Právník: Zrychlené jednání o změně ústavy je další nestandardní krok

  13:46aktualizováno  14:59
Poslanci zřejmě projednají návrh na změnu ústavy ve stavu legislativní nouze. Oznámil to předseda dolní komory Miloslav Vlček. Znamená to, že by se výrazně zkrátily lhůty na projednání a návrh by mohl být schválen během pár dní. Expert na ústavní právo Jiří Hřebejk to považuje za další nestandardní krok.

Ilustrační foto | foto: z1tv.cz

Návrh ústavní novely, která umožní konání předčasných parlamentních voleb v původně plánovaném říjnovém termínu nebo co nejdříve potom, připraví experti parlamentních stran. Politici se na tom dnes dohodli s prezidentem. - čtěte Změníme ústavu, aby se volby stihly

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček informoval o tom, že vláda chce požádat o vyhlášení legislativní nouze. Vyhlašoval by ji právě on coby předseda dolní komory.

"V legislativní nouzi nemusíme dodržovat lhůty mezi prvním, druhým a třetím čtením, dá se tedy schválit naráz. Tím by se proces urychlil a věřím, že Senát a podpis prezidenta nebude problém," prohlásil Vlček.

Kdy se o návrhu novely bude jednat, zatím není jasné. Termín podle Vlčka není dohodnutý. "Budeme se snažit, aby to bylo co nejblíže schůzi, která začne 8. září. Může být svolaná mimořádná schůze, může být řádná přerušena, to zatím nechci řešit, protože i k tomu se sejde expertní skupina," doplnil předseda Sněmovny.

Spěchat se chystá i Senát. Ústavní novelu chce projednat krátce po jejím přijetí dolní komorou, řekl jeho předseda Přemysl Sobotka. Přesný termín senátní schůze stanoví ve čtvrtek organizační výbor. Sobotka očekává, že novelu podpoří zákonodárci všech parlamentních stran.

Expert: Mohl by to být problém

Podle odborníka na ústavní právo Jiřího Hřebejka ale není projednávání ve stavu legislativní nouze ideální. "Ústavnímu soudu se včera nelíbil jeden nestandard při projednávání ústavy. To znamená mezi řádky, že se mu nelíbí to, že ústava byla jednorázově a účelově měněna. A nejsem si jist, jestli je optimální překonávat tento nestandard jiným nestandardem. To by mohla být opravdu cesta do krize," sdělil iDNES.cz Hřebejk.

K projednávání ve stavu nouze se nepřistupuje často, ale už se to v minulosti několikrát stalo. Naposled to bylo v roce 1999 při projednávání novely zákona jednacího řádu Poslanecké sněmovny. "Stav legislativní nouze je možné vyhlásit v případě, kdy hrozí nějaké reálné nebezpečí z prodlení," uvedl Jiří Hřebejk. 

Zaznívá také názor, že ústavní zákony ani nelze ve zrychleném řízení projednávat. "Je pravda, že zákon o jednacím řádu mluví o zákonech. Dá se to tedy vykládat tak, že se to vztahuje jenom na zákony, ale už ne na ústavní zákony. Dá se to ale vyložit i tak, že i ústavní zákon je zákon, a že se tedy na něj tato pravidla také vztahují," popsal Hřebejk.

Podle dalšího experta na ústavní právo Zdeňka Jičínského není v této situaci standardní vůbec nic. "Nepovažoval bych ale za správné hledat, řekl bych na lékárnických vahách, zda je to standardní, nebo ne. Prostě je to krizová situace a myslím, že je povinností ústavních činitelů udělat maximum pro to, aby se našlo řešení," sdělil iDNES.cz Jičínský.

On sám by postupoval ještě radikálněji. Včerejším usnesením Ústavní soud podle něj překročil své pravomoci, a parlament by jej tak nemusel vůbec respektovat. "Budu podporovat každé řešení, které povede z krize," ujistil s tím, že by podle něj mělo být možné zákon projednat ve stavu legislativní nouze.

Měli by politici urychleně změnit ústavu, nebo raději odložit volby?

celkem hlasů: 12502

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. září 2009. Anketa je uzavřena.

odložit volby 7931

změnit ústavu 4044

nevím 527

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Dvakrát do jednoho místa neudeří. Devět největších mýtů o bouřkách

Čárové blesky.

Víkend v Česku poznamenávají silné bouřky. Blesky a vítr představují velké nebezpečí, jemuž je možno se vyhnout, pokud...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Po vysokých teplotách v sobotu nastoupily bouřky, způsobily problémy například na mnoha místech Středočeského kraje. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz