Praze chybějí hospicová lůžka

  12:11aktualizováno  12:11
Praha - Podle ministerstva zdravotnictví je v Praze zapotřebí minimálně sto patnáct hospicových lůžek. Dnes jich je šestadvacet. V současnosti na území hlavního města a středočeského kraje existuje jediný hospic v Bohnicích. Jeho kapacita šestadvaceti lůžek však zdaleka nestačí. Podle ředitele Josefa Hellera na lůžko čeká akutně další dvacítka žadatelů.

Nepříznivá situace se zřejmě brzy nezmění. Občanské sdružení Cesta domů, jež si předsevzalo potřebný hospic v metropoli zřídit, usilovalo letos v dubnu o získání usedlosti Ladronka. "Pro tento účel by statek takřka ideálně vyhovoval jak velikostí, tak umístěním v klidové zóně. Počítali jsme se zhruba 40 lůžky včetně přistýlek pro příbuzné, které by umožnily hospitalizaci asi 400 pacientů za rok," uvedl předseda sdružení Štěpán Špinka.

Zastupitelé se však přiklonili k projektu Prahy 6, podle kterého budou v Břevnově restaurace, ubytovna, kulturní a sportovní plochy.

Co to je hospic
Ve středověku byl termín používán pro domy odpočinku, které sloužily zejména poutníkům při cestách ke Svatému hrobu v Palestině. Stavěly také  mosty přes řeky a údolí. Ve 20. století ožila myšlenka hospiců v nové symbolice - jako pomoc umírajícím na cestě k smrti. Stěžejním cílem hospicové péče je zajistit co největší kvalitu zbytku života nevyléčitelně nemocného a zaručit mu důstojné umírání. První moderní hospic vznikl v roce 1967 v Londýně, v současnosti jich existuje ve světě kolem dvou tisíc. Před listopadem 1989 byl v Čechách hospic pojem neznámý, až 87 procent lidí umíralo v nemocnicích. První hospic založila lékařka Marie Svatošová v roku 1995 v Červeném Kostelci.
"Momentálně jednáme se zástupci magistrátu, některých městských částí a fakultních nemocnic o získání vhodného objektu, případně pozemku pro stavbu nového hospice," sdělil Špinka s tím, že další hospic by výrazně odlehčil pražským nemocnicím.

Bludný kruh peněz
Stávající hospic Štrasburk funguje téměř čtyři roky a dosud jeho branou prošly stovky klientů. Zřizovací náklady, které si vyžádaly 42 milionů korun, sice ze tří čtvrtin pokryl stát, dosud ho však sužuje nedořešené financování.

Sazebník zdravotních pojišťoven totiž pojem hospicové lůžko nezná. "A ani nemůže, dokud tato forma péče nebude zakotvena v legislativě. Zdravotní pojišťovny nám přispívají na lůžko 560 korun denně a k tomu třicetikorunový paušál na léky. Reálné denní náklady jsou přitom 1100 korun," řekl Heller.

Chybějící část provozních prostředků shání hospic všelijak. "Část pokryjí dotace ministerstva práce a sociálních věcí či magistrátu, zbytek sponzorské dary a příspěvky klientů," konstatoval Heller. Pacienti však za léčbu neplatí, dvousetdvacetikorunový denní poplatek se vztahuje na nadstandardní ubytování. V každém z jednolůžkových pokojů je k dispozici telefon, přistýlka pro příbuzného a koupelna s protiskluzovou podlahou, součástí hospice je i kaple.

"Posláním hospice je kromě intenzivní ošetřovatelské péče i duchovní doprovázení. Členy hospicového týmu jsou psychologové, kněží či dobrovolníci, kteří zajišťují tak potřebný lidský kontakt,"  podotkl Josef Heller.

Chybí hospicová péče
V zahraničí také velmi dobře fungují centra domácí a stacionární hospicové péče. Ta u nás kvůli nedostatečné legislativě zatím neexistují vůbec. První vlaštovkou zřejmě bude bohnický hospic. "Vyhráli jsme výběrové řízení na agenturu pro domácí péči, takže brzy začneme poskytovat i tyto služby," uvedl ředitel hospice. Sdružení Cesta domů počítá se zřízením stacionáře pro pacienty, kteří mohou ještě většinu času trávit doma, nemají však po celý den zajištěnou dostatečnou péči.

Autoři:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz