Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Pražský lanový most vydržel jen jedenáct let. Doprava kolabuje

  17:28
Propadlý nosník na lanovém mostě v pražských Strašnicích způsobil zhroucení dopravy v celé Praze 10. Policejní hlídky totiž na most, jenž je součástí Jižní spojky, nepouštějí těžká nákladní auta, která proto musí projíždět po silnicích mezi obytnými domy.

Ve směru na Prahu 9 na něj nesmějí kamiony nad 6 tun, ostatní smějí jet maximálně 30 km/h. | foto: Michal Šula, MF DNES

Když před jedenácti lety dělníci dokončili výstavbu silničního lanového mostu ve Strašnicích, celé Praze 10 se ulevilo. Stejně tak všem řidičům, kteří tehdy mířili z jihu města na sever či obráceně.

Dálniční obchvat centra, který začínal u Barrandovského mostu a odváděl auta z celé Prahy 4, tu totiž do té doby končil. Auta dosud jedoucí po třech širokých pruzích tu musela sjíždět do dnešní Švehlovy ulice plné křižovatek a tramvají. Jinudy to nešlo.

Řada obyvatel jižní části metropole si jistě ještě dobře pamatuje, jak nesmírně dlouhá byla cesta autem na výlet třeba do Krkonoš či do rekreačních oblastí u Labe. Všichni se totiž museli proplést Hostivaří a Vysočany, což bylo mnohdy dobrodružství na desítky minut.

Lanový most tehdy překlenul nepřekonatelnou hráz, již tvořilo široké kolejiště trati Praha - České Budějovice a strašnického seřaďovacího nádraží, a prodloužil dálnici až do Štěrbohol. Ta se pak o dva roky později protáhla až k Běchovicím.

Tisíce aut náhle z ulic proplétajících se mezi domy zmizely a Hostivařští vydechli úlevou. Až na mimořádné situace, kdy se na dálničním okruhu stala nehoda a řidiči využili starou spojku jako objížďku, tu byl klid. To se včera změnilo.

Oprava lanového mostu

Kamiony neohlídalo ani třicet policistů
Jaké to je žít bez tohoto důležitého mostu, po němž denně projede na sto tisíc aut, si obyvatelé Prahy 10 připomínají v těchto dnech.

Policie sice na most nepouští jen nákladní automobily těžší než šest tun, a navíc jen ve směru do Štěrbohol, přesto jsou ulice v Hostivaři, Strašnicích či Záběhlicích totálně ucpané.

Zejména ve Švehlově ulici to vypadá jako před více než jedenácti lety. Ne-li hůř, tehdy totiž hlavním městem neprojíždělo tak velké množství kamionů jako dnes.

Včera kamiony tuto ulici v úseku před hostivařským nádražím zcela ucpaly. V úseku před křižovatkou s Pražskou ulicí pak museli řidiči osobních aut mezi nákladními vozy kličkovat. Táhla se tu v pravém pruhu kolona, která začínala už na Jižní spojce od sjezdu z dálnice D1 a pokračovala až ke křižovatce Průmyslové s Černokosteleckou. Tady řidiči nákladních aut nedbali značek, a dokonce zablokovali oba jízdní pruhy, kam je jim vjezd zapovězen.

Doprava se úplně zastavila. "Vůbec se nedalo projet. Stáli jsme už od nádraží mezi kamiony, které jezdily v obou pruzích," stěžoval si jeden z řidičů, který stál v koloně.

Přestože policie vyslala na místo na třicet policistů, uhlídat řidiče kamionů se jim nepodařilo.

"Mají za úkol řídit dopravu a odklánět kamiony z Jižní spojky. Pokud se tady stane nehoda, policisté ji řeší přednostně. V záloze pak máme připraven také vrtulník, kdyby došlo k nějaké mimořádné události," sdělila mluvčí policie Iva Miklíková.

Policejní hlídky také při kolabující dopravě vypnuly semafory na rušné křižovatce u obchodního centra Europark a raději provoz řídily samy.

MHD: desítky minut zpoždění
Doslova peklo zažívali v úterý cestující v pražské hromadné dopravě, kteří se vydali autobusem od hostivařského nádraží do Hloubětína nebo od stanice metra A Skalka směrem do Hostivaře.

"Kdybych tušila, jak to vypadá, tak bych snad raději šla pěšky na Průběžnou na tramvaj, než jela autobusem," postěžovala si Jarmila Kinclová, která vystupovala z autobusu číslo 154 na zastávce Na Groši. Tramvaj totiž na rozdíl od autobusů jede po vlastním kolejovém tělese, na které auta ani kamiony nesmějí.

