ODS uspěla jen v Praze, do Senátu byli zvoleni Miroslav Škaloud, Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz. Pomohla zřejmě také popularita primátora Pavla Béma.

ODS uspěla jen v Praze, do Senátu byli zvoleni Miroslav Škaloud, Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz. Pomohla zřejmě také popularita primátora Pavla Béma. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Pražanům nevadí reformy ODS, také proto zde ČSSD neuspěla

  • 616
Po druhém kole senátních voleb je zjevné, že Praha se ještě více politicky vzdálila zbytku republiky. Jediným místem, kde uspěli kandidáti občanských demokratů, jsou tři pražské obvody (i když i zde šlo o vítězství méně vynikající než dříve). Všude mimo hlavní město vyhráli socialisté.

Jednou z příčin mohou být rozdíly v dopadech reforem Topolánkovy vlády na různé příjmové skupiny.

V Praze žije nejvíce lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Ti na vládní reformě vydělali. Zvláště pak skupina s měsíční mzdou nad 86 tisíc korun. Čím více tito lidé brali, tím dříve dosáhli takzvaného stropu, od kterého už nemuseli platit ze mzdy sociální odvody – od té chvíle dostávají mnohem více peněz, neboť platí jen daň z příjmu.

V krajích, které jsou výrazně chudší než Praha, pocítili lidé reformy jinak. Nejméně pomohly velmi početné skupině lidí s příjmem kolem 20 tisíc korun. Ti mohli v minulých volbách volit ODS slibující daňové úlevy.

Reformy ODS jim zajistily malou slevu na dani, ale zrušily výhodné společné zdanění manželů. A dotklo se jich zdražení, případně poplatky u lékaře.

Občanským demokratům se tyto vrstvy žijící mimo Prahu nepodařilo přesvědčit ani oslovit. Lze říci, že centrála ODS příliš podlehla pražskému vidění? Odpověď se může skrývat ve výroku, který před rokem pronesl Marek Dalík, důvěrník premiéra Topolánka, když hájil svůj životní styl.

"Myslím, že můj životní styl není luxusní. Je to životní styl úspěšného člověka, který žije v hlavním městě České republiky. Ale myslím, že podobně tady žijí desetitisíce, možná statisíce lidí. Lexus není ferrari. Stodvacetimetrový byt není vila na Hanspaulce a lyžování v Alpách není cesta kolem světa," řekl tehdy MF DNES Dalík.

Pražanům poplatky nevadí
Argumenty, proč v Praze ODS vyhrála, jsou logické a očekávané, ale jenom částečně. "Životní úroveň Pražanů pořád hodně převyšuje celostátní průměr," říká politolog Jan Bureš.

V Praze, kde třicet korun, které se platí u lékaře, často převyšuje i cena půllitru piva v hospodě, voliče poplatky tolik nebolí.

Třeba průměrný Jihočech tak bohatý není. "K volbě ČSSD mě vedlo neustálé zdražování, placení u lékaře, a to vše bez jediného vysvětlení, proč to tak musí být. Ovlivnily mě i všechny politické kauzy od radaru přes prapodivné zakázky vybraným firmám," vysvětluje pětapadesátiletý řidič autobusu z Písku Miroslav Řihák.

Proč volím levici?

Jiří Doležal, 52 let, úředník, Hradec Králové
Volil jsem ČSSD, protože konkrétně řekli, co chtějí změnit, například poplatky. Mně osobně vadí, že musí poplatky ve zdravotnictví platit i děti, i když je to jinak užitečná věc.

Václav Kompan, 31 let, provozní penzionu, Česká Lípa
Nikdo mi dosud nevysvětlil, proč mám platit poplatky, když platím i zdravotní pojištění. Proto jsem dal hlas ČSSD. Proč ve zdravotnictví nejsou peníze, když se pojišťovny topí v milionech, které od nás vyberou?

Hana Matochová, 61 let, starostka obce Suchohrdly
Poslankyně Marta Bayerová (KSČM) má bohaté zkušenosti a pro znojemský region toho hodně udělala. Pomáhá i zdejším obcím. Proto jsem ji volila.

Nepřehlédnutelné je však i to, že v Praze posílila ČSSD, i když senátory nezískala. "Praha byla vždycky nejpravicovější, takže ze setrvačnosti ještě lidé volili ODS, ale i tady jsme měli kandidáty v druhém kole, což se dříve sociální demokracii nestávalo," upozorňuje šéfka senátorů ČSSD Alena Gajdůšková.

Kromě nenáviděných poplatků levicoví voliči v anketě MF DNES zmiňovali, že je od ODS odrazovala i nedávná aféra poslance Jana Moravy, který sbíral kompromitující materiály na kolegy a chystal se vydírat kolegyni Olgu Zubovou ze Strany zelených.

Bém pomohl kolegům
Pražským kandidátům naopak podle politologa Jana Bureše pomohla i popularita primátora Pavla Béma. Ten při posledním zářijovém průzkumu agentury STEM vedl žebříček oblíbenosti politiků. "Bém pražskou politiku ODS hodně symbolizuje," míní Bureš.

Někteří Pražané také volili ODS v druhém kole senátních voleb proto, že se zděsili toho, jak Česko "zoranžovělo" o týden dřív v krajských volbách.

Proč volím pravici?

Martina Rojíčková, 31 let, na mateřské dovolené, Praha
V prvním kole jsem volila Michaela Kocába, ten bohužel nepostoupil. V druhém kole jsem volila menší zlo, kterým byl podle mě šéf pražské záchranky Schwarz.

Petr Nový, 23 let, student VŠ, Praha
U voleb jsem byl letos poprvé, přemluvili mě rodiče. Volili jsme Tomáše Kladívka, který toho pro naši část Prahy ještě jako starosta dost udělal.

Jaroslav Peterka, 42 let, podnikatel, Praha
Hlasoval jsem pro Zdeňka Schwarze. Znám jeho názory a vážím si ho. Kandidátku ČSSD jsem neznal, levici stejně nevolím.

Petra Kochmannová, 44 let, učitelka, Praha
Volila jsem až ve druhém kole, protože jsem se zděsila, jak Česko "zoranžovělo". Hlas jsem dala panu Škaloudovi, i když se říká, že je spojený s neoblíbeným starostou Prahy 5 Jančíkem.

A pak jsou tu samy osobnosti tří úspěšných kandidátů ODS. Když měl staronový senátor Miroslav Škaloud z Prahy 5 uvést důvody, proč uspěl, zmínil i to, že je v obvodu dobře znám. Čtyři roky vykonával v Praze 5 funkci starosty.

"Myslím, že je tady hodně vidět dobrá práce pravicových radnic. V Praze asi také lidé vidí, že zdravotnictví něco stojí, mají na očích velké nemocnice, takže nevolili tolik proti poplatkům," vysvětluje Škaloud.

Nelze pominout ani to, že zrovna jeho obvod se v posledních letech hodně rozvíjí. Ze Smíchova se stala nablýskaná obchodní čtvrť a pár týdnů před volbami politici otevřeli novou trasu tramvaje na Radlické.

Starostenskou minulost má za sebou i Tomáš Kladívko z Prahy 9. Velice veřejně aktivní byl v poslední době i šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Píše sloupky do novin, jeho organizace zachraňuje za dramatických okolností životy lidí. A troufl si vymezit se proti ministrovi Tomáši Julínkovi, ač kandidoval za jeho stranu.

Ačkoli k volbám do Senátu většina voličů nepřišla, politologové považují letošní účast za vysokou. Před dvěma lety volilo ve druhém kole jen něco přes dvacet procent lidí, letos to bylo o devět procent více. A vyšší účast byla výhodnější pro sociální demokracii, která "posbírala" lidi vymezující se proti vládě.