Pražský silniční okruh provázejí spory

  19:00aktualizováno  19:00
Praha - Argumenty stran při projednávání jižní varianty silničního okruhu na radnici hlavního města si protiřečily, přestože vycházely z jednoho zdroje. Tím bylo šetření vlivu stavby na životní prostředí. Například primátor Jan Kasl se přiklonil k jižní trase, přestože odbor životního prostředí a odbor dopravy magistrátu doporučily trasu severní přes Statenice, Únětice a Řež.

Mezi zastupiteli tak došlo k neshodám. Někteří totiž byli překvapeni výsledky šetření obou odborů, které popíraly důvody uváděné pimátorem.Usnesení o jižní variantě, které ukládá primátorovi Janu Kaslovi jednání s ministrem životního prostředí, bylo přesto schváleno.

Náměstek primátora Martin Hejl však oponoval, že nelze vytrhovat jeden faktor od druhého. "Podstatou věci je závěr důvodové zprávy, kde se podle výsledků šetření vlivu stavby na životní prostředí zpracovatel přiklonil k variantě jižní. A to především s ohledem na množství škodlivin v ovzduší," uvedl Hejl.

Odbor životního prostředí a odbor dopravy ovšem při svém hodnocení vycházel ze stejného šetření. Odbory ale dospěly k naprosto opačnému závěru. "Za nejvhodnější považujeme a k realizaci doporučujeme variantu severní. Z hlediska ochrany ovzduší pokládáme jižní trasu za nevhodnou," uvádí se v posudku odboru životního prostředí podepsaném ředitelkou Kateřinou Vaculovou.

Odbor dopravy s ředitelem Kamilem Kotkem došel k závěru, že optimálním řešením pro trasu silničního okruhu je varianta severní. "Není pravda, že varianta jižní oproti variantě severní pozitivně ovlivní životní prostředí. Navíc suchdolská trasa také neřeší tangenciální dopravu. Se spojením částí na severu Prahy se ale počítá v územním plánu v období pro rok 2010," tvrdí se v stanovisku odboru dopravy.

Zastupitel Milan Press upozornil, že za katastrofu považuje především zdržení výstavby okruhu, které by v případě severní trasy činilo asi šest let. "Řada občanů čeká na most přes Vltavu jako na smilování, protože každý den se procpávat ucpanými Holešovicemi, to je něco úděsného," řekl Press.

Primátor Jan Kasl podpořil stavbu jižní trasy jednoznačně. "Odmítám odkládání realizace severozápadní části okruhu. Neustále zpochybňování dohodnutých řešení vede ke zhoršování situace v Praze 6, 7 i 8 a ohrožuje tak zdraví lidí," uvedl.

Čísla a argumenty pro a proti výstavbě jižního okruhu se z různých zdrojů liší. Primátor kupříkladu hovoří o šestnáctiprocentním rozdílu mezi oběma variantami ve zlepšení stavu ovzduší v metropoli. Odbor životního prostředí magistrátu však hovoří o rozdílu jednoprocentním, tedy nepodstatném. Primátor tvrdí, že jižní variantu využije více řidičů, čímž se zlepší dopravní situace v hlavním městě. Odbor životního prostředí odliv vnitropražské dopravy jako nereálný, bylo by ho podle něj možné očekávat asi jen v případě kolapsu vnitřní dopravy.

A tak by se dalo pokračovat v dalších argumentech. Nyní se čeká na vyjádření ministerstva životního prostředí, které by mělo padnout v září letošního roku. Ministr Miloš Kužvart zatím vyhraněný názor nemá.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Najdete na iDNES.cz