Pražský magistrát vypsal podivný tendr za 800 milionů korun

  7:15aktualizováno  14:27
Pražská radnice vypsala problematickou zakázku za 800 milionů korun. Týká se přestavby Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Firmy mají na přihlášení se do řízení kratší lhůtu, než povoluje zákon. Zakázka je navíc o 100 milionů dražší, než je odhadovaná cena opravy radnice a paláce.

V budově Nové radnice sídlí pražský magistrát. Má tam kancelář i primátor Prahy. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Magistrát hlavního města zadal tendr 19. července. Firmy mohou o účast v řízení žádat do 19. srpna. V zákoně o veřejných zakázkách je ale jako nejkratší možná lhůta uvedeno 37 dní, uvedly Hospodářské noviny. Podle nich se výjimky na tento případ nevztahují.

Radní Ondřej Pecha (ODS), která má zakázku na starost, ale deníku tvrdil, že tendr je v pořádku. "Lhůta činí 30 dní, plně v souladu se zákonem," řekl. Proč magistrát zadal tak krátký termín, nedokázal deníku vysvětlit. Primátor Pavel Bém odkázal jen na tiskovou mluvčí.

Podle právníka Martina Lukáše z kanceláře Weinhold Legal, kterého oslovil iDNES.cz, by magistrát lhůtu mohl krátit pouze tehdy, pokud by oznámení o zakázce odeslal elektronicky nebo by umožnil přístup k zadávací dokumentaci přes internet ode dne uveřejnění oznámení o zakázce.

Minimálně to druhé se ale nestalo. Magistrát dokumentaci zveřejnil až po článku Hospodářských novin, tedy týden po jejím odeslání.

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka listu řekl, že kratší lhůta budí podezření, že už je vybrán uchazeč, který o zakázce věděl dříve a stihl se připravit.

Sto milionů na zakázce nesedí

Zádrhel je podle listu také v hodnotě zakázky. Ta je 800 milionů. Podle Hospodářských novin přitom architekti sdružení MAC Architecture a DaM, které loni vyhrálo soutěž na projekt rekonstrukce, spočítali náklady na opravu obou budov na 700 milionů korun. Tedy o sto milionů méně. Proč existuje rozdíl mezi cenou architektů a hodnotou zakázky, Pecha listu nevysvětlil.

Na vypracování nabídky navíc měli architekti dva měsíce, tedy dvakrát delší dobu, než mají nyní stavební firmy.

Jak zjistil iDNES.cz z dokumentace zveřejněné až dnes na internetu, magistrát chce při výběrovém řízení zúžit počet soutěžících losem. Šanci ucházet se o zakázku dostane maximálně pět společností. Výběr losem byl přitom v minulosti kritizovaný jako netransparentní. Nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský MF DNES řekl, že bude chtít losování zakázat. (více o zákazu losování tady)

"Budu se snažit, abychom to v té novele vypustili," řekl MF DNES Jankovský. Podle něj je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," podotkl Jankovský. Podle něj bude novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Před volbami štědrá radnice

Zakázku magistrát vypsal tři měsíce před volbami. Radu města v současné době ovládá pouze ODS, která měla léta v metropoli pevné postavení. Postupně ale začala ztrácet pevnou půdu pod nohama a při květnových volbách do Sněmovny ji porazila TOP 09. (více o reakci na volební porážku čtěte tady) Této straně, jejímž lídrem bude v Praze bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, dávají šanci na výhru také předvolební průzkumy - čtěte TOP 09 podle průzkumu stále sílí. Už by porazila ČSSD i ODS.

Opravy paláce a radnice ale nejsou jedinými předvolebními útratami. Jen v červenci schválila rada zastupitelstva tendry za nejméně dvě miliardy korun. Třeba 190 milionů chce dát firmě, která na magistrátu zavede protikorupční strategii, 360 milionů zaplatí za nový domov pro slony v pražské zoo, 596 milionů má stát plavecký areál Šutka - čtěte Praha dostaví bazén v Šutce, pavilony v zoo, počítá i s čistírnou vody .

Dotaz, kde Praha vezme 800 milionů na opravu Nové radnice a Clam-Gallasova paláce, Pecha listu nedokázal odpovědět. "Bude záležet na zastupitelstvu, jakou částku přidělí této investiční akci na rok 2011. O investici bude rozhodovat až nové zastupitelstvo," konstatoval.

Velké investiční akce Prahy se vždy projednávají ve finančním výboru. Projekt revitalizace Mariánského náměstí podle Hospodářských novin výbor ovšem vůbec neviděl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Hradecká SPD se hádá a ubylo jí členů, asistent viní poslance z vydírání

Lídr kandidátky SPD v Hradeckém kraji Zdeněk Podal

Hradecké státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na poslance Zdeňka Podala z SPD. Jeho bývalý asistent Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz