Jeden pacient s prasečí chřipkou leží v litoměřické nemocnici, další tři v ústecké Masarykově nemocnici. Ilustrační snímek

Jeden pacient s prasečí chřipkou leží v litoměřické nemocnici, další tři v ústecké Masarykově nemocnici. Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Severočeské nemocnice mají čtyři nemocné s prasečí chřipkou, chybí léky

  • 4
V nemocnicích na severu Čech leží čtyři pacienti s nebezpečnou prasečí chřipkou H1N1. Tři jsou z Litoměřicka a jeden z Ústí nad Labem. Přestože ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že léku na prasečí chřipku je dostatek, nemocnice i lékárny se ptají, kde je. Na severu Čech ho totiž nemají a shánějí ho marně.

Jednoho pacienta s prasečí chřipkou přijala ve čtvrtek litoměřická nemocnice, další tři, jejichž stav je vážný, leží na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

"Jeden z nich musel být připojen na dýchací přístroj, leží na jednotce intenzivní péče," sdělil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Hospitalizovaných pacientů se závažným průběhem chřipky a těžkou plicní infekcí rychle přibývá. V Česku chřipka s těžkou plicní infekcí do čtvrtka postihla 70 pacientů a deset jich zemřelo.

"Nejohroženější jsou zejména mladí, lidé středního věku, obézní, těhotné ženy, astmatici a diabetici," píše se na stránkách ministerstva. To také pro lékaře zřídilo speciální telefonní linku, která funguje 24 hodin denně.

Na očkování je už podle lékařů pozdě. "Ministerstvo sice říká očkovat, vakcinologové jsou ale skeptičtí. Nyní ho doporučovat je na hranici," poznamenal primář Dlouhý.

Tamiflu sháníme marně, říkají v nemocnicích

Přestože ministerstvo tvrdí, že antivirotik na léčbu prasečí chřipky je 3,5 tisíce balení, nemocnice v kraji mají léku Tamiflu pár posledních krabiček. V Žatci, Duchcově nebo Roudnici nad Labem nemocnice nemají dokonce ani jednu.

"Nemáme a ani pro nás nejsou dostupná. Volali jsme i firmy, mají jich málo a dodávají je pro konkrétní případy na jednotky intenzivní péče," řekl šéf Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem Josef Krajník.

V kadaňské nemocnici mají deset kusů, nejlépe jsou na tom v Litoměřicích, kde jich mají 106.

"Ale pouze pro ARO. Naše lékárna nemá vůbec nic, přestože sháníme. Ministerstvo tvrdí, že zásoba je dostatečná, tak nevím, kde to vzali," přiblížila ředitelka litoměřické nemocnice Stanislava Pánová.

Nejtěžší případy nemocnice posílají na infekční oddělení do Ústí nad Labem. "Horko těžko jsme lék získali až po týdnu. Logistika úplně nefunguje, velkodistributoři ho na skladě nemají a  také ho shánějí," přiblížil primář Pavel Dlouhý.

Výrobce má prázdné sklady, ministerstvo problém nevidí

O potížích ministerstvo netuší. "Nemáme signály, že by lék docházel. Pokud by se tak stalo, je třeba to nahlásit," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Jediný výrobce Tamiflu, firma Roche, však hlásí prázdné sklady. "Jak začala epidemie chřipky, ze dne na den bylo distributorům vydáno 2 800 kusů léku, sklad je prázdný," řekl mluvčí české pobočky firmy Roche Jiří Pešina. Stejná situace je podle něj v celé Evropě.

Protože v Ústeckém kraji epidemie chřipky ještě ani nezačala, nemocnice jsou ochotné pomoci si navzájem. "Pokud to bude nutné a někde jinde v regionu lék pacienti budou potřebovat, tak se podělíme," řekla ředitelka litoměřické nemocnice Pánová.

Tamiflu lidé neseženou ani na předpis v lékárnách. "Není v lékárnách už dlouho a marně ho objednáváme měsíce i u distributorů. Prostě není, ptáte se marně," shodli se lékárníci z oslovených lékáren v Ústeckém kraji.

My jsme Tamiflu neviděli měsíce, říká lékárnice

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že Tamiflu je i v lékárnách. "Na začátku roku bylo určeno pro distribuci do lékáren zmíněných 3,5 tisíce balení," sdělila Plívová.

"Asi jak pro koho a do jakých lékáren, my jsme ho neviděli měsíce," zlobila se lékárnice v jedné z lékáren v Ústí nad Labem.

V Česku chřipka každý rok zabije 2,5 tisíce lidí. Ohroženi jsou hlavně lidé s nemocemi srdce, cév, dýchacích cest, oslabenou imunitu, děti, staří lidé a kuřáci. Od pandemie prasečí chřipky v roce 2009 se virus H1N1 v Česku stal dominantním chřipkovým virem.

"Teď je to jiné v tom, že postižení jsou relativně mladí lidé. Z plného zdraví, byť mají nějaké riziko, třeba nadváhu, se najednou ocitnou na dýchacím přístroji, což není úplně běžné," přibližuje Dlouhý.

Prasečí chřipka totiž probíhá tak, že část pacientů má těžký zápal plic a není schopna dýchat bez pomoci přístrojů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue