Pražáci, přijeďte do ostravské "katedrály", vábí vítkovický průmyslník

  21:00aktualizováno  21:00
Průlomový rok čeká unikátní průmyslovou Dolní oblast Vítkovic. Bývalý důl, plynojem a vysoké pece se mění v kulturní centrum, kde se například uskuteční velký hudební festival. Vítkovický průmyslník Jan Světlík navíc zacílil na Prahu a nabídl dvě stovky míst v pěti vlacích, aby se lidé z metropole přijeli na ostravský skvost podívat.

Bývalý plynojem se rychle mění v moderní multifunkční halu pro 1 500 návštěvníků. (13. února 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nefunkční důl Hlubina, v jeho sousedství vyhaslé vysoké pece a plynojem, který už neslouží původnímu účelu. To jsou dominanty Dolní oblasti Vítkovic.

Stavby určené k demolici? Kdeže. Národní kulturní památky, které se mají stát magnetem pro místní obyvatele i turisty. Ujala se pro ně přezdívka Ostravské Hradčany.

Nejbližší akce

20. března
Slavnostní otevření opravené Vysoké pece číslo 1.

od 19. dubna
Vítkovická katedrála - výstava o Dolní oblasti v Praze.

1. května
Den otevřených dveří ve společnosti Vítkovice, včetně Dolní oblasti, lidé si budou moci zdarma prohlédnout provozy i památky.

8. května
Koncert Jarka Nohavici a Janáčkovy filharmonie v plynojemu pro parťáky a partnery projektu.

17. května
Prolog Janáčkova Máje.

Červenec
Colours of Ostrava.

Jan Světlík ji ale nesnáší. Šéf strojírenské společnosti Vítkovice, jíž technické památky patří, a současně předseda dozorčí rady sdružení Dolní oblast Vítkovice, která má na starost znovuoživení a provoz celého areálu, by rád prosadil zcela jinou: Vítkovická katedrála.

Ať tady chodí tisíce lidí, přeje si Světlík

"Pod tímto názvem uspořádáme v Praze koncem dubna výstavu v Galerii Zdeňka Sklenáře. Představíme tam celý projekt proměny Dolní oblasti Vítkovic v centrum vzdělávání a kultury," říká Světlík.

A nejen to. Industriální skvosty z počátku minulého století, do jejichž obnovy nyní investuje stovky milionů korun z vlastních zdrojů, ale i půlmiliardovou dotaci, chce postupně otevřít veřejnosti. A nepochybuje o tom, že už na jaře přilákají davy lidí včetně Pražanů.

"Chceme, aby se tam v budoucnu učili žáci základních i středních škol. Ceny musí být takové, aby tam denně chodily stovky, tisíce lidí," plánuje Světlík.

Lákadlem bude už od 20. března opět přístupná opravená Vysoká pec číslo 1. "Návštěvníky vyveze nahoru skipový výtah, který dřív vozil rudu a jiné suroviny do pece," říká ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Den otevřených dveří nabídne i prohlídku plynojemu

Desítky tisíc lidí se proženou Dolní oblastí Vítkovic v červenci, kdy se tam bude konat obří hudební festival Colours of Ostrava.

Dolní oblast Vítkovice

Menší generálka přijde 1. května, kdy společnost Vítkovice pořádá tradiční Den otevřených dveří. "Tentokrát nabídneme lidem možnost prohlédnout si kromě výrobních provozů i skvostnou architekturu, kterou si Ostrava zaslouží.

Výjimečně je pustíme do plynojemu, který proměňujeme v multifunkční aulu, ale ještě nebude zkolaudovaný, i do objektu VI. energetické ústředny, kterou čeká proměna ve Svět techniky," popisuje Světlík.

A Pražanům chce Vítkovickou katedrálu ukázat nejen na výstavě. Tisícovka zájemců dostane možnost koupit si za výhodnou cenu několika set korun balíček se zpáteční jízdenkou na vlak, autobusovou dopravou z ostravského nádraží do Dolní oblasti Vítkovic včetně vstupenky na Vysokou pec číslo 1.

"Obsadíme 200 míst v pěti vlacích. Návštěvníci pražské výstavy, kteří si koupí balíčky na 1. května, získají kompletní servis včetně přednostního práva prohlídky pece," láká do Ostravy Světlík.

Průmyslový skvost Dolní oblast Vítkovice s plynojemem.

Průmyslový skvost Dolní oblast Vítkovice s plynojemem.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Ministr zdravotnictví Vojtěch se oženil, svatbu vyzradil na sítích Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Olgou Píšovou. Obřad se...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz