Praha zvažuje, že znovu namaluje na silnice nedávno zrušené přechody

  16:05aktualizováno  16:39
Primátor Pavel Bém se Pražanům omluvil za rušení přechodů v místech, kde kříží tramvajové koleje. "Všude tam, kde přechody byly a mají být, musí být znovu namalovány," řekl Bém televizi Prima. Vyhláška zní přitom jasně - přechod vedený přes koleje musí mít semafor.

Vymazaný přechod se na křižovatku možná vrátí. Zrušené přechody chce vrátit primátor Bém | foto: Občanské sdružení Pražské matky

Hlavní město poslechlo více než rok starou vyhlášku ministerstva dopravy a začalo mazat přechody, které jsou podle ministerstva a policie nebezpečné. Zatím zmizelo téměř osm desítek takových přechodů. Proti se ozývají občanská sdružení, rodiče dětí, nevidomí i tělesně postižení.  

Ministerstvo: přechody přes koleje jsou nebezpečné, zrušte je

Koncem týdne se nesouhlasně vyjádřil i pražský primátor, který chce nechat zrušené přechody obnovit. Jak celý spor dopadne, ukáže středa. Do té doby mají dělníci, kteří na obrušování a přebarvování bílých pruhů na silnicích pracovali, pauzu. "Sejdeme se se zástupci magistrátu, městské i státní policie a občanských sdružení. Chceme najít nejlepší řešení," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Výsledek jednání ale nechtěl předjímat. Rozhodnutí, zda se budou "nebezpečné" přechody rušit dál, nebo budou chodci přecházet i na místech, kde cestu přes silnici a koleje nechrání semafor, nezávisí podle Kupky jen na ministerstvu. "Je to i záležitost policie a města," podotkl.

Vyhláška ministerstva dopravy se ale netýká jen metropole, platí v celé republice, tedy ve městech, kde jezdí tramvaje. "Zatím jsme nezaznamenali žádnou odezvu," řekl Kupka k rušení zeber mimo hlavní město. "Praha je specifická, křížení je v ní několikanásobné než v jiných městech."

Spory o přechody se zatím týkají jen Prahy

Moravská metropole zatím podobné problémy s naplňováním předpisu neřeší. "Brno se s touto vyhlášku teprve seznamuje," sdělil iDNES.cz mluvčí města Pavel Žára.

Třeba v Plzni jsou pouze tři tramvajové linky. Tam, kde se dělají nové přechody, jsou přes silnici semafory. "U všech nových přechodů se neznačí přecházení přes tramvajové koleje. Tak jsou už udělané Sady Pětatřicátníků a budou se dělat i další na sídlišti Lochotín," řekl MF DNES Jaroslav Mecl ze západočeské dopravní policie. Pro nevidomé má Plzeň samostatné řešení, speciální zařízení je upozorní na jedoucí tramvaj.

V Liberci je podle vedoucího odboru dopravy Pavla Rychetského nanejvýš deset přechodů, které vedou přes koleje. "Přechody přes tramvajovou trať povolujeme velmi výjimečně," uvedl. Jeden sporný přechod, který mohl chodce přivést do nebezpečné situace, zmizel loni při rekonstrukci ve Fügnerově ulici.

Rizikové přechody, které nejsou označené světly a vedou přes koleje, by měly z Liberce zmizet. "Tyto přechody nejsou z hlediska bezpečnosti ideální. Snažíme se nevyhovující přechody postupně rušit. Například při rekonstrukcích," komentoval ředitel libereckého dopravního podniku Jiří Veselka.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz