Praha dostala na stůl zbraň na nepoctivé taxikáře, virtuální taxametr

  16:10aktualizováno  16:10
Dejte nám dva měsíce, necelé dva miliony korun a my dodáme aplikaci do mobilu, která pomůže odhalit nepoctivé taxikáře. Tuto nabídku dostala Praha od jedné soukromé firmy. Program zatím neexistuje, magistrát by financoval jeho vývoj. Podle taxikářů neřeší otázku, proč se okrádá.

Mobilní telefon by mohl v budoucnu pomoci zjistit, zda taxikář okrádá. Ilustrační koláž | foto: iDNES.cz / Et Netera

Ceny, jež si někteří pražští taxikáři účtují, jsou pověstné. Magistrát vyhlásil válku těm, kdo jezdí za 99 korun za kilometr. Podle něj tím porušují vyhlášku města, která stanovuje cenu 28 korun za kilometr. Loni strážníci zaznamenali případ, kdy si taxikář řekl o 214 korun za kilometr a vozil zákazníky bez řidičáku.

Česká firma Et Netera tvrdí, že vyvíjí účinnou obranu před nepoctivými taxikáři. Její aplikace do mobilních telefonů by dokázala vypočítat nejkratší trasu a cenu ještě předtím, než si zákazník do taxíku sedne, ale také za jízdy. Firma také podle Hospodářských novin chce, aby zákazník měl možnost nepoctivce okamžitě udat úřadu.

virtuální navigace

Aplikace do mobilních telefonů, kterou její tvůrce zatím nazývá virtuálním taxametrem, by uměla vypočítat trasu a cenu taxislužby. Nyní je ve fázi konceptu, její dokončení by trvalo zhruba dva měsíce. Ke stažení by byla dostupná zdarma na portálech s dalšími aplikacemi. Podmínkou je, aby telefon měl GPS a uměl počítat vzdálenosti, internet by naopak aplikace nepotřebovala. O případných nedostatcích zatím firma nemluví, problémem by ale mohl být výpadek signálu pro GPS.

"Aplikace bude přeměřovat, kolik by měl stát taxík. Podmínkou je, aby telefon uměl měřit vzdálenost a měl GPS," řekl iDNES.cz Ondřej Čihař, marketingový manažer společnosti.

Firma zatím počítá s tím, že by aplikace byla dostupná pro iPhony, Nokie a telefony s operačním systémem Android. "Pokud bude jiný typ telefonu, který bude mít GPS a umí měřit vzdálenost, pak se na něj aplikace dá vždy dovyvinout. Není to žádný extra zvláštní problém," dodal Čihař.

Praha se zatím nerozhodla

Aplikaci zatím její tvůrce nedokončil, má jen koncept a vizualizaci, jak by celý systém v telefonu měl vypadat. Nyní hledá strategického partnera, který by do něj investoval.

Právě proto firma představila své plány Praze. Kromě aplikace nabízí také čtyřletý provoz a reklamu, která by ji zpopularizovala. "Cena zatím není jasná, ale je to zakázka malého rozsahu do dvou milionů korun," popsal Čihař.

Magistrát o nabídce firmy dosud nerozhodl. "Jako nápad se mi to líbí a podporuji, když bude existovat nad taxikáři Damoklův meč. Nyní se s tím seznamujeme a nelze nyní říct, zda systém zavedeme a v jaké podobě," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Hádek, kdy pasažér bude taxikáři v mobilu ukazovat jinou cenu, se náměstek nebojí. "Každý má právo se s taxikářem hádat, když má pocit, že je okrádán," dodal Blažek.

Taxikář: Fungovat to bude, ale okrádání to neřeší

"Pokud bude používat GPS, systém funkční bude. Nevyřeší ale otázku, proč taxikáři okrádají," řekl iDNES.cz předseda odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek.

Podle něj je cena 28 korun za kilometr nastavená chybně. "V taxametrech problém není, ty jsou certifikované. A pokud s ním někdo neoprávněně manipuluje, porušuje zákon o cenách a dříve či později na něj dojde," dodal Jelínek.

Pokud by Praha po konceptu aplikace nesáhla, bude společnost hledat pro vývoj produktu jiného partnera.

"Zda to bude město nebo firma, to zůstává otevřené. O Prahu bychom ale stáli i proto, že taková spolupráce dodá aplikaci druhý rozměr: pokud někdo zjistí, že byl okraden, mohl by to také okamžitě řešit," dodal Čihař.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Kůrovce se v Česku jen tak nezbavíme, na vině je smrk, tvrdí odborník

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Kůrovcem napadených stromů v současné době stále přibývá. Svědčí mu totiž změna klimatu, má tak dostatek potravy v...

Predátory ve virtuálním světě nejsou jen pedofilové, říká sexuolog

Ilustrační foto - notebook

Na internetu jsou děti často zneužívány, a tato trestná činnost je stále málo zmapovaná. Mají k tomu co říct i...

Najdete na iDNES.cz