Práva na Kaplického blob získá nejspíš jeho žena Eliška

  15:50aktualizováno  15:50
Majitelkou autorských práv po architektu Janu Kaplickém by měla být jeho druhá manželka Eliška. Bude také vlastnit značku Future Systems, tedy studia, které Kaplický koncem 70. let spoluzakládal. Informoval o tom mediální zástupce rodiny Kaplických Radek Zeman.

Práva na Kaplického knihovnu nejspíš přejdou na jeho manželku Elišku. Ilustrační foto | foto: Future Systems

Dědické řízení po slavném architektovi, který zemřel letos 14. ledna, skončí během léta. Již dnes je ale podle Zemana zřejmé, že majitelkou autorských práv bude Eliška Kaplická. Tým Future Systems je podle Zemana také připraven zahájit práce na projektech, které je třeba po smrti architekta dokončit.

MEX: Architekt KaplickýK nejbližším příbuzným zesnulého architekta patří také jeho první manželka Amanda Leveteová a její syn Josef, kterého měla s Kaplickým. Leveteová a Kaplický se vzali v roce 1991, v roce 2003 žili již odděleně a rozvedli se v roce 2006.

Teprve krátce před Kaplického smrtí se dohodli na rozdělení kanceláře, když Kaplický si ponechal jméno Future Systems a tým čtyř architektů, zatímco ona zůstala v původním ateliéru pod firmou Amanda Levete Architects. Vyjádření Leveteové k otázce dědictví se dnes ČTK nepodařilo získat.

Ceny Czech Grand Design 2008 - Eliška Kaplicky

Studiu Future Systems také patří návrh na stavbu nové budovy Národní knihovny, který před dvěma lety zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Protože se ale ani do dvou let od zveřejnění výsledků soutěže nezačala stavba připravovat, projekt se z vlastnictví Národní knihovny vrátil letos v březnu jeho autorům. Těm náleží také ještě jednou vyplacená odměna za první místo, přibližně čtyři miliony korun. - čtěte Knihovna řeší, komu vrátit projekt blobu a zaplatit miliony

Odpor politiků projekt zmrazil

Eliška Kaplická po smrti svého muže mnohokrát opakovala, že udělá všechno pro to, aby Kaplického knihovna stála. Podporuje také aktivity několika sdružení, která na podporu projektu vznikla. Blob či chobotnice, jak se stavbě začalo přezdívat, vyvolal četné diskuse. Mnozí jeho odpůrci za hlavní problém celé akce zmiňovali nepřipravený pozemek pro stavbu či její vysokou cenu, podle jiných ztroskotalo vše na odporu některých politiků vůči němu.

Poté, co se o návrhu negativně vyjádřil prezident Václav Klaus, začala jej kritizovat pražská ODS a Praha nakonec Národní knihovně neprodala slíbené pozemky pro stavbu.

Údajné přílišné nároky na státní rozpočet, které by knihovna měla mít, se snažili minulý týden vyvrátit lidé z Nadačního fondu pro knihovnu. Zveřejnili cenový plán, podle něhož by knihovna měla být realizovatelná za 2,3 miliardy korun, tedy přibližně za cenu, s níž se počítalo při vyhlašování soutěže. - více o výpočtu nadačního fondu Pro knihovnu čtěte zde

Rozpočet má k dispozici také NK, která s novým ředitelem novostavbu jako řešení svých dlouhodobých prostorových problémů sice ještě nezavrhla, ale údajně je tlačena k jinému řešení - zásadní přestavbě Klementina a dostavbě hostivařského depozitáře.

Protože není zřejmé, zda si někteří politici budou chtít prosazování nové budovy Národní knihovny vzít za své, rozhodlo se několik jejich příznivců založit přímo novou stranu za účelem této podpory. Vznik strany Blob oznámili v neděli a vzali si za příklad obdobnou situaci z Británie. Jistý politický subjekt vznikl zejména kvůli záchraně konkrétní architektonické památky. Do parlamentu se nedostal, ale stavbu se podařilo zachránit.

Vše Národní knihovně

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz