Půlmiliardový „tunel“ v DPP bez trestu. Soud zprostil Rittiga a spol. obvinění

  9:37aktualizováno  15:06
Pražský městský soud zprostil viny všech 17 obžalovaných, zapletených do údajného tunelování Pražského dopravního podniku. Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce Borgula se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal, zástupce dopravního podniku si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Obžalovaní bývalý šéf Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Martin Dvořák (vpravo) a jeho někdejší ekonomický náměstek Ivo Štika čekají na začátek jednání Městského soudu v Praze, který vynesl rozsudek v kauze údajného tunelování DPP. (17. května 2019) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Dle obžaloby měl DPP při zadávání zakázek, zpronevěře a následnému praní špinavých peněz přijít nejméně o 457,5 milionu korun. Mezi obviněnými byl i lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf DPP Martin Dvořák. 

Fotogalerie

Při příchodu k soudu státní zástupce Adam Borgula zopakoval, že se podle něj vinu všech obžalovaných podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání odposlechů Rittiga.

Na vynesení rozsudku dorazilo šest obžalovaných včetně Dvořáka. Ostatní zastupovali jejich advokáti. Obžalovaní už dříve požádali o to, aby se soud mohl konat i v jejich nepřítomnosti.

Jak reagovali jednotliví aktéři?

Dvořák po skončení líčení kritizoval novináře, kteří podle něj ignorovali argumenty obhajoby. Státní zástupce podle něj chtěl případ využít pro vzestup ve své kariéře.

Rittig k soudu nepřišel, jeho obhájce Vlastimil Rampula označil výsledek za odpovídající. „Důvody pro podání obžaloby podle mého názory vůbec nebyly a hlavní líčení toto jen prohloubilo,“ podotkl.

Rittig sám na twitteru zveřejnil fotku s několika lahvemi šampaňského a s poděkováním těm, kdo mu drželi palce. Na Instagramu poté zveřejnil krátké video, jak s lahvemi tancuje.

Jaroslav Kubiska, jediný z obžalovaných, který spolupracoval se státním zástupcem, nechtěl rozhodnutí soudu komentovat.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud na rozdíl od první instance dojde k přesvědčení, že se stal trestný čin. „Věřím, že odvolací soud následně připustí jako důkaz odposlechy, které jasně dokazují korupční jednání obviněných v této kauze,“ uvedl.

Obviněným hrozily až pětileté tresty a milionové pokuty

Borgula požadoval pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku soud podle něj neměl trestat. 

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v případu figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. 

V první větvi kauzy vinila obžaloba vedle Dvořáka i dva další bývalé zaměstnance DPP - ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

V druhé větvi případu byli vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.

Kauza údajného tunelování DPP se řeší přes sedm let

  • Počátky případu, který se týká zejména možného vyvádění peněz z dopravního podniku prostřednictvím papírových jízdenek, sahají do roku 2007. Tehdy se podle svědectví Vladimíra Sitty, bývalého generálního ředitele tiskárny Neograph, zrodil z iniciativy společníka firmy Jana Janků plán na získání lukrativní zakázky od městské firmy. Podmínkou bylo angažovat jako prostředníka obchodu společnost Cokeville Assets, která měla nejasnou vlastnickou strukturu a sídlila na Britských Panenských ostrovech.
  • Neograph, který pro získání zakázky namísto dosavadních dodavatelů Státní tiskárny cenin a německé Schwarz Druck využil toho, že se začal používat utajovaný ochranný prvek, odváděl podle médií z každé jízdenky firmě Cokeville Assets 17 haléřů (DPP v roce 2011 za část dodávky platil 37 haléřů za kus). Obchod začal fungovat v roce 2008, o dva roky později pak obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší upozornil policii na podezřelé okolnosti a zmínil i to, že peníze pro Cokeville končí u pražského podnikatele Iva Rittiga.
  • V médiích se informace o podezřelé zakázce objevily v listopadu 2011, kdy o nich informovala mimo jiné Česká televize s odkazem na Sittu mladšího. To, že je výroba jízdenek pro pražský dopravní podnik "dvojnásobně předražená", potvrdil v té době Sitta starší. V prosinci 2011 DPP a Neograph smlouvu (která přitom měla čtyřletou výpovědní lhůtu) ukončily, média tehdy spekulovala o tom, že zveřejnění kauzy a ukončení smlouvy je zřejmě důsledkem sporů mezi Sittou starším a Janků.
  • Sittové v následujících letech čelili obvinění z tunelování Neographu, odvolací soud je ale loni v říjnu očistil. Oba muži označili stíhání za mstu lidí kolem Rittiga. Vladimír Sitta starší například uvedl, že je stíhán za to, že přerušil penězovod z pražského dopravního podniku. Sitta společnost Neograph zakládal a dlouhá léta vlastnil. O papírny přišel, když je ovládl někdejší spolumajitel Jan Janků. Neograph se pak přejmenoval na Security Paper Mill.
  • Policie se vedle Sittů zabývala kauzou kolem údajně předražených jízdenek a v říjnu 2013 padla první obvinění, a to z pletich při veřejné soutěži a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Média tehdy psala, že mezi obviněnými jsou někdejší generální ředitel DPP z let 2007 až 2011 Martin Dvořák, Janků, advokát Peter Kmeť a Dvořákův někdejší ekonomický náměstek Ivo Štika. V únoru 2014 pak policie kvůli jízdenkám obvinila také Iva Rittiga.
  • Počet obviněných postupně rostl, před soudem nakonec vedle Dvořáka a Rittiga stanulo loni v říjnu dalších 15 spoluobžalovaných, kromě zakázky na papírové jízdenky se případ rozrostl ještě o zajištění prodeje jízdenek (místa zejména ve stanicích metra) a SMS jízdenky. Druhá větev případu se týká údajného praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. DPP v kauze figuroval jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.
  • Dnes soud všech 17 obviněných v kauze zbavil obžaloby. Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Odvolání státního zástupce Adama Borguly je pravděpodobné.
  • Ivo Rittig, který je v médiích označován za hlavní postavu v pozadí kauzy, se spojování s případem bránil u soudu. Loni v červnu ale pražský vrchní soud potvrdil, že Nadační fond proti korupci nemusí stahovat z webu tiskové zprávy, které Rittiga pojí s kauzou předražených jízdenek. Letos v březnu pak Rittig sám stáhl žalobu, kterou podal v roce 2012 kvůli článkům deníku Blesk a v níž se po vydavatelství Czech News Center (CNC) domáhal omluvy a milionu korun za zprávy, které ho spojovaly s případem jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Soud začal rozplétat kauzu předražených jízdenek na MHD v roce 2018.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz