konkrétní postup na bohnické policii, nechtěl její vedoucí Jaroslav Pecánek po telefonu sdělit.

Uvedl jen, že neexistuje-li u nezletilého podezření z nějakého nezákonného chování nebo podezření z přestupku, pustí ho. Dodal také, že s ověřováním totožnosti u nezletilých pro revizory se setkávají minimálně.

Advokát Josef Lžičař postup revizorky a priori neodsuzuje. Podle něj je třeba vzít v potaz mravní vyspělost dítěte i třeba to, jak daleko je škola, kam mířilo. "Moc bych v tom neviděl, slušnější by ale bylo zavolat," míní.

Cesta na policii může být pro dítě šok

Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová je přesvědčena, že by se přístup k dětem měl lišit. "Ať už řád Dopravního podniku nebo těch, co dopravu poskytují, by měl mít pojaté jiné chování k nezletilým a dospělým," poznamenala.

Slzám dívky na policejní stanici se nediví. "Pro nepřipravené, nepoučené dítě může být cesta na policii šok," myslí si. "Revizorka se mohla třeba spojit s tatínkem, dohodnout se. Ne jít rovnou na policii."

Mluvčí DP Ondřej Pečený připouští, že pro dítě to není příjemná zkušenost. Zároveň ale dodává: "Nejjednodušší by bylo, kdyby to měla v pořádku, to je věcí rodičů."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Svoboda za veřejné práce. Řepkovi pomohla obrácená logika zákona

Tomáš Řepka

Soud bývalému fotbalistovi Tomáši Řepkovi výrazně „zkrátil“ souhrnný trest. Každou odpracovanou hodinu veřejně...

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz