Česká města v pasti. Dostavbu okruhů brzdí aktivisté i absurdní byrokracie

  0:03aktualizováno  0:03
Kdo zdržuje stavby velkých městských okruhů? Sdružení „Voda z Tetčic“ drží v šachu Brno. V Českých Budějovicích se odvolala proti stavbě dálnice firma, která nakonec o zakázku ani nesoutěžila, Praha hlásí průtahy kvůli dohadování starostů malých obcí.

Pražský okruh, ústí Cholupického (Kunratického) tunelu | foto:  František Vlček, MAFRA

Vesnice Tetčice leží asi deset kilometrů od Brna a má jen asi tisíc obyvatel. Přesto má s velkým brněnským městským okruhem více společného, než by si možná brněnští řidiči, politici a silničáři přáli. 

Spolek Voda z Tetčic totiž v létě napadl jedno ze čtyř stavebních povolení na další úsek brněnského obchvatu v Žabovřeské ulici za 3,7 miliardy. Přitom stavba samotné Tetčice nijak neovlivní a vlastně s nimi nemá nic společného. Spolek však může být účastníkem řízení na základě stavebního zákona a zákona o ochraně přírody.

Příběh Vody z Tetčic dobře ilustruje, jaké všechny komplikace mohou při stavbě okruhů nastat a proč si na kompletní dokončení objízdného prstence řidiči počkají – v případě Prahy a Brna – ještě nejméně deset let.

„Spolek Voda z Tetčic během všech stupňů stavebního řízení nevznesl námitky a ani před tímto napadením se neuskutečnila žádná věcná diskuse. Proto je pro mě situace zklamáním a překvapením,“ sdělil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala v létě. Doplnil, že napadení přišlo dost nečekaně.

Výstavba velkého městského okruhu v Brně proto nepostupuje tak rychle, jak by mohla. Už od srpna měli silničáři pracovat právě na zkapacitnění okruhu v Žabovřeské ulici. Tam se dnes zužuje čtyřproudá silnice do dvou pruhů a místo se stává dopravním špuntem Brna.

Za spolkem Voda z Tetčic stojí Josef Dvořák z Tetčic, který se staví proti různým projektům. Nejznámější je letitý případ blokování modernizace železniční tratě Brno – Zastávka u Brna, kterou navrhoval proměnit v cyklostezku.

Přesto investor ŘSD nakonec Vodu z Tetčic „převezl“; začal na místě stavět alespoň na základě zbylých tří stavebních povolení, i když se původně zdráhal, protože pořád chybí to čtvrté, hlavní. „Regulérně se tam dnes pracuje. Staví se obslužná komunikace, která bude v budoucnu sloužit brněnské hromadné dopravě, když nebude jezdit tramvaj,“ vysvětlil Fiala. Blízká trať se totiž bude překládat do plánovaného tunelu ve skále a na místo dnešních kolejí se rozšíří silnice.

„Přáli bychom si vyřízení odvolání na přelomu roku, já ale čekám, že to bude spíš někdy na jaře, asi v květnu,“ prohlásil nedávno Fiala. Celá stavba měla být podle původních plánů hotová v roce 2023, kvůli vyřizování odvolání je už dnes zpožděná o měsíce.

Další část velkého městského okruhu se připravuje i na východní straně Brna za výjezdem z Husovického tunelu (při cestě od severu), kde dnes silnice s dostatečnou dopravní kapacitou končí. V současnosti proto ŘSD společně s Brnem vykupuje potřebné pozemky.

Praha: Věčně nejasná trasa

V Praze ani žádnou „Vodu z Tetčic“ nepotřebují. Vystačí si tu starostové obcí na obvodu hlavního města. Ti už se roky dohadují, kudy má vést Pražský okruh na severu, kde bude muset překonat Vltavu. Donedávna existovaly dvě varianty – blíž a dál od Prahy. Zvítězila ta „jižní“ kolem pražské čtvrti Suchdol a prohrála „regionální varianta“ dál od Prahy. Odmítal ji totiž Středočeský kraj i přilehlé obce.

„Dalším argumentem, který hovoří v neprospěch regionální varianty, je skutečnost, že oddálení Pražského okruhu od hranic Prahy by zapříčinilo přetížení městského okruhu a dalších komunikací v hlavním městě,“ vysvětluje Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic. O kus dál směrem na východ však starostové ještě lobují za tunel, takže budoucí trasa stále zůstává nejasná. „Po požadavku dotčených obcí je možné vedení části trasy v tunelu prověřováno ,“ uvedl k úseku Březiněves–Satalice Studecký.

A do třetice České Budějovice. Tam už se měl stavět úsek dálnice D3, který je současně obchvatem města. Řidiči mířící na dovolenou od Prahy do Rakouska a na jih Evropy by pak už vůbec nemuseli zajíždět do Budějovic. Antimonopolní úřad však 12. listopadu zakázal uzavřít smlouvu o zakázce, protože se jedna stavební firma odvolala. Paradoxem je, že se odvolala firma, která nakonec o zakázku vůbec nesoutěžila. Stavba se tak zpozdí o měsíce.

Některá velká města v Česku už mají naopak obchvaty vyřešené. V Ostravě čekají jen na výpadovku na Opavu, která dnes končí nesmyslně v poli a chybí dostavět několik set metrů. Výhodu samozřejmě mají bývalá pevnostní města, stavěná v rovině podle jednotného plánu. V Hradci slouží jako obchvat Gočárův okruh, pojmenovaný po autorovi regulačního plánu, jenže už dnes také současné dopravě nestačí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Najdete na iDNES.cz