Práva v Plzni skončí už v červenci, překvapila komise. Vyřešila tím rozpor

  20:23aktualizováno  7. března 6:59
Plzeňská práva mají skončit namísto v říjnu už v červenci. S takovým závěrem přišla po úterním jednání akreditační komise, která tím vyřešila námitku ministerstva. Tomu vadilo, že komise rozhodla o konci školy, ale přitom jí stávající akreditaci prodloužila. Nové rozhodnutí ale ještě více zkomplikuje otázku, co bude se stávajícími studenty fakulty.

Protesty studentů práv proti zrušení jejich školy. Ta zřejmě zanikne už v červenci. | foto: Petr Ježek, MF DNES

"Jsem z toho totálně šokovaný. Už jsem si to vše prostudoval, ale držel bych se toho, že konečné rozhodnutí musí vydat ministerstvo. Čekám s důvěrou na rozhodnutí ministra, který podle mě v tomto případě není vázán tímto druhým záhadným aktem," řekl ČTK děkan fakulty Jan Pauly.

Se stanoviskem komise nesouhlasí ani po věcné, ani po právní stránce. "Překrucují to, co jsme napsali my jako vyjádření, a co se jim nehodí, tak o tom se nezmiňují," dodal.

Podle šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové bylo přitom původní formální prodloužení akreditace o tři měsíce (více čtěte zde) vstřícným krokem. Tři měsíce měly hlavně pomoci těm studentům, kteří letos chtěli dostudovat, mohly pomoci vyřešit i přestup studentů na jinou školu.

Dvořáková navíc tvrdí, že podobný postup v minulosti ministerstvu nikdy nevadil. Tentokrát v tom však Dobešův resort viděl rozpor a chtěl, aby komise vzala v potaz i názor samotné školy, která s ukončením akreditace nesouhlasí.

Ministerstvo proto komisi minulý týden vyzvalo k novému jednání o budoucnosti školy. Komise se kvůli tomu mimořádně sešla v úterý, její závěr ale zřejmě Dobešův resort nepotěšil. Reakci ministerstva se redakci sehnat nepodařilo.

Rozpor? Pak akreditaci neprodloužíme vůbec

Akreditační komise uvedla, že dál trvá na tom, aby práva v Plzni skončila, ale kvůli výhradě ministerstva dokonce dříve; akreditaci právnické fakultě podle Dvořákové neprodloužila vůbec, místo října tak skončí už v červenci.

"Znovu jsme to projednali, na negativním hodnocení ale dále trváme," řekla iDNES.cz Dvořáková. "Když ministerstvo řeklo, že je naše původní stanovisko v rozporu, jsme rozpor odstranili rozhodnutím, že akreditace nebude vůbec prodloužena," vysvětlila Dvořáková.

Komise podle ní řešila i nesouhlasné stanovisko Západočeské univerzity v Plzni, na změnu rozhodnutí to však vliv nemělo. 

Komise tvrdí, že na fakultě, na níž před třemi lety vypukla velká aféra s rychlostudenty, nejsou podmínky pro kvalitní vzdělávání. Zdůvodňuje to mimo jiné tím, že tam působí málo profesorů, kteří jsou staří a málo vědecky aktivní (více o důvodech čtěte zde).

Největší problém budou mít páťáci

"Nové stanovisko akreditační komise jsem dnes dostala mailem," řekla v úterý iDNES.cz rektorka plzeňské univerzity Ilona Mauritzová. Podle ní "zkrácení" akreditace o tři měsíce způsobí největší problémy studentům pátého ročníku. "Někteří mohli podle původního rozhodnutí dělat státnice na podzim, teď mohou dělat státnice jen v červnových termínech," dodala Mauritzová.

Podle ní škola jedná o budoucnosti plzeňských studentů se všemi dalšími třemi právnickými fakultami; v Praze, Olomouci i v Brně. Že nové rozhodnutí studenty negativně zasáhne, si je vědoma i šéfka akreditační komise. "Bohužel ano. My jsme se ale snažili to řešit maximálně vstřícně," dodala Dvořáková.

Poslední slovo bude mít ministr školství Josef Dobeš. Ten se minulý týden sešel se studenty právnické fakulty a slíbil jim, že o osudu školy rozhodne s "nejlepším vědomím a svědomím" (o setkání čtěte zde). 

Rozhodnutí by mělo padnout tento čtvrtek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz