Pražané utíkají z města, Brňané se drží doma, ukázala data operátorů

  13:24aktualizováno  13:24
Z dat mobilních operátorů se dá vyčíst i to, kam lidé vyrazili na Velikonoce. Pětina Pražanů strávila svátky v jiných koutech země, kdežto Brňané se drželi hlavně na jižní Moravě. Podle sociologů to vypovídá o tom, že v Brně je víc věřících, ale i o tom, že v Praze žije jen málo rodilých Pražanů.

Na Velikonoce většina Pražanů vyjela z města, Brňané naopak zůstali. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

"Pražané během prodlouženého víkendu obsadili téměř celou republiku, zejména se ale pohybovali po Čechách. Nejvíce, čtyřicet procent, jich odjelo do středních Čech, osmina pak skončila v jižních Čechách," upřesnila Lucie Jungmannová z O2.

To Brňané moc daleko nejezdili. Zůstávali "za humny" v Jihomoravském kraji. Z českých měst je pak nejvíce lákala právě Praha, která se stala de facto jediným jejich významnějším cílem na území Čech.

Praha je centrem země, Brno jen jižní Moravy

"Nemám jednoznačnou hypotézu. Pravděpodobně je to tím, že v Praze žijí lidé z celé České republiky, protože do ní přicházejí za studiem a za prací. A ti pak logicky mají vazby po celé republice. Brno má těchto vazeb přeci jen méně. Je to regionální centrum. Na rozdíl od Prahy, jež je celorepublikovým centrem,“ domnívá se urbánní antropolog Martin Veselý.

Podobný názor zastává i geograf Jiří Čtyroký. Podle něj je rodilých Pražanů bez příbuzenských vazeb na jiné části země relativně málo.

MAPA: Kam se na velikonoční víkend přesunují lidé z Prahy a Brna

MAPA: Kam se na velikonoční víkend přesunují lidé z Prahy a Brna

"I tak je o nich známo, že žijí městštějším stylem v tom smyslu, že ve volných dnech i oni vyrážejí na větší vzdálenosti. Brňané se přeci jenom ještě chovají v tomto směru regionálně," zamýšlí se a zmiňuje, že Morava geograficky funguje trochu jinak než Čechy.

Regionální rozdělení na jižní, střední a severní Moravu je tu velmi patrné a Brno je centrem jen té jižní části. Proto mají jeho obyvatelé kořeny hlavně v okolí moravské metropole.

Že by v odlišném chování obyvatel dvou konkurujících si metropolí, byť je Brno třikrát menší, hrály roli typ či hustota zástavby, si přitom Čtyroký nemyslí. "V tom je to podobné jako v Praze, i když se to projevuje v menší míře," tvrdí.

Pražané, vydatní chalupáři

Rovněž je fakt, že obyvatelé hlavního města jsou již velmi dlouho známí jako zavilí chalupáři. Dle dat Českého statistického úřadu jich více než pětina vlastní nějaký rekreační objekt, což je dvakrát více než český průměr.

Sociolog a poslanec Ivan Gabal si výsledky průzkumu vysvětluje tak, že Pražané prostě tradičně chtějí "vypadnout" z města a v Brně je tento trend slabší.

"Je to otázka lifestylového zvyku. O Velikonocích většina lidí vyjíždí ven, a to i do zahraničí. Hodně lidí také začalo více cestovat po vlasti," uvedl. Jeho slova potvrzuje Jan Herget z agentury CzechTourism. Podotkl, že od roku 2011 oblíbenost domácích destinací mezi českými turisty roste. Loni se tu ubytovalo více než 6,5 milionu Čechů.

Helena Kubátová z katedry sociologie olomoucké univerzity pak zmiňuje i lokální patriotismus, který je u Moravanů silnější. "Také bych si tipla, že Brňan preferuje jižní Moravu, protože je tam kultura jemu blízká," řekla a připustila, že ve výsledcích hraje roli i čas křesťanských Velikonoc.

Přeci jenom je na Moravě křesťanství zakořeněnější než v západnějších částech země. "Ale také může být zjištění operátora náhoda. Nevíme, o jaký vzorek obyvatelstva jde," dodala.

Sledují nás skrze telefony?

Leckoho nyní napadne, jak vůbec může operátor sledovat telefony svých klientů. Monitoroval internetová připojení.

"Operátoři pracují s řadou osobních a provozních dat. Tyto informace se využívají třeba při tvorbě územních plánů či plánování dopravy. Data se důkladně anonymizují, nikdy tak není možné rozpoznat chování konkrétního zákazníka," vysvětlil manažer O2 Michal Girgle.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Ilustrační snímek

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz