Prahou pochodovaly stovky antifašistů, pravicoví radikálové zašli do Janova

  8:49aktualizováno  18:59
Kolem pěti set antifašistů pochodovalo Prahou na protest proti rasismu. Odpověděli tak na nedávné výpady radikálů proti Romům ze sídliště v Litvínově. Tam se odpoledne sešlo na sto padesát pravicových extremistů a navzdory zákazu se vydali do Janova. Policie je hlídala, zasahovat nemusela.

Anarchisté chtějí upozornit na vzrůstající aktivitu neonacistů. | foto: Soňa Lechnerová

Pražskou demonstraci svolala levicová Antifašistická akce pod heslem "Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení, za důstojný život pro všechny". Pod magistrálou u Florence se sešlo ke čtyřem stům lidí, postupně jejich počet narostl nejméně na pět set.

Po projevech se účastníci vydali na pochod přes centrum metropole. Cestu jim prorážela policejní auta. Odpůrci fašismu a anarchisté skandovali hesla jako "Nedej náckům žádnou šanci, Antifa!",  "Společný nepřítel - společný boj" nebo "Zločinnost je produkt kapitalismu".

Panovaly obavy, že by si na ně někde mohli počíhat pravicoví radikálové, kteří to naznačili v diskusních fórech na webu. Na Těšnově byl ale klid. "Žádný hákoše jsem nepotkal," hlásil iDNES.cz jeden z účastníků. Jen v Dlouhé ulici někteří zahlédli čtveřici členů Národní strany.

"Pochod je řádně nahlášen a zatím je všechno v pořádku, nedošlo k žádnému porušení zákonů," sdělil kolem půl čtvrté iDNES.cz zástupce právního oddělení magistrátu Pavel Štefaňák.

Průvod dorazil na náměstí Jana Palacha, kde jeden z řečníků oznámil, že policie údajně zabránila skupině pravicových extremistů, aby se dostali k antifašistům.

"Měli jsme tam nějakou potyčku na úrovni strkanice a výměny názorů, ale rychle to utichlo," upřesnila mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Celá dnešní akce antifašistů podle ní proběhla poklidně. "Pět lidí jsme předvedli na služebnu, ale to jen proto, že na místě neprokázali totožnost," řekla iDNES.cz Knolová.

Účastníci demonstrace se z náměstí Jana Palacha začali rozcházet kolem páté hodiny odpoledne. Policie bude centrum Prahy hlídat do noci, kdyby dodatečně došlo ke střetům anarchistů s neonacisty.

Podnětem ke svolání akce byly nedávné události v Janově, kam jezdí extremisté demonstrovat kvůli situaci na problémovém sídlišti. "Chceme dát najevo svůj odpor k násilí páchanému příslušníky krajní pravice," vysvětlil iDNES.cz jeden z organizátorů pražského pochodu.

Mluvčí akce Marek Roubal prohlásil, že pochod je také uctěním památky "zavražděného mladého řeckého radikála". Patnáctiletý mladík přišel v sobotu o život při střetu s policií v řecké metropoli. Následovaly týdenní pouliční nepokoje. - čtěte Řecké běsnění zanechalo jen v Aténách škody za miliardy

K antifašistům mluvili zástupci Romů a Židů

Hodně účastníků přišlo na Těšnov se zakrytými obličeji a s černými brýlemi. Krátce po 14. hodině spustili pořadatelé z magistrály velkou plachtu s nápisem "Antifa" a na improvizovaném pódiu začaly projevy. Řečníci vyjádřili obavy z neonacismu, Dělnické strany a Národního odporu. "Musíme spojit síly v boji proti neonacismu," zaznělo z pódia.

Rom Jan Horváth z Janova antifašistům poděkoval, že jim situace v litvínovské čtvrti není lhostejná. "Probuďte se spoluobčané, po nás přijdete vy," vzkázal. "Nechceme válku, stát nás musí chránit a ne dát prostor fašistům," nechal se slyšet další Rom Miroslav Tancoš.

Děkoval i František Fendrych z Židovské liberální unie, a to za podporu při loňském výročí Křišťálové noci. Antifašisté se tenkrát v centru Prahy střetli s neonacisty, kteří metropolí pochodovali přesně 69 let od brutální nacistické akce proti Židům. - o loňském střetu čtěte více zde

"Jste záruka, že se u nás nacismus už nikdy nebude opakovat," řekl dnes demonstrantům Fendrych.

Na pódiu se objevila i zpěvačka Monika Načeva. "Musí se změnit myšlení lidí, zapomenout na násilí," řekla.

Demonstrace antifašistů v Praze (13.12.2008)

Radikály podpořili obyvatelé Litvínova

Ve stejný čas, dvě hodiny po poledni, se sešlo v litvínovském Zámeckém parku kolem sto padesáti radikálů a lidí nespokojených se situací na sídlišti Janov. Demonstraci "proti rasismu a za řešení situace na sídlišti Janov" ohlásila pravděpodobně příznivkyně extremistů z Mostu.

Radikálům přišly vyjádřit podporu desítky obyvatel Litvínova. Místopředseda krajně pravicové Dělnické strany Petr Kotáb v projevu napadl ministry Džamilu Stehlíkovou, Jiřího Čunka a Ivana Langera, který nedávno navrhl rozpuštění Dělnické strany.

Když projev skončil, demonstranti projevili zájem vydat se k Janovu. Zástupce radnice jim to amplionem zakázal. Musel si za to vyslechnout nadávky od přihlížejících Litvínovanů. "Kreténe, dobytku, takhle nás chcete chránit?" zaznělo mimo jiné z davu.

Radikálové se přesto na nepovolenou "procházku" do Janova vydali. U tamního kruhového objezdu zapálili svíčky jako vzpomínku na pochod extremistů ze dne 17. listopadu, který skončil bitvou s policií a zraněnými na obou stranách. - čtěte Extremisté tři hodiny marně dobývali romské sídliště Janov

Shromáždění Dělnické strany v Litvínově (13.12.2008)

Nakonec se extremisté a jejich sympatizanti z řad obyvatel města dostali - navzdory snaze policie uzavřít ulici kordonem těžkooděnců - až na sídliště Janov. Podle policistů nebyl důvod proti nim zakročit, pokud jdou po skupinkách a budou se držet na chodníku. V Janově ale panoval klid, místní lidé raději zůstali doma.

Po opakované policejní výzvě k opuštění Janova nastoupilo asi padesát lidí do autobusu. Ten je za doprovodu aut s majáčky odvezl zpět na litvínovské nádraží, aby mohli odjet domů. Extrémisté zahrnuli policisty vulgárními nadávkami, ale nekladli odpor.

Po půl páté odpoledne tak na ulicích Janova zůstalo jen několik místních lidí, kteří přišli radikály podpořit. Brzy se ale rozešli i oni.

Podle krajské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové bylo v Litvínově v pohotovosti až 350 příslušníků pořádkové jednotky, psovodi, jízdní policie, kriminalisté v civilu, dohromady na čtyři sta strážců zákona.

Dělnickou stranu za "procházku" Janovem i reakci úřadů večer kritizovala Jitka Kokyová ze Sdružení janovských Romů.

"Divím se, že město dovolilo extremistům projít Janovem... Romům je vyčítáno, že v sídlišti porušují zákony. Nyní majorita dokázala, že dělá totéž," řekla ČTK.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pražským školám znovu vyhrožují střelbou. Policie posílila dozor u budov

Ilustrační snímek

Policie v pondělí zaznamenala na sociální síti výhrůžku střelbou na neurčené škole v Praze. Posílila proto dohled u...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Datum odvolání ministra Staňka a jmenování Šmardy chce ČSSD do konce týdne

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Sociální demokracie chce do konce tohoto týdne znát termín, kdy prezident Miloš Zeman odvolá z vlády ministra kultury...

Najdete na iDNES.cz