Školy čelící covidu ať prodlouží podzimní prázdniny, navrhují města i kraje

  • 140
Žáků s covidem v pražských školách přibývá. I proto mohou ředitelé těch nejvíce postižených škol v pondělí a úterý vyhlásit ředitelské volno a prodloužit tak dětem podzimní prázdniny. Podobně o tom přemýšlí i školy v Jihočeském kraji či magistrát Jihlavy. Zároveň Praha zjišťuje zájem škol o testování, které by se spustilo 1. listopadu.

„Začíná se nám opakovat situace z minulého roku. Ale tentokrát nebudeme přihlížet tomu, aby děti musely zůstat doma,“ řekl na tiskové konferenci k epidemické situaci ve školách v Praze v pondělí primátor Zdeněk Hřib. Proto po konzultaci s hygienou vyzve ředitele škol, kde je kritická situace, aby vyhodnotili situaci. 

„Ředitelé se podle toho mohou dobrovolně rozhodnout, zda vyhlásí v pondělí a úterý ředitelské volno,“ doplnil Hřib. To by se týkalo přibližně 150 škol. Podobně o prodloužení prázdnin už přemýšlejí i školy v Jihočeském kraji a také Jihlava.

Tamní magistrát, jako zřizovatel základních škol, také doporučil po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí ředitelům škol vyhlásit na tyto dny ředitelské volno. A podobné úvahy se podle pražského primátora objevují i v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Praha chce i testovat

Pražský radní Vít Šimral navíc doplnil, že město v současné době zjišťuje zájem škol o dobrovolné testování PCR nebo antigenní metodou. To by se spustilo 1. listopadu. Další termín zatím v úvahu nepřipadá.  

Stejný názor má také radní pro školství z Prahy 6 Marie Kubíková. „Děti by měly být testovány ve chvíli, kdy se do škol vrátí z různých pobytů. Máme výskyt koronaviru v deseti z patnácti základních škol a máme dohromady 31 nemocných dětí a dva nemocné učitele,“ říká Kubíková. V karanténě bylo podle ní v Praze 6 minulý týden přes 500 dětí, přitom ještě 5. října jich bylo v karanténě jen sto.

„Dnes školám odejdou zprávy s doporučením, zda by ředitelé zvážili ředitelské volno,“ řekl Šimral a dodal, že zavést roušky ve výuce, jak o tom přemýšlí ministerstvo zdravotnictví, určitě nikdo nechce. „Je to skandální chování,“ myslí si. Od vyjádření ministerstva zdravotnictví se distancoval také ministr školství Robert Plaga.

Na testy a distanční výuku se názory škol různí

Situace se zhoršila například na Základního škole Londýnská v Praze 2. Ještě minulý týden neměli ani jednu třídu v karanténě a teď jich je pět – z toho jedna částečně. „V karanténě jsou u nás zatím malé děti, mezi kterými nemohl být nikdo naočkovaný. Výjimkou jsou jen ty, které covid prodělaly během posledních 180 dnů,“ říká ředitel ZŠ Martin Ševčík.

Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo naposledy třikrát v září a Ševčík patří k těm, kteří by testování obnovili. „Mluvili jsme o tom také s naší městskou částí. Právním problémem je, že velká většina rodičů je sice naladěná na stejné vlně, ale někteří o smysluplnosti testování přesvědčeni nejsou,“ vysvětluje Ševčík.

Chceme žáky dál testovat, říkají ředitelé škol. Obrátí se na ministerstvo

Trojici celých tříd plus sedm částečně v karanténě hlásí také ředitelka Gymnázia Nad Štolou v Praze 7. „Když je nadpoloviční většina třídy očkovaná, pokračuje částečně prezenční výuka. Když je očkovaných žáků méně, provádíme jen distanční vzdělávání,“ vysvětluje ředitelka Renata Schejbalová. Ve vyšších ročnících gymnázia je podle ní většina studentů očkovaná, a tak se karanténa může týkat jen jednoho či dvou žáků ze třídy.

Spásu ve školním testování naopak nevidí ředitelka ZŠ Campanus v Praze 11 Lenka Derková. Podle ní antigenní testy, které škola v minulosti dostala, nebyly příliš průkazné. V případě obnovení testů by tak byla spíše pro metodu PCR.

ZŠ Campanus má nyní tři třídy v karanténě. „Neděláme nic jiného, než že trasujeme. Se dvěma zástupkyněmi o víkendech obvoláváme rodiče, kteří jsou naštvaní. Jedna maminka mi dokonce vyčíslila, o kolik peněz přijde kvůli tomu, že nemůže chodit do práce. V jedné třídě je pozitivní půlka žáků, všichni jsou ale bezpříznakoví. Nemocný je také jeden učitel,“ říká Derková. S opětovným zavedením distanční výuky podle ní škola problémy nemá. I když škola má k dispozici vybavení pro vzdělávání na dálku k zapůjčení, zatím tuto možnost nikdo využít nepotřeboval. Podle ředitelky stačí k účasti na online výuce je chytrý telefon, který prý dnes už vlastní většina dětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video