Praha horší než Ostrava. V Legerově ulici se lidé dusí nejvíc v zemi

  9:30aktualizováno  9:30
Nejnovější výsledky měření meteorologů ukázaly, že pražská Legerova ulice byla loni nejzamořenější ulicí v celé republice. Život v této ulici je o zdraví. Příliš nepomohlo ani její zúžení o jeden jízdní pruh.

Legerova ulice je jednoznačně nejšpinavějším místem v Praze. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Když se Jaromír Novák v 80. letech dvacátého století přestěhoval na Vinohrady do Legerovy ulice, byl šťastný. Vrátil se do míst svého dětství. "Narodil jsem se tu a vyrostl. Tenkrát tu byla všude zeleň, o kousek dál stálo koupaliště," vzpomíná muž, který je dnes už v důchodu.

Obrázek z jeho mládí je však už dávno minulostí. "Dnes je to tu peklo," stěžuje si Novák.

Kvůli hluku se nevyspí a neustálý zápach z výfuků desítek tisíc aut, jež tudy denně projedou, mu nedovoluje ani vyvětrat. "V září bychom měli dostat nová okna," těší se. "Ale i kvůli tomu jsme museli sepsat petici, abychom město dotlačili alespoň k tomu," stěžuje si důchodce.

NEJŠPINAVĚJŠÍ MÍSTA prahy

1. Legerova (Praha 2)

2. Svornosti (Praha 5)

3. Sokolovská
(Praha 8 a 9)

4. Řeporyje (Praha 13)

5. Šrobárova (Praha 10)

6. Vysočany (Praha 9)

Bydlení v Legerově ulici je podle místních zkrátka jen pro silné povahy. A také pro hazardéry se zdravím. Legerova ulice patří dlouhodobě k ulicím s nejhorším ovzduším v Praze.

Je tu hustý provoz a navíc se tu kvůli vysokým domům špatně čistí vzduch. V závěsu za "Legerkou" jsou ulice Svornosti, Sokolovská a dusí se i Smíchov a Řeporyje.

Vyšší riziko nemoci

"Je to důsledek automobilové dopravy," potvrzuje Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu. Přitom právě kvůli tomu, aby se ovzduší v Legerově ulici zlepšilo, nechala městská část Praha 2 loni na jaře zúžit ulici o jeden jízdní pruh. Jenže jak data loňského měření ukázala, auta, která se v ulici neustále "štosují", sice méně práší, ale o to víc zamořují vzduch oxidy dusíku.

"Jaký vliv na to mělo zúžení ulice, se dá však jen těžko odhadnout," upozorňuje Ostatnická. Měření je totiž vždy ovlivněno mimo jiné i počasím, které v daný rok panuje.

Pobyt v takto zamořeném prostředí přitom znamená hrozbu nejen pro starší lidi, ale i pro děti a potížím se nevyhnou ani dospělí. "Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zhoršit zdravotní stav lidí s dýchacími obtížemi či u kardiaků," upozorňuje Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

Dospělí pak mohou kašlat a i běžná onemocnění, jako je chřipka, se u nich mohou léčit obtížněji. "Problémy mají i malé děti, protože prach sedá k zemi a děti ho tak více vdechnou," upozorňuje náměstkyně ředitelky České inspekce životního prostředí Eva Rychlíková. Těhotné ženy pak riskují, že jejich děti budou alergické.

"Vysoká koncentrace prachových částic má vliv i na délku života. V Evropě je prokázáno, že dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zkrátit život o měsíce až o rok," dodává Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

A špatné životní prostředí se samozřejmě odráží i na cenách bytů. "Byt jsme tu dostali od města. Nájem je tu kvůli zhoršeným životním podmínkám nižší o 10 korun za metr čtvereční. Ale ta cena není adekvátní ani náhodou," shodují se mladí novomanželé, kteří se na Vinohrady přestěhovali před několika měsíci.

Prodat byt v Legerce? Problém...

Problémy prodat tu byty či kanceláře mají i realitky. "Je tu obrovský hluk a problém zaparkovat. Oproti pražskému standardu tu musíme snižovat cenu, a i tak je problém nějaký byt prodat či pronajmout," stěžuje si například mluvčí realitní kanceláře Sting Adéla Majerová.

Městská část Praha 2 si je problémů, jež obyvatele Legerovy ulice sužují, vědoma. A snaží se proti nim bojovat. "Chtěli bychom, aby za Nuselským mostem byl semafor. Auta by tu potom nestála a na takzvanou zelenou vlnu by plynule projížděla," vysvětluje místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Kromě toho se objevily i plány vést Legerovu ulici podzemním tunelem. "Šlo by to, ale my jsme spíše pro variantu utlumení dopravy v této ulici," dodává Vondrášek.

Desetitisíce aut udělala z Legerovy ulice nejšpuinavější místo v Česku.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Najdete na iDNES.cz