Každá koruna k dobru. Učitelé využívají povinné dovolené i na přilepšenou

aktualizováno 
Osm týdnů dovolené a dalších dvanáct dní studijního volna. Učitelé mají ve výsledku pokryté celé hlavní prázdniny a ještě jim zůstane volno na ty vedlejší jako jsou Vánoce či jarní prázdniny. Část učitelů si dovolenou užívá, část se vzdělává a další využívají delšího volna jako možnosti si přivydělat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Částečné úvazky má spousta učitelů celoročně. Situace v peněženkách učitelů z regionů není tak napjatá jako jejich kolegů z hlavního města. Náklady v Praze jsou často mnohonásobně vyšší, jedním z hlavních problémů je sehnat finančně dostupné bydlení. Dlouhé volno tak vybírá část učitelů k tomu, aby si k platu trochu přivydělala. Jsou to většinou ti mladší nebo s malými dětmi a hypotékou. 

O prázdninách si od školy chvíli odpočinou a užijí si klid. Pak si ale díky volnému času mohou vzít práce víc. Podle oslovených učitelů však nejde čistě jen o peníze, ale i zábavu, odreagování se a posunutí se dál. 

Jedním z nich je sedmadvacetiletý Tomáš, který hledá další přísun peněz i během školního roku. V rámci evropského projektu vypomáhá v botanických zahradách zpřístupňovat každý kout handicapovaným lidem a dalším, které mají specifické potřeby. V tom pokračuje také o prázdninách. Jenže projekt není navždy, takže se začínající učitel z Prahy věnuje ještě webdesignu.

„Když uvážím nějaké peníze navíc z brigád, jsem na tom finančně poměrně dobře. Na druhou stranu, za samotné učitelství mám kolem 24 000 korun čistého, což vzhledem k investované snaze není úplně mnoho. Druhou práci mám tak hlavně proto, abych si vůbec něco našetřil,“ vykresluje učitel přírodopisu, který si chce zároveň dalším úvazkem dokázat, že se může věnovat i něčemu jinému, pokud by se rozhodl školství opustit.

Jedni odpočívají, další se vzdělávají a jezdí na tábory

Učitelé s dlouhou praxí většinou „hodí školu za hlavu“ a užívají si vytoužené pauzy z plna hrdla. A pak jsou tací, kteří se během dvou měsíců účastní táborů jako vedoucí, doučují propadlíky nebo se chodí sami vzdělávat do letních škol. 

15.července 2019 v 14:37, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 10:06

"Jsi šílenec", řekla mi šéfka na konci školního roku, jako reakci, ze jedu opět na tábor. A...asi jsem...ale je tam krásně #tabor #nejsemtuucitel https://t.co/Yx1zw6f2lX

V létě na sobě jako učitelce pracuje i Monika Olšáková, která se umístila na stříbrné příčce v soutěži Global Teacher Prize. „Brigádu“ a sebevzdělávání spojila v jedno. Zaplacených dostane zhruba 8 až 10 dní práce, které stráví na vylepšování výukových materiálů jako je nový on-line zeměpisný atlas, elektronická databáze Ekoškoly nebo lektorování na letní škole.

„Letní škola v Ledči nad Sázavou je pro nás tak inspirativní, že zájem vysoce převyšuje poptávku. Tématem je učitelův dopad na učení žáka. Je třeba ocenit, že bezmála 140 kantorů se bude vzdělávat v době své dovolené v pětidenním, intenzivním a náročném celodenním programu,“ popisuje učitelka chemie a přírodopisu na ZŠ a MŠ Janovice Monika Olšáková.

„‚Letní školy učitelů jsou během prázdnin nabízeny poměrně často a je o ně velký zájem. Netroufám si ale přesně říct, kolik učitelů se jich účastní. Můj osobní odhad je do deseti procent. Právě letní školy se dají brát jako studijní volno a škola je učitelům proplácí,“ vysvětluje ředitel Základní školy Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko. Kantorům tak dovolená zbude. Minimálně zdánlivě. 

Učitelé a zákoník práce

  • Osm týdnů dovolené pro pedagogické a akademické pracovníky je nejvíc, co zákoník práce dovoluje. Většina zaměstnanců má jen polovinu a pátý týden dovolené se ve firmách a úřadech dává jako nadstandard. 
  • Učitelé mají ale dlouhou dovolenou vykoupenou tím, že si ji nemůžou vzít kdykoli chtějí. Během školního roku mohou odjet jen zcela výjimečně, protože to nabourává chod školy a přes prázdniny si tak volno vybírají prakticky povinně. 

Dovolená platí i pro ředitele

Volno si musí našetřit na Vánoce nebo pro jarní prázdniny. Do sboroven se také vracejí zpravidla týden před začátkem školního roku a připravují se na nadcházející vyučování, čím „ušetří“ další dny. Ve školách pak bývají učitelé i kvůli méně důstojné části práce. Budovy se v době prázdnin často rekonstruují, takže stěhují vybavení učeben. 

Právě rekonstrukce vlákají zpátky mezi zdi školy i ředitele. Ti si vybírají dovolenou stejně jako ostatní ze sborovny, ale odpovídají za opravy. Chodí na kontrolní dny a na průběžné kontroly, které seberou taky část dovolené. 

Šéfové škol zůstávají obvykle v kanceláři první týden v červenci kvůli administrativě s ukončením školního roku, výplat, kontrole všech dokumentů a přípravě úvazků, rozvrhů, výroční zprávě a podobně. Ve výsledku si vyberou zhruba 25 dní dovolené, které si mohou vybrat i ve školním roce. Většina ředitelů totiž neučí, nebo mají menší úvazky s pár hodinami týdně. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Bojovníci za práva zvířat procházejí Prahou. V průvodu jdou stovky lidí

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtějí upozornit na násilí, jehož se lidé...

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz