Na začátku ledna dostane výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou 88 pražských strážníků. „Dalších 20 si maturitu dodělává nebo musí zkoušku opakovat. Od 1. ledna budou na neplaceném volnu, dokud maturitní zkoušku neudělají,“ řekl Šuster. Studuje podle něj ještě dalších 15 strážníků, o neplacené volno ale zatím nepožádali.
Odchod 88 strážníků podle mluvčí pražské městské policie Ireny Seifertové výkon služby nijak neovlivní. Nově přijatí lidé budou podle ní posíláni především na ty útvary, kde bude výpadek největší. Na ukončení pracovního poměru s 88 lidmi se městská policie připravovala s předstihem. „Náborovou kampaň jsme spustili už v polovině loňského roku a od letošního roku konečně více nových zaměstnanců nabíráme, než odchází,“ uvedla Seifertová na dotaz iDNES.cz.
Jak doplnil její kolega Rudolf Rubeš, zájem o práci u městské policie je velký, jen málokdo ale projde potřebnými testy. „Nároky na uchazeče jsou dané zákonem, je to věk 21 let, maturita, spolehlivost a bezúhonnost. Dále musí uchazeči splnit fyzické a psychologické testy. Projde deset lidí ze sta,“ odhadl Rubeš (čtěte také zde).
U pražské městské policie pracuje přibližně 2 300 zaměstnanců. Volná místa se ale stále nedaří naplnit. Měsíčně se hlásí kolem tisíce lidí, přijímacím řízením projde asi pětina z nich. Ke strážníkům pak nastoupí jen několik desítek, někteří nedokončí pětiměsíční úvodní kurz. Strážníci zájemcům slibují plat kolem 28 tisíc korun po pětiměsíčním zaškolení, stravenky a příspěvek na bydlení, dopravu a dovolenou.
Novela zákona o obecní policii, která přikazuje strážníkům mít maturitu, byla už v roce 2009. Dosud ale platilo přechodné období, kdy si tuto zkoušku mohli doplnit ti městští policisté, kterým chyběla. „Ke konci roku 2013 jsme v celé České republice evidovali 857 strážníků bez středoškolského vzdělání,“ uvedl tehdy mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.