Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Superúřad by mohl likvidovat lidská práva na libovolnou dobu, bojí se Sokol

  12:00aktualizováno  12:47
Snaha obejít se bez nutnosti vyhlašovat nouzový stav, aby nový centralizovaný hygienický úřad mohl například v případě epidemie sáhnout k některým represivním opatřením, se může vymykat tomu, co v oblasti lidských práv a svobod zaručuje Ústava. Shodují se na tom právníci, které oslovila redakce iDNES.cz.

Advokát Tomáš Sokol (16. září 2020) | foto: Michal SváčekMAFRA

Proti návrhu zákona se ohradili také Piráti a ODS. Pirátské straně vadí zejména možnost vyžádat si záznamy z telefonu o pohybu nakažených osob až tři týdny zpět. Vadí to i ODS, za nepřípustné považuje i posílení pravomoci hlavního hygienika.

Nový úřad má moci zavírat obchody i kvůli covidu vidět do mobilů

Podle právníka a bývalého ministra vnitra Tomáše Sokola je návrh zákona právní nehoráznost. „Součástí právního státu je i soubor základních práv, která jsou omezitelná jen za předem stanovených podmínek a tam, kde to je z hlediska demokratické společnosti nezbytné. Z toho vyšel také zákon známý jako krizový. Zákony definují stavy bezprostředního ohrožení některého z chráněných zájmů s tím, že pokud vláda rozhodne, že takový stav nastal, může omezit některá z uvedených práv,“ uvedl pro iDNES.cz. 

„Vláda musí říct, která práva omezuje, a své rozhodnutí musí náležitě odůvodnit. A tohle všechno by se mělo změnit ve prospěch neomezených oprávnění úředníka nově uvažovaného úřadu, který nám může zlikvidovat na dobu, na jakou se mu zlíbí, občanská práva. A ještě nádavkem se vloupat do tajemství zpráv podávaných telefonem,“ prohlásil a poukázal na to, že v současné době si lokalizační data může vyžádat jen policie se svolením soudu. 

Přijetí takového zákona vidí jako velmi problematické také advokátní koncipient Jiří Hradský ze skupiny Sedlakova Legal. „Posílení pravomocí, aniž by existovala nějaká další kontrola či „brzda“, v nás vzbuzuje pochybnosti. Novelou zákona o ochraně veřejného zdraví by došlo k posílení státních orgánů, které by mohly bez jakékoliv kontroly zasahovat do základních lidských práv, jako svobody shromažďování, osobní svobody, svobody podnikání či soukromí,“ tvrdí. 

Zásahy do těchto oblastí podle něj měly být dostatečně odůvodněné a pod dohledem dalších orgánů.

V hlavní roli hygienik

Ústavní právník Jan Kysela podotkl, že zákon činí hlavního hygienika možná ještě silnějšího než samotného ministra. „Pokud byste vše, co dosud dělala vláda, svěřili hlavnímu hygienikovi, tak to samozřejmě problém je, mocenská rovnováha je pak trochu sporná. Ministerstvo může už nyní spoustu věcí dělat bez politické kontroly, a teď by jich mohlo dělat ještě více, a ani by to nebylo ministerstvo, ale hlavní hygienik,“ dodal.

Zároveň poukázal na problematiku nouzového stavu a omezování základních práv. „Nejde o to, že byste vyhlašovali pořád nouzový stav. Ale nejde z toho vyklouznout tím, že to, co vyhlašujete v nouzovém stavu, si překlopíte do mírového stavu. Když vše, co vyhlašujete v nouzovém stavu, svěříte do rukou úřadů, tak pak samozřejmě nouzový stav nemusíte vyhlašovat. Problém je ten, že s tím nouzovým stavem jsou spojené zvýšené možnosti omezování základních práv. A když z toho uděláte běžné poměry, tak vám z těch základních práv zbude méně.“

Souhlasili byste se vznikem takovéhoto úřadu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 7. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Ne32403
Ano685

Podle Kysely je zvláštní, že se novela má projednávat v legislativní nouzi. „Legislativní nouze je stav, kdy si nemáte všímat běžných věcí, máte vyřešit tu krizovou situaci. Takže pokud bude ten zákon projednáván v době legislativní nouze, tak mi to připadá dost sporné, protože se mi nezdá, že by to souviselo s řešením té krize,“ podotkl.

Možnost sledovat v zákoně není

Podle ústavního právníka Jana Kudrny jsou však mediální zprávy o zákoně přehnané. „V návrhu zákona totiž nikde není uvedena žádná možnost sledovat mobilní telefon kohokoliv. Je tam pouze uvedena možnost ministerstva patřičnou aplikaci vytvořit a provozovat jí. Ale nevšiml jsem si povinnosti kohokoliv si takovou aplikaci instalovat a aktivovat jí,“ uvedl pro iDNES.cz.

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Osobně však nedokáže odhadnout, zda ministerstvo takovou možnost potřebuje. „Nedá se to vyloučit. Opakovaně v průběhu letošního roku zástupci zejména opozičních stran argumentovali praxí na Tchaj-wanu nebo v Jižní Koreji, kde občané elektronicky sledováni byli, dokonce povinně, přičemž argumentováno těmito zeměmi a systémy bylo jako dobrými a následováníhodnými,“ dodal. 

Podle právníka je návrh zákona bez povinnosti nechat se sledovat v zásadě bezproblémový. Sám však upozorňuje na to, že nad návrhem měla být vedena věcná diskuze a poukazuje na to, že mezirezortní připomínkové řízení bylo sníženo na sedm připomínkových míst a zkráceno na sedm dní. „Na místě je také otázka po tom, kdo případně bude sledovací aplikaci provozovat a nakládat s osobními údaji,“ podotkl. 

„Pokud se jedná o to, do čí působnosti mají spadat jednotlivé omezující pravomoci, i tady je nutno si říci, jaký význam mají rozhodnutí správních soudů, zda návrh nesměřuje proti nim, což zákonodárce může učinit. Věcné rozhodnutí Ústavního soudu k letošním opatřením v zásadě bohužel nemáme,“ dodal.

Jiří Hradský vidí ve sledování telefonu problém. V návrhu novely se počítá s tím, že by operátor měl poskytnout data v případech, kdy osoba „prokazatelně onemocněla infekčním onemocněním“. „Novela se tedy nevztahuje pouze na situaci ohledně COVID-19, ale na veškerá infekční onemocnění, což opravdu nepřiměřeně rozšiřuje okruh možnosti využití,“ tvrdí.

Od neschopnosti k neodpovědnosti?

„Teď už bude na Parlamentu, zda ten paskvil projde. Moc na to nevěřím. Ale zejména nevěřím, že by něco takového mohlo přežít ústavní stížnost,“ dodal Sokol. Podle něj je stávající právní úprava plně funkční. „Je jinou věcí, že s ní vláda neuměla zacházet, protože se nemohla rozhodnout, co zakázat. Uvažovaný systém by přenášel povinnosti na speciální úřad a vláda by o ničem nerozhodovala a tedy také za nic nebyla odpovědná. Takže od neschopnosti k neodpovědnosti? To taky v právním státě moc hezky nezní,“ uzavřel.

Podle Jiřího Hradského není tento balíček novel potřeba, neboť si zahrává s důvěrou občanů. Centralizace pravomocí pod Státní hygienickou službu podle něj působí velmi pochybně. „Zásah do soukromí je navíc natolik významný, že by přijetí takové novely mělo být mnohem podrobněji konzultováno s odbornou veřejností, operátory a dalšími subjekty,“ dodává.

PES dal boji s koronavirem řád, bilancuje měsíc ve funkci ministr Blatný

Návrh zákona mluví o tom, že centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav.

Ministerstvo připravilo změny spolu s návrhem ústavního zákona, který by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Tento krizový stav by pak mohla vyhlásit i vláda, která v současnosti takovou pravomoc nemá. Mírnější stav mohou v současné době vyhlašovat pouze kraje.

Autoři: , ,

Farkač: Evropu dělily od blackoutu sekundy. Rakousku pomohlo jádro a uhlí

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Nemocnice jsou na hraně. Blatný bez poklesu pacientů neotevře školy

Počet lidí hospitalizovaných s covidem zatím neumožňuje obnovu odkladné péče, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný....

Plat pedagogů má být 130 procent průměru v zemi, prosadili do zákona Piráti

Poslanci všech stran s výjimkou nejsilnějšího vládního ANO kývli na to, aby v zákoně o pedagogických pracovnících bylo,...

Kompenzační bonus dostane víc lidí. Zvýšení na 20 tisíc za měsíc neprošlo

Na kompenzační bonus 500 korun denně kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru nově dosáhnou také podnikatelé v...

Blatný povolil přednostní očkování ochranky prezidenta Zemana

Ministr zdravotnictví Jan Blatný schválil přednostní očkování pro ochranku prezidenta Miloše Zemana. Výhody pro další...

Advantage Consulting, s.r.o.
MODELÁŘ - BRUSIČ (AŽ 29 000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...