Cesta pražskou MHD podraží. Jízdenka vyjde až na 32 korun

  9:04aktualizováno  9:04
Obyvatelé a návštěvníci Prahy zaplatí za cestu pražskou MHD od 1. července víc, než jsou nyní zvyklí. Jednotlivé jízdenky totiž podraží až o šest korun. Vyplatí se pouze tomu, kdo absolvuje delší cestu nebo bude přestupovat. Předplatních časových kuponů se změna nedotkne.

Děti do patnácti let budou jezdit od července zdarma, musí mít ovšem Opencard. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na změně ceníku pražské hromadné dopravy se dohodla magistrátní koalice. Městská rada by se změnami v tarifu veřejné dopravy mohla zabývat na zasedání už příští týden v úterý.

"Cenu jednotlivých jízdenek zvýšíme. Nedotkne se ale předplatních kuponů a neovlivní ji ani plánované zvýšení DPH, které se chystá. To by pak hradilo město," říká náměstek primátora pro dopravu Karel Březina (ČSSD).

Místo osmnácti korun se bude platit dvacet čtyři

Osmnáctikorunový lístek dnes platí dvacet minut, pokud s ním cestující jede povrchovou dopravou. Nesmí se s ním však přestupovat. V červenci se to změní. Cestující za něj zaplatí dvacet čtyři korun, ale bude s ním moci libovolně přestupovat z metra na autobus či na tramvaj. To vše ale bude muset stihnout za třicet minut.

Jízda s tímto lístkem se pak může i vyplatit. Například cesta tramvají s číslem dvacet mezi Vítězným náměstím v Dejvicích a zastávkou Anděl na Smíchově trvá dle jízdního řádu dvacet jedna minut. Cestující si proto musí koupit lístek za dvacet šest korun. Po červencové změně zaplatí o dvě koruny méně.

Podraží i SMS jízdenky, délka platnosti zůstane stejná

Ani přestupní jízdenky za dvacet šest korun se od července už nebudou prodávat. Podraží totiž na třicet dva korun. Pražané se však s nimi budou vozit devadesát minut. "Lidé je pak budou moci využít i jako zpáteční. Za půl hodiny stihnou dojet na místo, vyřídit si, co potřebují, a mnozí se jistě stihnou na jedinou jízdenku vrátit i zpět," vysvětluje Březina.

Koalice ODS a ČSSD se pro změnu tarifu rozhodla prý proto, aby ho zjednodušila. Březina však přiznává, že tím také získají peníze, kterými pak mohou z velké části zaplatit jízdné zdarma. Kvůli této novince bude město doplácet dopravci asi dvě stě čtyřicet milionů korun. Zdražení jednotlivých jízdenek přitom vynese dvě stě milionů a tím se ztráta výrazně sníží.

Jak se změní ceny jízdného

DNES               ČERVENEC

Jízdenka za  18 Kč - 24 Kč

Jízdenka za  26 Kč - 32 Kč

SMS jízdné   26 Kč - 32 Kč

Jednodenní lístek   110 Kč

Třídenní lístek        310 Kč

Co však Pražany zřejmě nepotěší, je plánované zdražení i SMS jízdenky. Stát má třicet dva korun a její platnost zůstane stejná, tedy hodinu a půl.

"SMS jízdenka byla ideální, stála stejně jako jízdenka papírová a ještě platila déle. Pokud teď bude stát třicet dva korun a bude platit stejně dlouho jako papírová, už pro mě nebude výhodná. Já jezdím necelou půlhodinu do práce a teď se mi jízdenku mobilem vyplatí koupit. Od změny už ne," říká jeden z cestujících Pavel Zajíček.

Šéf Dopravního podniku Martin Dvořák se však nedomnívá, že by si cestující přestali SMS jízdenky po změně tarifu kupovat.

SMS jízdenky si kupuje jen specifická skupina lidí

"V tomto případě je to podle mě i platba za komfort. Používá ji specifická skupina lidí a ten rozdíl je relativně minimální. Možná dojde k nějakému krátkodobému odlivu, ale klíčovou roli tu hraje pohodlnost," myslí si Dvořák.

V červenci však dojde i k dalším změnám, které se dotknou Pražanů. Začne platit jízdné zdarma pro některé děti a seniory. Využívat ho však budou moci pouze majitelé Opencard.

"Je potřeba, aby si tuto kartu pořídili všichni ti, kteří ji ještě nemají, co nejdříve. Může se stát, že pokud to nechají na poslední chvíli, mohl by s jejich vydáváním nastat problém," nabádá Březina.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

Matky Babišovi přinesly použité pleny. Dejte vyšší příspěvek všem, žádají

Ministr financí Andrej Babiš před jednáním vlády 21. září 2016

Koalice bude znovu jednat o podobě navýšení rodičovského příspěvku. Rozhodne o ní pak do konce května. Zástupcům rodičů...

Licence ke Krtečkovi vnučce výtvarníka Zdeňka Milera nepatří, rozhodl soud

Krteček

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou...

Pracovní týden bude studený, jarní teploty přijdou opět až v sobotu

Berzdorfské jezero je mezi Čechy oblíbené.

Stejně jako před týdnem přichází po víkendu ochlazení, v pondělí bude na řadě míst v Česku vítr i pršet. Ve vyšších...

Najdete na iDNES.cz