Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Pražský lanový most vydržel jen jedenáct let. Doprava kolabuje

  17:28
Propadlý nosník na lanovém mostě v pražských Strašnicích způsobil zhroucení dopravy v celé Praze 10. Policejní hlídky totiž na most, jenž je součástí Jižní spojky, nepouštějí těžká nákladní auta, která proto musí projíždět po silnicích mezi obytnými domy.

Ve směru na Prahu 9 na něj nesmějí kamiony nad 6 tun, ostatní smějí jet maximálně 30 km/h. | foto: Michal Šula, MF DNES

Když před jedenácti lety dělníci dokončili výstavbu silničního lanového mostu ve Strašnicích, celé Praze 10 se ulevilo. Stejně tak všem řidičům, kteří tehdy mířili z jihu města na sever či obráceně.

Dálniční obchvat centra, který začínal u Barrandovského mostu a odváděl auta z celé Prahy 4, tu totiž do té doby končil. Auta dosud jedoucí po třech širokých pruzích tu musela sjíždět do dnešní Švehlovy ulice plné křižovatek a tramvají. Jinudy to nešlo.

Řada obyvatel jižní části metropole si jistě ještě dobře pamatuje, jak nesmírně dlouhá byla cesta autem na výlet třeba do Krkonoš či do rekreačních oblastí u Labe. Všichni se totiž museli proplést Hostivaří a Vysočany, což bylo mnohdy dobrodružství na desítky minut.

Lanový most tehdy překlenul nepřekonatelnou hráz, již tvořilo široké kolejiště trati Praha - České Budějovice a strašnického seřaďovacího nádraží, a prodloužil dálnici až do Štěrbohol. Ta se pak o dva roky později protáhla až k Běchovicím.

Tisíce aut náhle z ulic proplétajících se mezi domy zmizely a Hostivařští vydechli úlevou. Až na mimořádné situace, kdy se na dálničním okruhu stala nehoda a řidiči využili starou spojku jako objížďku, tu byl klid. To se včera změnilo.

Oprava lanového mostu

Kamiony neohlídalo ani třicet policistů
Jaké to je žít bez tohoto důležitého mostu, po němž denně projede na sto tisíc aut, si obyvatelé Prahy 10 připomínají v těchto dnech.

Policie sice na most nepouští jen nákladní automobily těžší než šest tun, a navíc jen ve směru do Štěrbohol, přesto jsou ulice v Hostivaři, Strašnicích či Záběhlicích totálně ucpané.

Zejména ve Švehlově ulici to vypadá jako před více než jedenácti lety. Ne-li hůř, tehdy totiž hlavním městem neprojíždělo tak velké množství kamionů jako dnes.

Včera kamiony tuto ulici v úseku před hostivařským nádražím zcela ucpaly. V úseku před křižovatkou s Pražskou ulicí pak museli řidiči osobních aut mezi nákladními vozy kličkovat. Táhla se tu v pravém pruhu kolona, která začínala už na Jižní spojce od sjezdu z dálnice D1 a pokračovala až ke křižovatce Průmyslové s Černokosteleckou. Tady řidiči nákladních aut nedbali značek, a dokonce zablokovali oba jízdní pruhy, kam je jim vjezd zapovězen.

Doprava se úplně zastavila. "Vůbec se nedalo projet. Stáli jsme už od nádraží mezi kamiony, které jezdily v obou pruzích," stěžoval si jeden z řidičů, který stál v koloně.

Přestože policie vyslala na místo na třicet policistů, uhlídat řidiče kamionů se jim nepodařilo.

"Mají za úkol řídit dopravu a odklánět kamiony z Jižní spojky. Pokud se tady stane nehoda, policisté ji řeší přednostně. V záloze pak máme připraven také vrtulník, kdyby došlo k nějaké mimořádné události," sdělila mluvčí policie Iva Miklíková.

Policejní hlídky také při kolabující dopravě vypnuly semafory na rušné křižovatce u obchodního centra Europark a raději provoz řídily samy.

MHD: desítky minut zpoždění
Doslova peklo zažívali v úterý cestující v pražské hromadné dopravě, kteří se vydali autobusem od hostivařského nádraží do Hloubětína nebo od stanice metra A Skalka směrem do Hostivaře.

"Kdybych tušila, jak to vypadá, tak bych snad raději šla pěšky na Průběžnou na tramvaj, než jela autobusem," postěžovala si Jarmila Kinclová, která vystupovala z autobusu číslo 154 na zastávce Na Groši. Tramvaj totiž na rozdíl od autobusů jede po vlastním kolejovém tělese, na které auta ani kamiony nesmějí.

Autobusy přes den nabíraly kvůli dopravní zácpě zpoždění. Nejhorší byla situace na Průmyslové v úseku od křižovatky s Hornoměcholupskou po křižovatku s Černokosteleckou. Tudy například musí linky 181 a 183 do Hloubětína nebo linka 271, která tudy projíždí směrem na Skalku.

Autobusy hledají cestičku po kolejích
"Ve špičce měly autobusy zpoždění zhruba dvacet minut," upřesnil jeden z dispečerů Dopravního podniku. Kolem druhé hodiny odpoledne se pak situace o trochu zlepšila a cestující museli na spoje čekat průměrně o deset minut déle, než je uvedeno v jízdních řádech.

Policie proto nakonec povolila autobusům hromadné dopravy jezdit místo po vozovce mezi ostatními auty po tramvajovém pásu.

Místní se bojí úplné uzavírky mostu
Nepříjemná je situace také pro obyvatele Švehlovy ulice. "Je to hrozné. Ulice je hlučná i za normálního provozu, teď je to ještě mnohem horší a nedá se tu pořádně ani dýchat nebo chodit po ulici," postěžovala si Jana Kučerová, která tu bydlí.

Patrně si ještě několik týdnů neoddychne. Technická správa komunikací počítá s tím, že těžké kamiony na most nepustí ještě zhruba měsíc.

"Jen aby ten lanový most neuzavřeli i pro osobní auta. To by tu už neprojelo vůbec nic," obává se Karel Slovák, který bydlí v novostavbě u obchodního centra Park Hostivař.

"Práce nyní probíhají za provozu," dal Slovákovi naději mluvčí správy silnic Tomáš Mrázek.

. KUDY objet lanový most

JAK JET AUTEM
Hned pod sjezdem z Jižní spojky ve směru na Zahradní Město zahněte vlevo a dejte se směrem do Strašnic, podjeďte Jižní spojku a po ulici Na Padesátém kolem stanice metra A Skalka a dál do Úvalské. Na křižovatce s ulicí Černokostelecká zahněte vpravo a dojeďte až ke křižovatce s Průmyslovou ulicí. Tady najeďte znovu Jižní spojku. Pokud jedete do Dolních nebo Horních Měcholup, pokračujte po Černokostelecké ulici přes křižovatku do ulice Kutnohorská.

Objet Švehlovu
Jestliže je cílem vaší cesty Zahradní Město, můžete sjet z Jižní spojky již na sjezdu do Vršovic, ulicí V Korytech se pak dejte doprava a na křižovatce se Záběhlickou zahněte doleva. Ulicí Práčskou pak dojedete na Zahradní Město. Pokud se chcete na Zahradním Městě vyhnout pouze Švehlově ulici, projeďte Topolovou nebo Pražskou ulicí.

Objet Průmyslovou
Z Jižní spojky sjeďte už směrem na Spořilovskou ulici, pak sjeďte na Türkovu a zahněte do ulice Mírového hnutí. Přes Jižní Město pak Výstavní a Novopetrovickou, Hornoměcholupskou, přejeďte železniční trať ulicí K Měcholupům a pak najeďte na ulici Kutnohorskou. Tou se dostanete zpět do Štěrbohol na Průmyslovou a Jižní spojku.


JAK JET MHD
Směr Zahradní Město a Hostivař
Jistotu nabízejí tramvaje. Místo autobusem od stanice metra A Skalka vystupte již ve stanici metra A Strašnická a tady přesedněte na tramvaj číslo 26 na Zahradní Město a dále můžete jet až na konečnou do Hostivaře.

Směr Černý Most
Pokud cestujete z Jižního Města nebo z Hostivaře, nemusíte obvyklými linkami 181 a 183, které jedou po Průmyslové. Od stanice metra C Háje případně ze zastávky Nádraží Horní Měcholupy linkou číslo 240, která jede na Černý Most. Odtud se pak metrem dostanete do Hloubětína nebo Vysočan.

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Jiří Čunek je druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196...

VIDEA TÝDNE: Útok koláčem, demonstrace v Rusku a striptýz v domě pro seniory

Nedělní bilance videí má jasného vítěze. Stal se jím útok koláčem na předsedu SPD Okamuru. Zaujalo také poslední...

ANALÝZA VOLEB: Políček Fialově vládě

Premium Česko má za sebou komunální volby a první kolo klání o křesla v Senátu. Vzhledem k řadě možných kritérií, podle kterých...

Prima má sestře Marešové zaplatit 600 tisíc za porušení presumpce neviny

Televize Prima má zdravotní sestře Věře Marešové z nemocnice v Rumburku zaplatit 600 tisíc korun za to, že v...

Pronájem bytu 3+kk 80 m2
Pronájem bytu 3+kk 80 m2

Třebízského, České Budějovice - České Budějovice 5
14 500 Kč/měsíc

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...