Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Baťa se zřítil do svých závodů. Teď je na místě pomníček

  9:25
Od tragické smrti slavného obuvníka Tomáše Bati uplynulo v pátek 12. července 81 let. Letadlo se s ním zřítilo ironií osudu do areálu jeho firmy v Otrokovicích. MF DNES zmapovala historii i současnost místa, jež stále zůstává pozapomenuté.

Tomáš Baťa vybudoval světoznámou firmu a pozvedl celý Zlín. | foto: SOKA Zlín

Fotogalerie

Severní část průmyslového areálu otrokovické firmy Toma nevypadá příliš vlídně. Stojí tady nevzhledné starší budovy, opodál je uložen všelijaký materiál.

A u náspu s kolejemi se jaksi nepatřičně krčí malý památníček.

Když přijdete blíž, přečtete si nápis: Zde zemřel Tomáš Baťa.

Stalo se to časně ráno 12. července 1932, kdy se letadlo s pilotem Jindřichem Broučkem a Baťou zřítilo v plné rychlosti k zemi. Neměli šanci přežít.

Pro svět to byla šokující zpráva, pro obyvatele Zlína a hlavně zaměstnance fabriky děsivá. Nikdo nevěděl, co bude dál.

Proto je zvláštní, že místo tragédie tehdy i teď zůstává trochu stranou. Je skromné a málo se o něm ví. Má ale velmi zajímavou historii.

Obraz tragédie v tisku a kronikách

Padl náš první spolupracovník!
Dnes ráno o 6. hodině startoval šéf závodu na obchodní cestu do Švýcar. Přes silnou mlhu odhodlal se k letu, neboť službu naší společné práci považoval za důležitější než bezpečnost života. Toto nebezpečí bylo tentokrát nad jeho síly. Podlehl. Odchází v okamžiku, kdy nezlomnou energií, geniálním duchem a neúnavnou obětavostí postavil naši práci na novou bezpečnou základnu, zajišťující všem spolupracovníkům práci.

(Jan Antonín Baťa, Dominik Čipera)

Ze závěti Tomáše Bati První podmínkou prospívání našeho závodu jest, abyste se nedomnívali, že závod jest jen Váš, jen pro Vás. Závod náš nebyl zbudován, aby zajistil existenci jen jeho zakladatelům. Vyšší pohnutky to byly, které na nás působily, abychom potlačovali své vášně a choutky, pokud jsme je viděli závodu škodlivy. Nebylo to jednou, co jsme byli odhodláni životy své obětovati ve prospěch závodu a nejeden z naší rodiny jemu za oběť již padl.

Nesmíme zapomenout!
V těchto dnech, kdy jsme stáli zdrceni nad mrtvým tělem Tomáše Batě, nebylo mezi námi všemi čestnými a poctivými lidmi v republice jediného, který by při této tragické události necítil lidsky. Jedinou výjimku tvořili komunisté a ta hrstka komunistických agentů, která má v rukou komunistické noviny, a ta, která byla objednána, aby za peníze šířila pomluvy a urážky. (novinový článek)

Z nekrologu Karla Čapka
Byl to muž; byl z lidí, kterým se oblíbeným rčením říká muž stoprocentní. Silný a snad trochu bezohledný; a především optimista. Muž naprosto nepodlomený jakoukoliv nedůvěrou v sebe; člověk nerozpolcený, který nemele na prázdno, ale silnými zuby překusuje problémy, které leží v linii jeho zájmu.

Přejmenování Otrokovic na Baťov
Změnou dostane se obci jména, které svým významem vyjadřuje poctivost, statečnost a lásku k práci, kteréžto vlastnosti jsou, jež budují závody, města i říše a které nám napomohou, aby budoucí nejkrásnější město Moravy, město Baťov, bylo záhy chloubou celé země. (J. A. Baťa při jednání otrokovického zastupitelstva, které v roce 1933 rozhodlo o přejmenování města. Jméno Baťov neslo až v letech 1939 až 1946.)

"Baťovská ideologie je optimistická a v dobrém slova smyslu budovatelská. Smutek a podobné pocity do ní nepatří," vysvětluje střídmost památky historik Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce Martin Marek.

Soudruzi s lopatami a krumpáči

"Památníkem mělo být další budování továrny i města Otrokovice, hlavně jeho čtvrti Baťov."

Letoun Junkers spadl sedm minut po startu. A osud si krutě zažertoval, protože to bylo přímo do otrokovického areálu firmy Baťa, naštěstí do jeho nezastavěné části.

První decentní pomníček, spíše pamětní deska s květinami, byl odhalen přesně za rok. Přišly dva tisíce "spolupracovníků", k nimž promluvil ředitel pomocných závodů Josef Hlavnička.

"Padl v plné síle, padl pro práci, kterou konal!" deklamoval Hlavnička. "Slibujeme na tomto místě, že na započatém díle budeme pilně pracovati dále, že zůstaneme věrni jeho nástupci a tak nejlépe uctíme jeho památku."

Ve stejný okamžik hovořil k mnohem početnějšímu zástupu ve Zlíně nový šéf podniku Jan Antonín Baťa, když odhaloval zdejší monumentální památník (dnešní Dům umění), který stojí symbolicky nad městem. Ten se stal hlavním místem vzpomínek.

Pomníček v Otrokovicích, u něhož se jednou za rok sešli zaměstnanci a vedení podniku, přečkal válku. Komunistům ale neodolal. Po únoru 1948 přišli soudruzi s lopatami a krumpáči a odstranili ho. Baťa byl symbolem kapitalismu.

"Fackovala nás hanba za jiné"

"To místo jako by náhle přestalo existovat. Stejně komunisti likvidovali celou baťovskou tradici," připomněla kronikářka Otrokovic Věra Kramářová. Pak se továrna přejmenovala na Svit a rozšiřovala se bez ohledu na pietní místo.

Přišel listopad 1989. Vzápětí přiletěl z Kanady Tomáš Baťa junior, jehož vítala plná náměstí. Euforie ale trochu opadla, když projevil přání podívat se na místo, kde zahynul jeho tatínek.

Dnes už zesnulý otrokovický pamětník Pravoslav Ehnert, který byl u toho, popsal svůj pocit následovně: "Fackovala nás hanba za jiné. Styděli jsme se."

Baťa junior měl povědomí o pomníčku. O tom, že ho komunisti zlikvidovali, ale nevěděl. Obuvníci ho na místo tehdy raději nevzali.

"Byl to ale impulz k tomu, aby se pomníček opět vybudoval. Na jaře 1990 byl hotový," připomněla Kramářová. Podle ní však stál asi 60 metrů (možná i víc) od původního místa, protože to bylo v rámci budování socialismu zastavěno tovární halou.

Firma Toma po letech vybudovala za 70 tisíc korun důstojnější památník, který byl odhalen přesně před rokem.

Dodnes stojí na tomto zvláštním místě. Areál je obehnaný plotem, v němž je sem tam díra. Kdo sem chce přijet autem, musí zaplatit u vjezdu. Ale možná je to tak, jak by si to Baťa přál. Na prvním místě u něho byla vždy práce.

"Tomáše Baťu nelze vzpomínati v smutku," shrnul v dobovém tisku novinář Antonín Cekota.

Autor:

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli...

Zastupitel si odmítl nasadit roušku a popudil kolegy, případ řeší hygiena

Prohřešek jednoho ze zastupitelů Města Albrechtice na Bruntálsku řešila policie a teď i hygienici. Zastupitel Zdeněk...

Hackeři odesílají falešné SMS o testech na covid. Zneužili jméno VFN

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice na svém Facebooku varovala před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na...

PŘEHLEDNĚ: Noční zákaz vycházení, uzavření prodejen. Co vše vláda nařídila?

Kvůli stále rostoucímu trendu nových případů vláda v pondělí znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Od...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...