Autobusy přes den nabíraly kvůli dopravní zácpě zpoždění. Nejhorší byla situace na Průmyslové v úseku od křižovatky s Hornoměcholupskou po křižovatku s Černokosteleckou. Tudy například musí linky 181 a 183 do Hloubětína nebo linka 271, která tudy projíždí směrem na Skalku.

Autobusy hledají cestičku po kolejích
"Ve špičce měly autobusy zpoždění zhruba dvacet minut," upřesnil jeden z dispečerů Dopravního podniku. Kolem druhé hodiny odpoledne se pak situace o trochu zlepšila a cestující museli na spoje čekat průměrně o deset minut déle, než je uvedeno v jízdních řádech.

Policie proto nakonec povolila autobusům hromadné dopravy jezdit místo po vozovce mezi ostatními auty po tramvajovém pásu.

Místní se bojí úplné uzavírky mostu
Nepříjemná je situace také pro obyvatele Švehlovy ulice. "Je to hrozné. Ulice je hlučná i za normálního provozu, teď je to ještě mnohem horší a nedá se tu pořádně ani dýchat nebo chodit po ulici," postěžovala si Jana Kučerová, která tu bydlí.

Patrně si ještě několik týdnů neoddychne. Technická správa komunikací počítá s tím, že těžké kamiony na most nepustí ještě zhruba měsíc.

"Jen aby ten lanový most neuzavřeli i pro osobní auta. To by tu už neprojelo vůbec nic," obává se Karel Slovák, který bydlí v novostavbě u obchodního centra Park Hostivař.

"Práce nyní probíhají za provozu," dal Slovákovi naději mluvčí správy silnic Tomáš Mrázek.

. KUDY objet lanový most

JAK JET AUTEM
Hned pod sjezdem z Jižní spojky ve směru na Zahradní Město zahněte vlevo a dejte se směrem do Strašnic, podjeďte Jižní spojku a po ulici Na Padesátém kolem stanice metra A Skalka a dál do Úvalské. Na křižovatce s ulicí Černokostelecká zahněte vpravo a dojeďte až ke křižovatce s Průmyslovou ulicí. Tady najeďte znovu Jižní spojku. Pokud jedete do Dolních nebo Horních Měcholup, pokračujte po Černokostelecké ulici přes křižovatku do ulice Kutnohorská.

Objet Švehlovu
Jestliže je cílem vaší cesty Zahradní Město, můžete sjet z Jižní spojky již na sjezdu do Vršovic, ulicí V Korytech se pak dejte doprava a na křižovatce se Záběhlickou zahněte doleva. Ulicí Práčskou pak dojedete na Zahradní Město. Pokud se chcete na Zahradním Městě vyhnout pouze Švehlově ulici, projeďte Topolovou nebo Pražskou ulicí.

Objet Průmyslovou
Z Jižní spojky sjeďte už směrem na Spořilovskou ulici, pak sjeďte na Türkovu a zahněte do ulice Mírového hnutí. Přes Jižní Město pak Výstavní a Novopetrovickou, Hornoměcholupskou, přejeďte železniční trať ulicí K Měcholupům a pak najeďte na ulici Kutnohorskou. Tou se dostanete zpět do Štěrbohol na Průmyslovou a Jižní spojku.


JAK JET MHD
Směr Zahradní Město a Hostivař
Jistotu nabízejí tramvaje. Místo autobusem od stanice metra A Skalka vystupte již ve stanici metra A Strašnická a tady přesedněte na tramvaj číslo 26 na Zahradní Město a dále můžete jet až na konečnou do Hostivaře.

Směr Černý Most
Pokud cestujete z Jižního Města nebo z Hostivaře, nemusíte obvyklými linkami 181 a 183, které jedou po Průmyslové. Od stanice metra C Háje případně ze zastávky Nádraží Horní Měcholupy linkou číslo 240, která jede na Černý Most. Odtud se pak metrem dostanete do Hloubětína nebo Vysočan.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

„Stydím se říct, že jsem učitelka“. Každý pátý kantor zvažuje odchod ze školství

Ministr školství Vladimír Balaš převzal rezort teprve v pátek, ale bude se mít co otáčet již od začátku. Společnost GTS...

Česko získalo pět set skládacích domů pro uprchlíky. Další chce od Dánska

Česko řeší nedostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Některé kraje totiž dlouhodobě varují, že již...

Ledovec je neviditelný nepřítel, ne kamarád, varuje horolezec Holeček

V posledních dnech se opakují zprávy o nešťastných událostech v Alpách. V blízkosti vrcholu hory Marmolada se v neděli...

Předsednictví s větší pokorou. V EU české priority chválí, říká diplomatka Hrdá

Minulý pátek zahájilo Česko své předsednictví v Radě EU. Podle stálé představitelky ČR při Evropské unii Edity Hrdé je...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...