Praha posvětila tábor pro bezdomovce, který však nikde nechtějí

  9:58aktualizováno  13:31
Pražští radní souhlasili s kontroverzním nápadem postavit tábor pro bezdomovce. Kdy a kde by měl stát, zatím není jasné. Zvažují se Ďáblice, Malešice i Jižní Město. V Centru integrované pomoci by bezdomovci našli lékařskou péči, právní a sociální pomoc nebo noclehárnu.

Praha chce bezdomovce přesunout z centra na periferii | foto: Jiří BenákiDNES.cz

O plánu na přesídlení bezdomovců z centra na periferii se začalo mluvit už před časem. Teprve teď ale padlo první rozhodnutí. Radní schválili takzvaný Akční plán bezdomovectví, který počítá i s centrem.

Přesto zatím není rozhodnuto, kde přesně bude stát. Nejasné je proto také to, zda město stihne tábor postavit ještě do podzimních komunálních voleb, kdy bude zvoleno nové vedení radnice.

"Kámen úrazu je právě v místě, městské části centrum totiž odmítají. Podle toho, kde se podaří zřídit, by pak bylo přesně jasné, jak bude vypadat, zda tam bude například i noclehárna a další věci, které jsou v plánu," řekl zdroj iDNES.cz.

Radní pro sociální oblast Jiří Janeček přišel již před časem se třemi možnými lokalitami: Jižním Městem, Ďáblicemi a prostorem nedaleko malešické spalovny. Radní ale ani jednu z nich dnes nevybrali, potřebují totiž souhlas dané městské části a ten nemají.

"Jako nejpřijatelnější varianta se mi jeví rozsáhlé pozemky u Průmyslové ulice kousek nad Malešickou spalovnou, nikdo tam nebydlí, je tam tramvaj a blízko je metro," zopakoval několikrát Janeček, který plán radním předložil.

Starosta Prahy 15 Jiří Petříš, kam pozemky u Průmyslové ulice spadají, nechtěl své stanovisko k umístění sběrného tábora zveřejnit dříve, než ho projedná s radním Janečkem a orgány městské části.

Do centra by pak bezdomovce měli posílat sociální pracovníci. Podle plánu by jich mělo být víc, než kolik jich funguje v Praze dosud. "Budou se je snažit nasměrovat do nového centra. Také chceme ještě jednat o spolupráci s městskou policií," řekl radní.

Radní Langmajer: Není to humánní

Radní, které MF DNES oslovila, se však k záměru staví různě. Někteří ho podporují, jiní jsou skeptičtí. Jako celek ho však při jednání podpořili.

"Já osobně to vnímám negativně. Pokud mě pan radní přesvědčí nějakými argumenty, které mají něco společného s humánním řešením, tak prosím. Ale jinak mi to připadá ve stavu, v jakém to je, neprojednatelné," říká radní Martin Langmajer.

Opačný názor na zřízení centra pro bezdomovce má náměstek primátora Milan Richter. "S tímto řešením souhlasím," přitakává.

KAM S TÁBORY

1. Nejpravděpodobnější variantou jsou rozlehlé pozemky u Průmyslové ulice. Lokalita se nachází na pravé straně směrem do Hrdlořez, nad malešickou spalovnou.

2. Další možností je ulice Stříbrského na Jižním Městě. Tato lokalita je však hustě obydlená a staví se tu i nový rezidenční projekt.

3. Původně měl být tábor na ďáblické skládce v Ďáblicích. Místním lidem se to však nelíbilo. Nyní je to až poslední varianta.

Podle Janečka by tábor poskytoval sociální služby. Byl by tu lékař, sociální pracovník a jídelna. "Přenocování by bylo řešeno stany či chatkami," říká Janeček.

"Tábor můžeme zřídit do šesti měsíců," dodává. Měl by prý sloužit až třem stům bezdomovců.

Využívat tábor pro bezdomovce však prý nebude povinné. "Těžko jim mohu nařídit, aby se tu zdržovali, ale oni pochopí, že jim jinde pšenka nepokvete. Chci jim nabídnout možnost, kde mohou být. Počítám s tím, že stejně budou jezdit do centra, ovšem tam na ně bude tlačit městská policie. Bezdomovci si pak uvědomí, že toto místo je pro ně nejlepší," věří Janeček.

Janečkův návrh na zřízení "ghetta" pro bezdomovce vzbudil negativní reakce nejen mezi obyvateli dotčených oblastí, ale také mezi odborníky. "Sociální služby by se měly poskytovat tam, kde se lidé bez domova zdržují, tedy v centru města," říká Petra Lakatošová z Naděje.

Ďábličtí obyvatelé tábor odmítají

Obyvatelé Ďáblic se už dříve postavili proti zřízení tábora u skládky. Ta se však nyní podle Janečka jeví jako nereálná. Ovšem ani jeho další nápad, tedy umístění centra do Stříbrského ulice v Praze 11, se místním nelíbí. A není se co divit. Je to totiž hustě obydlená lokalita, kde se navíc staví veliký rezidenční projekt.

"Chtěli jsme, aby se v tomto místě zřídila školka, protože se tu stavějí nové byty a školka by byla potřebná. Tato lokalita je pro umístění centra pro bezdomovce naprosto nevhodná," říká obyvatelka Stříbrského ulice a členka občanského sdružení Hezké Jižní Město Radka Soukupová.

Schvalujete nápad přesídlit bezdomovce z centra města do tábora na periferii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. září 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 4456
NE 1590
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz