Před 37 lety posvětili poslanci okupaci ČSSR

  11:36aktualizováno  11:36
Přesně před 37 lety zlegalizovalo Národní shromáždění pobyt sovětských vojsk na území tehdejšího Československa. Smlouvu, která to umožnila, schválil rekordní počet poslanců pouhé dva dny od podpisu. "Dočasný" pobyt trval dlouhých 23 let.

Sovětští vojáci v ulicích Prahy v roce 1968. | foto: Profimedia.cz

Text smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Přijetí smlouvy bylo jedním z důsledků změn, které začaly ihned po vstupu vojsk do Československa v srpnu 1968. Předcházelo mu také urychlené přijetí zákonů o cenzuře a shromažďovacím právu.

Text smlouvy se začal připravovat už začátkem října 1968, kdy Alexander Dubček, Oldřich Černík a Gustav Husák jednali v Moskvě o podmínkách dočasného umístění spojeneckých vojsk v Československu.

Jednání o vlastním textu smlouvy pokračovala 14. a 15. října. Hned další den přijela sovětská delegace do Prahy a její členové smlouvu 16. října podepsali.

Proti byli jen čtyři poslanci
Už o dva dny později následovalo urychlené schvalování Národním shromážděním. Toho se nezúčastnilo 50 poslanců, 238 zákonodárců se smlouvou souhlasilo a 10 se zdrželo hlasování. Proti byli jen čtyři členové - Gertruda Sekaninová, František Kriegel, Václav Prchlík a František Vodsloň.

„Smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území vychází z tradičního přátelství, spolupráce a spojenectví mezi Sovětským svazem a Československem, ze snahy o jejich další upevnění, jak je uvedeno v preambuli smlouvy a jak to odpovídá zájmům lidu obou států,“ obhajoval tehdy smlouvu poslanec Jan Němec.

Poslankyni Gertrudě Sekaninové se však návrh smlouvy nelíbil. „Doporučuji proto a navrhuji, aby Národní shromáždění přijalo toto usnesení: Národní shromáždění žádá vládu, aby v brzké době zahájila se Sovětským svazem jednání o úplném odchodu sovětských vojsk z československého území,“ prohlásila tehdy.

Její vystoupení sklidilo velký aplaus, realita však byla jiná. Ještě v roce 1990 bylo na československém území přes 73 tisíc sovětských vojáků základní služby, přes 18 tisíc důstojníků a bezmála pětačtyřicet tisíc občanských pracovníků a rodinných příslušníků.

Češi stále čekají na odškodnění
Odsun 1220 tanků, 2505 bojových vozidel a obrněných transportérů, 1218 zbraní dělostřelectva s ráží přesahující 100 mm, 77 bojových letadel a 146 bitevních letadel trval od února 1990 do června následujícího roku.

V souvislosti s pobytem okupačních vojsk zemřelo v Československu 290 lidí a dalších 577 jich bylo těžce zraněno. Pohledávky Československa vůči SSSR zaviněné pobytem a odsunem vojsk přesáhly 14 miliard korun.

Odškodnění se zdaleka nedočkali všichni poškození Češi a Slováci. „Část lidí sice byla odškodněna na základě zákona z roku 1992, ale není tomu konec,“ řekla iDNES Milada Kadlecová z Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu. „Lidé, kteří požadují odškodnění by se měli obrátit přímo na nás,“ dodala.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz