Praha poslala za zastupiteli taxíky. Zaplatila jako za jízdu do Paříže

  8:44aktualizováno  16:06
Mimořádné jednání zastupitelstva vyšlo pražský magistrát celkem draho. Primátor Pavel Bém totiž musel vyřešit problém, jak splnit předpisy a předat pozvánku všem zastupitelům osobně. Vyřešilo to deset taxíků, které pozvánky doručily a naúčtovaly si celkem dvacet tisíc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Bém se rozhodl svolat mimořádné jednání kvůli novele loterijního zákona v pondělí 12. dubna. Sedmadvacet zastupitelů se ale nepodařilo zastihnout. Vyřešilo to deset taxíků, které pozvánky zastupitelům dovezly. Informují o tom Hospodářské noviny.

Kdyby se jednalo o běžné jednání, zastupitelé by se o tom dozvěděli s týdenním předstihem a taxíků by nebylo třeba. Pozvání jim přijde e-mailem a protože musejí podle předpisů pozvánku obdržet i osobně, úředníci jim ji vhodí s předstihem do schránky na magistrátu. Sněmovna ale měla začít novelu loterijního zákona projednávat v úterý 13. dubna, proto magistrát se svým jednáním tak spěchal.

Výsledná suma, kterou si taxikáři naúčtovali, se vyšplhala k dvaceti tisícům. Taxíky, které měly zakázku na starosti, jezdí po telefonickém objednání za 19 korun na kilometr. Bez nástupní sazby to v přepočtu znamená, že každé auto najezdilo přes sto kilometrů, dohromady tedy přes tisíc kilometrů. Což je to samé, jako kdybyste jeli z Prahy do Paříže, uvedly Hospodářské noviny.

Kvůli jednomu zastupiteli tak jeden taxík najel v průměru 38 kilometrů. To je více, než kdyby projel celou Prahou od severu k jihu.

Vysoká cena je ale podle informací taxikářů způsobena několikahodinovým čekáním na dokumenty před budovou magistrátu. Zástupci mediálního centra magistrátu však tuto informaci u nikoho z radnice nedokázali ověřit.

Za celý loňský rok magistrát utratil za taxislužbu necelých 170 tisíc korun.

VYJÁDŘENÍ MAGISTRÁTU

Podle pražského magistrátu náklady na rozvoz materiálů dvacet tisíc korun nepřesáhly a částka je v poměru k tomu, co Pražané získali, zanedbatelná. "Nešlo přitom o pozvánky pro část zastupitelů, ale o podklady pro jednání zastupitelstva. Zastupitelé museli mít alespoň minimální čas si podklady prostudovat, materiály proto byly rozvezeny všem 70 zastupitelům domů," hájí se magistrát v tiskové zprávě.

Taxíky podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa nečekaly hodinu, ale maximálně necelou hodinu a účtovaly si 16 korun za kilometr. "Pokud by úřad tento rozvoz zajistil vlastními vozidly, musel by stejně platit náklady včetně přesčasů řidičů, takže náklady by byly zhruba stejné nebo jen o málo nižší," počítá magistrát.

"Použití taxislužeb je naprosto běžné jak ve veřejném, tak soukromém sektoru, protože je často ekonomicky výhodnější než jiné varianty. Takto vyvolávaná kauza je naprosto směšná a účelová. Podstatné je, že Praha bude moci regulovat hazard na svém území a získá další legislativní nástroj, jak chránit bezpečnost města a jeho obyvatel i návštěvníků," uvedl tiskový mluvčí města Jiří Wolf.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Najdete na iDNES.cz