Česká města v pasti. Dostavbu okruhů brzdí aktivisté i absurdní byrokracie

  0:03aktualizováno  0:03
Kdo zdržuje stavby velkých městských okruhů? Sdružení „Voda z Tetčic“ drží v šachu Brno. V Českých Budějovicích se odvolala proti stavbě dálnice firma, která nakonec o zakázku ani nesoutěžila, Praha hlásí průtahy kvůli dohadování starostů malých obcí.

Pražský okruh, ústí Cholupického (Kunratického) tunelu | foto:  František Vlček, MAFRA

Vesnice Tetčice leží asi deset kilometrů od Brna a má jen asi tisíc obyvatel. Přesto má s velkým brněnským městským okruhem více společného, než by si možná brněnští řidiči, politici a silničáři přáli. 

Spolek Voda z Tetčic totiž v létě napadl jedno ze čtyř stavebních povolení na další úsek brněnského obchvatu v Žabovřeské ulici za 3,7 miliardy. Přitom stavba samotné Tetčice nijak neovlivní a vlastně s nimi nemá nic společného. Spolek však může být účastníkem řízení na základě stavebního zákona a zákona o ochraně přírody.

Příběh Vody z Tetčic dobře ilustruje, jaké všechny komplikace mohou při stavbě okruhů nastat a proč si na kompletní dokončení objízdného prstence řidiči počkají – v případě Prahy a Brna – ještě nejméně deset let.

„Spolek Voda z Tetčic během všech stupňů stavebního řízení nevznesl námitky a ani před tímto napadením se neuskutečnila žádná věcná diskuse. Proto je pro mě situace zklamáním a překvapením,“ sdělil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala v létě. Doplnil, že napadení přišlo dost nečekaně.

Výstavba velkého městského okruhu v Brně proto nepostupuje tak rychle, jak by mohla. Už od srpna měli silničáři pracovat právě na zkapacitnění okruhu v Žabovřeské ulici. Tam se dnes zužuje čtyřproudá silnice do dvou pruhů a místo se stává dopravním špuntem Brna.

Za spolkem Voda z Tetčic stojí Josef Dvořák z Tetčic, který se staví proti různým projektům. Nejznámější je letitý případ blokování modernizace železniční tratě Brno – Zastávka u Brna, kterou navrhoval proměnit v cyklostezku.

Přesto investor ŘSD nakonec Vodu z Tetčic „převezl“; začal na místě stavět alespoň na základě zbylých tří stavebních povolení, i když se původně zdráhal, protože pořád chybí to čtvrté, hlavní. „Regulérně se tam dnes pracuje. Staví se obslužná komunikace, která bude v budoucnu sloužit brněnské hromadné dopravě, když nebude jezdit tramvaj,“ vysvětlil Fiala. Blízká trať se totiž bude překládat do plánovaného tunelu ve skále a na místo dnešních kolejí se rozšíří silnice.

„Přáli bychom si vyřízení odvolání na přelomu roku, já ale čekám, že to bude spíš někdy na jaře, asi v květnu,“ prohlásil nedávno Fiala. Celá stavba měla být podle původních plánů hotová v roce 2023, kvůli vyřizování odvolání je už dnes zpožděná o měsíce.

Další část velkého městského okruhu se připravuje i na východní straně Brna za výjezdem z Husovického tunelu (při cestě od severu), kde dnes silnice s dostatečnou dopravní kapacitou končí. V současnosti proto ŘSD společně s Brnem vykupuje potřebné pozemky.

Praha: Věčně nejasná trasa

V Praze ani žádnou „Vodu z Tetčic“ nepotřebují. Vystačí si tu starostové obcí na obvodu hlavního města. Ti už se roky dohadují, kudy má vést Pražský okruh na severu, kde bude muset překonat Vltavu. Donedávna existovaly dvě varianty – blíž a dál od Prahy. Zvítězila ta „jižní“ kolem pražské čtvrti Suchdol a prohrála „regionální varianta“ dál od Prahy. Odmítal ji totiž Středočeský kraj i přilehlé obce.

„Dalším argumentem, který hovoří v neprospěch regionální varianty, je skutečnost, že oddálení Pražského okruhu od hranic Prahy by zapříčinilo přetížení městského okruhu a dalších komunikací v hlavním městě,“ vysvětluje Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic. O kus dál směrem na východ však starostové ještě lobují za tunel, takže budoucí trasa stále zůstává nejasná. „Po požadavku dotčených obcí je možné vedení části trasy v tunelu prověřováno ,“ uvedl k úseku Březiněves–Satalice Studecký.

A do třetice České Budějovice. Tam už se měl stavět úsek dálnice D3, který je současně obchvatem města. Řidiči mířící na dovolenou od Prahy do Rakouska a na jih Evropy by pak už vůbec nemuseli zajíždět do Budějovic. Antimonopolní úřad však 12. listopadu zakázal uzavřít smlouvu o zakázce, protože se jedna stavební firma odvolala. Paradoxem je, že se odvolala firma, která nakonec o zakázku vůbec nesoutěžila. Stavba se tak zpozdí o měsíce.

Některá velká města v Česku už mají naopak obchvaty vyřešené. V Ostravě čekají jen na výpadovku na Opavu, která dnes končí nesmyslně v poli a chybí dostavět několik set metrů. Výhodu samozřejmě mají bývalá pevnostní města, stavěná v rovině podle jednotného plánu. V Hradci slouží jako obchvat Gočárův okruh, pojmenovaný po autorovi regulačního plánu, jenže už dnes také současné dopravě nestačí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Oslavující muslimové a boží znamení. Lži a pověry kolem požáru v Notre-Dame

Z pařížské katedrály Notre-Dame se valí plameny (15. dubna 2019)

Požár pařížské katedrály Notre-Dame vyvolal na internetu záplavu lživých zpráv a spikleneckých teorií. Koordinované...

Další z rubriky

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

OBRAZEM: Křesťané slavili Zelený čtvrtek, papež myl nohy ve věznici

Papež František v rámci mše svaté na Zelený čtvrtek myl nohy věřícím ve věznici...

Křesťané si na Zelený čtvrtek připomněli den poslední večeře Ježíše Krista. V chrámu svatého Petra ve Vatikánu...

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz